News
Ilość newsów: 20047
2025-05-16
Leczenie porfirii wymaga zaangażowania organizacyjnego. Od determinacji lekarza zależy, czy zdobędzie lek przerywający zaostrzenie choroby i czy pacjent go sprawnie dostanie.
Zobacz więcej >
2025-05-13
Po odrze i krztuścu pojawiła się w Polsce błonica. Choroba od dawna u nas niediagnozowana, przybyła wraz z powracającym z podróży po Afryce z dzieckiem. "Lista zagrożeń, które są przed nami, jest tak długa, jak dalekie się wybieramy. Zaniedbudujemy profilaktykę, brakuje krajowego programu działań w przypadku chorób wysoce zakaźnych, nawet z pandemii  nie wyciągnięto wniosków " - alarmuję dr n. med. Grażyna Cholewińska' mazowiecka konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych i ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie..
Zobacz więcej >
2025-05-08
Giełdowa grupa biotechnologiczna rozważa inwestycję w Auxilius Pharmę, która pracuje mln. nad supergenerykiem na dusznicę bolesną.
Zobacz więcej >
2025-05-07
W ostatnich kwartałach przychody biotechnologicznej spółki wzrosły, ale marże nadal pozostawiają wiele do życzenia. Zarząd deklaruje, że będą szły w górę. Zdaniem analityków w 2025 r. rzeczywiście są przesłanki poprawy rezultatów.
Zobacz więcej >
2025-05-06
UE coraz bardziej koncentruje swoje wysiłki na wzmacnianiu fundamentów bezpieczeństwa zdrowotnego, stawiając na promowanie medycyny prewencyjnej i powszechny dostęp do szczepień. Inwestycje i działania innowacyjnych firm biofarmaceutycznych, takich jak Sanofi, pokazują, jak zaawansowane badania i rozwój w tych kluczowych obszarach wspierają budowanie odporności populacji oraz stabilność systemów opieki zdrowotnej w Europie
Zobacz więcej >
2025-05-05
Zniknie półroczny termin na zawnioskowanie o zabezpieczenie w sporze z zakresu własności intelektualnej. Zyskają na tym producenci innowacyjnych leków, którzy nawet po kilku latach będą mogli zażądać usunięcia z rynku tańszego odpowiednika swojego produktu
Zobacz więcej >
2025-04-07
Wiceminister zdrowia, wiceprezes NFZ, szefowie GIS i ABM oraz eksperci kliniczni reprezentujący najważniejsze dziedziny medycyny dyskutowali na temat największych aktualnych wyzwań. - trudne czasy wymagają nowego spojrzenia na profilaktykę, diagnostykę, leczenie, ale też finansowanie ochrony zdrowia - mówili podczas panelu otwarcia konferencji wizjonerzy zdrowia 2025.
Zobacz więcej >
2025-04-07
Endometrioza to uciążliwa, przewlekła choroba, której właściwe zdiagnozowanie może trwać nawet kilka, kilkanaście lat. O tym, jak jest postrzegana, czy poprawia się diagnostyka, jakie terapie są dostępne dla pacjentek i jak powinna wyglądać opieka, rozmawiali eksperci podczas debaty „Na-rządy jak sklejone butaprenem. Endometrioza - choroba o wielu twarzach. Wyzwania w diagnostyce i leczeniu".
Zobacz więcej >
2025-04-04
„W chorobie syropu klonowego kluczowym elementem leczenia jest dieta. Pacjent, który nie metabolizuje w całości białka naturalnego, musi przestrzegać podstawowej zasady ograniczania spożycia aminokwasów rozgałęzionych, tj. leucyny, izoleucyny i waliny" — tłumaczy dr hab. n. med. Jolanta Sykut--Cegielska, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii metabolicznej.
Zobacz więcej >
2025-04-04
Inhibitory DPP-4 obniżają glikemię, nie powodują przyrostu masy ciała, ryzyko hipoglikemii jest minimalne, mają neutralny wpływ na powikłania sercowo--naczyniowe. Działają tylko wtedy, gdy stężenie glukozy we krwi jest za wysokie, jeśli zaś ta wartość jest prawidłowa, to nie pobudzają wyrzutu insuliny" wyjaśnia prof. Leszek Czupryniak, diabetolog.
Zobacz więcej >
2025-04-01
Na kwietniowej liście leków refundowanych zabrakło prawie 90 tańszych zamienników, które uzyskały pozytywną opinię Komisji Ekonomicznej, bonie wpisał ich tam wiceminister Marek Kos.
