Artykuły
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY: Projekt nowelizacji Ustawy refundacyjnej
Autor: Michał Chodorek, , AdwokatAdwokat
5 lipca 2021
Analiza Projektu wskazuje, że wektor zmian jest zasadniczo przeciwny do oczekiwanego przez wnioskodawców oraz pacjentów i prowadzi do usztywnienia procesu negocjacyjnego, poszerzenia swobody decyzyjnej po stronie Ministra Zdrowia oraz de iure utrudnienia refundacji leków.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
NOWELIZACJA USTAWY O REFUNDACJI LEKÓW, ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA ŻYWIENIOWEGO ORAZ WYROBÓW MEDYCZNYCH
Autor: KINGA KRENT
2 lipca 2021
Rządowe Centrum Legislacji dnia 30 czerwca 2021 r. opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Zmiany w przepisach dot. recept
Autor: Kancelaria KONDRAT I PARTNERZY
7 maja 2021
Dnia 4 maja 2021 r. na stronie RCL ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept. Projekt na celu uproszczenie procedur związanych ich realizacją.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Konsultacje z Komisją Europejską – Strategia farmaceutyczna dla Europy
Autor: Michał Czarnuch, , PartnerPartner
30 lipca 2020
Komisja Europejska rozpoczęła prace nad Strategią dla rynku farmaceutycznego „Timely patient access to affordable medicines”. W ramach konsultacji 14 i 15 lipca odbył się warsztat z kluczowymi interesariuszami zorganizowany przez Dyrekcję Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji (DG SANTE), na którym obecni byli przedstawiciele kancelarii DZP. Oficjalne dokumenty mają zostać zaprezentowane przez Komisję pod koniec 2020 roku.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Maksymalne ceny
Autor: Roksana Strubel, , ADWOKATADWOKAT
2 kwietnia 2020
Polityka cenowa w dobie epidemii, czyli kilka słów o tym jak w najbliższych dniach mogą wyglądać ceny leków, wyrobów medycznych, środków ochrony indywidualnej chroniących przed koronawirusem czy nawet żywności. O nowych rozwiązaniach prawnych wynikających z tzw. tarczy antykryzysowej.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY – „Przedsiębiorca farmaceutyczny w obliczu zmian spowodowanych pandemią COVID-19”
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
30 marca 2020
Przekazujemy Państwu publikację opracowaną przez Zespół Life Science Kancelarii KONDRAT i Partnerzy - Alert prawny pt. "Przedsiębiorca farmaceutyczny w obliczu zmian spowodowanych pandemią COVID-19".
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Wszystkie ręce na pokład, czyli remedium na koronawirusa
17 marca 2020
Zespół Life Science Kancelarii KONDRAT i Partnerzy ma przyjemność zaprezentować Państwu Newsletter zawierający opracowanie na temat bieżących zmian w prawie w związku z pandemią koronawirusa z perspektywy pacjenta.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Aptekarska „uchwała antysłupowa” – walka z patologią czy walka o monopol?
Autor: Tomasz Kaczyński, , Radca Prawny, PartnerRadca Prawny, Partner
6 lutego 2020
VIII Krajowy Zjazd Aptekarzy ostatecznie podjął uchwałę w sprawie rękojmi należytego prowadzenia apteki ogólnodostępnej w przypadku, gdy podmiotem prowadzącym jest farmaceuta lub spółka farmaceutów. Naczelna Izba Aptekarska nazywa dumnie tę uchwałę „antysłupową”.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Nowotwór krwi. Jakie są objawy i przebieg białaczki?
