2025-02-19
Pięć lat po pandemii Covid-19 kraj stoi w ogniu "starych i dobrze znanych" epidemii. Dlaczego system zdrowia, zamiast się reformować, wrócił do błędów sprzed 2020 r.?
Zobacz więcej >
2025-02-19
Agencja Badań Medycznych (ABM) rozstrzygnęła konkurs dla przedsiębiorców na realizację badań w obszarze bezpieczeństwa lekowego, innowacyjnych terapii i leków przyszłości. Rekomendację do dofinansowania na kwotę ponad 112 mln zł otrzymały 22 przedsięwzięcia. Są wśród nich innowacyjne leki m.in.: na choroby układu oddechowego, celowana terapia przeciwnowotworowa i antytoksyna jadu żmij.
Zobacz więcej >
2025-02-18
Mamy tygodniowo 150 tys. zachorowań na grypę. Dla takich pacjentów powiniśmy mieć specjalne systemy mówi dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.
Zobacz więcej >
2025-02-18
Bruksela pracuje nad przepisami, które mają zapewnić produkcję leków kluczowych dla systemu ochrony zdrowia w UE. Firmy farmaceutyczne czekają na specjalny fundusz wsparcia.
Zobacz więcej >
2025-02-18
Rozmowy z potencjalnym partnerami są na różnych etapach. Najbardziej zaawansowane dotyczą cząsteczki OATD-01, gdzie obecnie widzimy największy potencjał komercyjny i rynkowy - mówi prezes Molecure Marcin Szumowski.
Zobacz więcej >
2025-02-18
Nowy sposób raportowania przypadków grypy ma w kolejnych sezonach pomóc przewidzieć braki medykamentów
Zobacz więcej >
2025-02-18
Dziś Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, wprowadzającej mln. większe zróżnicowanie rodzajów zespołów udzielających pomocy pacjentom.
Zobacz więcej >
2025-02-17
W czasie pewnych negocjacji z płatnikiem publicznym jednej nocy ubyło nam prawie 100 mln zl. To uświadomiło mi, jak bardzo ulotny potrafi być biznes.
Zobacz więcej >
2025-02-17
- Ten czynnik ryzyka zawału serca i zgonu ma co piąty Polak, ale o tym nie wie, gdyż lekarze rzadko zlecają takie badania. Polskie wytyczne jako jedne z pierwszych na świecie mówią, że badanie lipoproteiny (A) powinno się wykonać już u dziecka i kobiet w ciąży - mówi prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.
Zobacz więcej >
2025-02-17
Endometrioza po raz pierwszy została opisana kilkaset lat temu, ale w Polsce wciąż nie zasłużyła w pełni na uznanie
Zobacz więcej >
2025-02-17
Walentynki to nie tylko święto miłości, ale także dobra okazja, by zwrócić uwagę na zdrowie psychiczne. Mało kto pamięta, że święty Walenty jest również patronem osób chorujących psychicznie. Właśnie tego dnia opublikowany został raport na temat dostępności i motywacji Polaków do korzystania z psychoterapii. Badanie przeprowadzone na zlecenie Kliniki.pl, przez SW Research, pokazuje, że aż 22% dorosłych Polaków – czyli ponad 6,5 miliona osób – skorzystało z psychoterapii w ciągu ostatnich pięciu lat.
Zobacz więcej >
2025-02-13
Osoby, które przeszły udar mózgu, oraz ich rodziny mogą liczyć na nasze wsparcie – zarówno w zakresie organizacji leczenia i rehabilitacji, jak i w walce o systemowe zmiany w opiece nad pacjentami – przekazał dr Włodzimierz Dłużyński, prezes Fundacji Udaru Mózgu. Podkreślił, że kluczowe jest stworzenie kompleksowego modelu opieki nad osobami po udarze.
Zobacz więcej >
2025-02-12
Sześć oddziałów położniczych zostało zamkniętych na stałe w zeszłym roku, w bieżącym zamknęły się już trzy. Choć ministerstwo już nie chce likwidować porodówek, te likwidują się bez nakazu
Zobacz więcej >
2025-02-12
Zarząd firmy działającej w sektorze medycznym optymistycznie ocenia perspektywy 2025 roku, widząc miejsce na dalszy wzrost przychodów.