Zobacz więcej >
2025-03-31
Apteki mogą pełnić w Polsce większą rolę w podstawowej opiece nad pacjentem, szczególnie jeśli chodzi o pierwszą diagnozę oraz profilaktykę.
Zobacz więcej >
2025-03-28
Z chorobą otyłościową zmaga się już niemal co czwarty Polak. I chociaż leczenie powikłań kosztuje krocie, to wciąż nie ma jednego spójnego, kompleksowego systemu leczenia tej coraz powszechniejszej choroby cywilizacyjnej.
Zobacz więcej >
2025-03-24
Zdiagnozuje chorobę i opracuje spersonalizowany lek? Sztuczna inteligencja nabiera coraz większego znaczenia w biotechnologii i farmakologii. Już w tym roku prawdopodobnie pojawi się pierwszy lek stworzony od początku do końca przez algorytmy.
Zobacz więcej >
2025-03-21
Na początku marca 2025 r. opublikowano nową regulację Unii Europejskiej (UE) dotyczącą danych o zdrowiu: rozporządzenie w sprawie Europejskiej Przestrzeni Danych Dotyczących Zdrowia (EPDZ).1 W najbliższych latach wpłynie ono na dostęp pacjentów do dokumentacji medycznej, pracę lekarzy, szpitali, rozwój nauki i nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (A1), oraz funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Zobacz więcej >
2025-03-21
Dwa miesiące temu wydawało się, że w biotechnologii już chyba gorzej być nie może. Jednak rzeczywistość okazała się odmienna.
Zobacz więcej >
2025-03-18
Jerzy Meysztowicz: Podważanie zaufania do farmaceutów, którzy pracują w większych sieciach, i wskazywanie, że farmaceuta w małej aptece jest bardziej otwarty na pomoc pacjentowi, to złe podejście. Absolutnie złe
Zobacz więcej >
2025-03-07
Najważniejszą wartością płynącą z wykonania testu na obecność HPV, który potwierdził zakażenie tym wirusem, jest wzmożenie czujności kobiety i lekarza oraz podjęcie działań, które mają nie dopuścić do rozwoju nowotworu.
Zobacz więcej >
2025-03-07
Coraz częściej mówi się o nowej jednostce chorobowej, która została wyodrębniona w nowotworach rejonu głowy i szyi i dotyczy coraz większej liczby przede wszystkim młodych osób. To rak ustnej części gardła HPV zależny, czyli taki, który powstał na tle zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.
Zobacz więcej >
2025-03-07
Chorzy i ich bliscy powinni być poinformowani o możliwości kondycjonowania skóry przed napromienianiem, sposobach pielęgnacji podczas terapii i o tym, jak postępować w razie wystąpienia odczynów popromiennych, gdyż to poprawia jakość życia chorych.
Zobacz więcej >
2025-03-06
Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze posiedzenie i wybór prezydium parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku aptecznego i produktów leczniczych. W jego obradach będą uczestniczyć posłowie Polski 2050, Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej oraz Konfederacji. Choć zespoły zajmujące się analogicznymi sprawami działały już w VIII i IX kadencjach Sejmu, to, jak pokazują kontrowersje związane z ustawą określaną potocznie jako Apteka dla aptekarza 2.0 (AdA 2.0), regulacje dotyczące tego sektora wciąż budzą kontrowersje.
Zobacz więcej >
2025-03-06
Spółka biotechnologiczna z GPW opublikowała wyniki drugiej fazy badań klinicznych potencjalnego leku dla pacjentów z chorobą Parkinsona. Rezultaty przekroczyły jej oczekiwania. Notowania giełdowe rosną o ponad 15 proc.
Zobacz więcej >
2025-03-04
Najlepiej by było, gdyby udało się przygotować ustawę i w niej wszystko zapisać. Jednak tego, co teraz zbudujemy, nikt nie zburzy. Jeśli powstanie ośrodek, to nikt go nie zlikwiduje. Jak będzie dobra wycena badań genetycznych, dostęp do nich, nikt tego nie anuluje. Także myślę, że choć częściowo, ale budujemy coś bardzo trwałego mówi w rozmowie z Kompendium Urszula Demkow, wiceminister zdrowia.
Zobacz więcej >
2025-02-25
Pikralida szykuje się do kosztownych badań na ludziach. Innowacyjne antidotum najad węży może jednak szybko zacząć przynosić jej pieniądze, jeśli uda się je zarejestrować jako lek weterynaryjny
Zobacz więcej >
2025-02-20
Jedną z podstawowych zasad rynku fuzji i przejęć jest staranne planowanie każdej transakcji, uwzględniające specyfikę jej celu i otoczenia. Nie inaczej jest w przypadku inwestycji w sektorze MedTech, w ramach którego rozwijane są technologie medyczne.