31 stycznia 2020
Białaczka to duża i zróżnicowana grupa nowotworów złośliwych, które w wielu przypadkach wymagają natychmiastowego leczenia. Niestety, rak krwi nie ma charakterystycznych objawów i często bywa mylony z przeziębieniem lub przemęczeniem.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
RAPORT: Wycena świadczeń w programach lekowych istotnym elementem budowy strategii zwiększania dostępu do innowacyjnych terapii w chorobach autoimmunizacyjnych
21 października 2019
Raport HealthCare System Navigator powstał z inicjatywy oraz pod patronatem konsultant krajowej w dziedzinie neurologii, konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii, konsultant krajowej w dziedzinie dermatologii i wenerologii, konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii, Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, licznych organizacji pacjenckich, a także Konfederacji Lewiatan.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Dostęp do leczenia biologicznego w Polsce
17 października 2019
Polscy chorzy mają najbardziej ograniczone w UE możliwości korzystania z terapii biologicznych – wynika z raportu „Dostęp do leczenia biologicznego w Polsce”, opracowanego przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2018
15 października 2019
Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia to kompleksowa analiza funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w poszczególnych województwach w Polsce, opracowana przez PWC.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Raport BFF Banking Group porównuje kondycję systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz wybranych krajach europejskich
12 kwietnia 2019
BFF Banking Group opublikowała raport zatytułowany „Finansowanie ochrony zdrowia a jakość systemu dla pacjentów. Polska na tle wybranych krajów europejskich", w którym wskazuje, że poziom zadłużenia w obszarze ochrony zdrowia pozostaje jednym z kluczowych wyzwań w siedmiu poddanych analizie państwach.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY: Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
8 kwietnia 2019
W najnowszym Alercie prawnym przygotowanym przez zespół Life Science KONDRAT i Partnerzy omówiono nowe obowiązki wprowadzone od 1 kwietnia 2019 r. związane z przekazywaniem do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) określonych danych dotyczących wskazanych w ustawie produktów.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
RZĄDOWY PROJEKT NOWELIZACJI PRAWA FARMACEUTYCZNEGO TRAFIŁ DO SEJMU
Autor: Dominika Chrabańska
26 marca 2019
W dniu 12 marca 2019 r. do Sejmu został skierowany projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt Ustawy ma na celu w szczególności wprowadzenie gruntownych zmian w przedmiocie karalności zachowań związanych z obrotem produktami leczniczymi, w tym w szczególności podejmowanych w ramach „odwróconego łańcucha dystrybucji”.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY: Nowe opakowania produktów leczniczych
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
12 lutego 2019
Zapraszamy do lektury najnowszego Alertu Prawnego przygotowanego przez zespół Life Science Kancelarii KONDRAT i Partnerzy.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Czy informacje pochodzące z negocjacji cenowych z Komisją Ekonomiczną będą podlegały udostępnieniu w trybie dostępu do informacji publicznej?
Autor: Dominika Chrabańska
9 lipca 2018
Na początku br. Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie przesądził o tym, jakie dokumenty objęte zakresem prowadzonych postępowań refundacyjnych podlegają udostępnieniu w trybie dostępu do informacji publicznej.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
NOWE REGULACJE ANTYKORUPCYJNE – JAK WPŁYNĄ NA FIRMY Z BRANŻY FARMACEUTYCZNEJ?
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
16 listopada 2017
Na internetowej stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o jawności życia publicznego (projekt z 23 października 2017 r.). Bezsprzecznie, w przypadku wejścia w życie ustawy o jawności życia publicznego w projektowanym brzmieniu, wprowadzone zostaną do polskiego porządku prawnego nowe instytucje prawne oraz zostanie nałożonych na przedsiębiorców wiele obowiązków, których niespełnienie prowadzić będzie do zastosowania dotkliwych sankcji. W artykule sygnalizujemy najważniejsze założenia projektu z uwzględnieniem aspektu sektora farmaceutycznego.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
SIEĆ SZPITALI W PIGUŁCE. Syntetyczne omówienie ustawy
Autor: Sławomir Molęda
7 kwietnia 2017
23 marca 2017 r. Sejm uchwalił ustawę tworzącą System Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnej, potocznie zwany siecią szpitali.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Odgórne ustalenie cen leków na receptę sprzeczne z prawem UE
Autor: Dorota Brzosko
21 października 2016
19 października br. Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Deutsche Parkinson Vereinigung eV („DPV”) przeciwko Zentrale zur Bekämpfung unlauteren Wettbewerbs eV. Przedmiotem sprawy był wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczącego wykładni art. 34 i 36 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”). Wniosek został złożony w ramach sporu pomiędzy DPV a ZBUW w przedmiocie ustalania w prawie niemieckim jednolitych cen sprzedaży leków stosowanych u ludzi wydawanych w aptekach na receptę.
Zobacz więcej >
1 2 3 6
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

10.09
2024
Młodzi adepci rozpoczynają udział w XI edycji Akademii Liderów Ochrony Zdrowia
09.07
2024
Zdobądź unikatowe doświadczenie podczas prestiżowej Akademii Liderów Ochrony Zdrowia!
19.06
2024
ALERT PRAWNY: Zmiana stanowiska GIF dot. przechowywania próbek leków w hurtowni farmaceutycznej