Zobacz więcej >
2025-02-12
Już dzisiaj w Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4,5 miliona osób. Z roku na rok, liczba pacjentów rośnie. Według najnowszych prognoz wzrost może wynieść nawet 160%, plasując przewlekłą chorobę nerek już na piątym miejscu przyczyny zgonów w 2040 roku. Aktualnie rocznie umiera około 100 tys. pacjentów nefrologicznych, czyli tyle samo, ile jest śmiertelnych zgonów onkologicznych.
Zobacz więcej >
2025-02-11
W przypadku nowotworów uwarunkowanych genetycznie identyfikacja mutacji u pacjenta pozwala na wykrycie nosicieli w jego rodzinie - mówi dr n. med. Andrzej Tysarowski, prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej.
Zobacz więcej >
2025-02-11
Niemal miliard euro, który ma zostać przeznaczony na biotechnologię i produkcję leków, wystarczy na wybudowanie nowej fabryki lub kilku linii produkcyjnych najważniejszych farmaceutyków
Zobacz więcej >
2025-02-11
Czy w globalnym wyścigu AI, zdominowanym przez Chiny oraz USA Stary Kontynent już zupełnie się nie liczy? Branża farmaceutyczna pokazuje, że jest jednak wciąż o co walczyć
Zobacz więcej >
2025-02-11
Na przełomie stycznia i lutego na grypę chorowało tygodniowo 2OO tys. osób wynika z danych resortu zdrowia.
Zobacz więcej >
2025-02-11
Dzięki wczesnej diagnostyce, w tym genetycznej, można wykrywać i różnicować kardiomiopatie i dodatkowo wychwytywać te ich postacie, które wiążą się z niebezpieczeństwem nagłego zgonu. „Opracowaliśmy inicjatywę rozszerzenia uprawnień do kierowania na badanie genetyczne przez kardiologów. To przyspieszyłoby wykrywanie chorych” - informuje prof. Elżbieta Katarzyna Biernacka z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Zobacz więcej >
2025-02-10
W ramach programu STEP na rozwój biotechnologii i produkcję leków do 2027 r. zostanie przeznaczone 901 mln euro
Zobacz więcej >
2025-02-10
Nadwykonania świadczeń medycznych oraz brak opinii o celowości inwestycji to istotne problemy firm w kontekście ewentualnego przejęcia.
Zobacz więcej >
2025-02-10
112 mln zł z KPO za pośrednictwem Agencji Badań Medycznych popłynie do polskich firm biotechnologicznych i farmaceutycznych na wsparcie badań. Czasu na ich wydanie jest mało
Zobacz więcej >
2025-02-10
Szacuje się, że rocznie ponad 20 tys. Polek dostaje diagnozę raka piersi, co czyni go najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Choć program lekowy w tym przypadku należy do najbardziej rozbudowanych, to dzisiaj brakuje w nim nowoczesnego leku dla tych, u których rak wymknął się spod kontroli.
Zobacz więcej >
2025-02-10
Trzeci sektor jest w ogromnym stopniu zależny od wsparcia, m.in. świata biznesu. Ten jednak pędzi w tempie deadline'ów i KPI, które czasem przysłaniają perspektywę społeczną. Jak się zatem komunikować i współpracować?
Zobacz więcej >
2025-02-10
Naukowa Fundacja Polpharmy (NFP) pozostała w roku 2001, żeby szerzyć wiedzę w dziedzinie medycyny i farmacji. Od wielu lat fundacja wspiera naukowców, w tym tych, którzy są u progu kariery, oraz badania przynoszące wymierne korzyści pacjentom. O planach na nadchodzący rok, ale też o tym, co już udało się osiągnąć, opowiada prezeska zarządu NFP Agata Łapińska-Smolińska.
Zobacz więcej >
2025-02-07
Chcemy, aby każda osoba pracująca w GSK mogła być sobą na co dzień i uwalniać swój twórczy potencjał. Dzięki temu możemy z większym zaangażowaniem i pozytywną energią działać na rzecz pacjentów na całym świecie - podkreśla Wojciech Skrudlik, GSK Poland Global Hub Lead
Zobacz więcej >