Zobacz więcej >
2025-02-18
Bruksela pracuje nad przepisami, które mają zapewnić produkcję leków kluczowych dla systemu ochrony zdrowia w UE. Firmy farmaceutyczne czekają na specjalny fundusz wsparcia.
Zobacz więcej >
2025-02-17
- Ten czynnik ryzyka zawału serca i zgonu ma co piąty Polak, ale o tym nie wie, gdyż lekarze rzadko zlecają takie badania. Polskie wytyczne jako jedne z pierwszych na świecie mówią, że badanie lipoproteiny (A) powinno się wykonać już u dziecka i kobiet w ciąży - mówi prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.
Zobacz więcej >
2025-02-11
Niemal miliard euro, który ma zostać przeznaczony na biotechnologię i produkcję leków, wystarczy na wybudowanie nowej fabryki lub kilku linii produkcyjnych najważniejszych farmaceutyków
Zobacz więcej >
2025-02-11
Na przełomie stycznia i lutego na grypę chorowało tygodniowo 2OO tys. osób wynika z danych resortu zdrowia.
Zobacz więcej >
2025-02-10
W ramach programu STEP na rozwój biotechnologii i produkcję leków do 2027 r. zostanie przeznaczone 901 mln euro
Zobacz więcej >
2025-02-10
112 mln zł z KPO za pośrednictwem Agencji Badań Medycznych popłynie do polskich firm biotechnologicznych i farmaceutycznych na wsparcie badań. Czasu na ich wydanie jest mało
Zobacz więcej >
2025-02-05
W przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczy końcówki zeszłego roku do udanych.
Zobacz więcej >
2025-01-21
Samorząd zawodowy może być traktowany jak przedsiębiorca i podmiot konkurencji rynkowej takie wnioski płyną z niedawno opublikowanego wyroku SN
Zobacz więcej >
2025-01-20
Europejski pakiet farmaceutyczny ma zagwarantować Europejczykom równy dostęp do terapii. Żeby to osiągnąć, trzeba pogodzić interesy producentów leków innowacyjnych i generycznych.
Zobacz więcej >
2025-01-15
W interesie Polski jest zakończenie negocjacji europejskiego pakietu farmaceutycznego do końca prezydencji. Jeśli nie zdąży, może zmniejszyć szansę biedniejszych krajów UE na dostępne i tanie leki
Zobacz więcej >
2025-01-02
Marcin Czech: Lista refundacyjna coraz bardziej podąża za pacjentem, za jego potrzebami. Przybywa na niej nowoczesnych terapii, które ze względu na wysokie koszty dotychczas były trudno dostępne dla chorych
Zobacz więcej >
2024-12-30
Wirtualny biotech z GPW sprzedał prawa do dwóch projektów lekowych amerykańskiemu Promittens Corporation. Dostanie za nie z góry ponad 30 mln zł.
Zobacz więcej >
2024-12-23
Ustawę jako niekonstytucyjną uznał tzw. Trybunał Konstytucyjny. To z jej powodu mamy międzynarodowe postępowanie arbitrażowe, oraz pozew zbiorowy w sądzie. A prawdopodobnie za chwilę sprawa zostanie przekazana do Trybunału Sprawiedliwości UE. Nazywa się ADA 20
Zobacz więcej >
2024-12-17
System A1 od Saventic Health pracuje dla 11 spośród 30 największych graczy w branży farmaceutycznej
Zobacz więcej >
2024-12-16
Jedną z najciekawszych kwestii z zakresu regulacji działalności aptek są skutki prawne, jakie wywołuje wydanie przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku uwzględniającego skargę na ostateczną decyzję administracyjną w przedmiocie przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki, czego skutkiem jest uchylenie ostatecznej decyzji administracyjnej.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

07.05
2025
Witamina D – nowe wytyczne dotyczące suplementacji diety
26.03
2025
Nowy zabójczy narkotyk. GIS wydał ostrzeżenie
07.02
2025
Ponad 35-krotny wzrost zachorowań. GIS ostrzega, edukuje i proponuje rozwiązania
10.12
2024
Tajemnicza choroba w afrykańskim kraju. GIS wydał komunikat
25.11
2024
ADAMED PLANUJE MILIARDOWE INWESTYCJE