News
Ilość newsów: 16595
2025-04-16
Na rozstrzygnięcie sądu aptekarskiego umarzające sprawę przeciwko farmaceucie ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu nie przysługuje skarga kasacyjna. Do postępowań dyscyplinarnych stosuje się Dowiem procedurę karną, zgodnie z którą kasacja jest możliwa tylko przy skazaniu oskarżonego. Takie orzeczenie zapadło w sprawie farmaceutki, która odmówiła klientce sprzedaży środków antykoncepcji awaryjnej taprawna.pl tzw. "pigułki dzień po", mimo że posiadała ona receptę. Magister P. powołała się na swoje przekonania religijne i pogląd, że jest to środek wczesnoporonny, którego nie może sprzedać jako osoba wierząca.
Zobacz więcej >
2025-04-07
Wiceminister zdrowia, wiceprezes NFZ, szefowie GIS i ABM oraz eksperci kliniczni reprezentujący najważniejsze dziedziny medycyny dyskutowali na temat największych aktualnych wyzwań. - trudne czasy wymagają nowego spojrzenia na profilaktykę, diagnostykę, leczenie, ale też finansowanie ochrony zdrowia - mówili podczas panelu otwarcia konferencji wizjonerzy zdrowia 2025.
Zobacz więcej >
2025-04-04
Inhibitory DPP-4 obniżają glikemię, nie powodują przyrostu masy ciała, ryzyko hipoglikemii jest minimalne, mają neutralny wpływ na powikłania sercowo--naczyniowe. Działają tylko wtedy, gdy stężenie glukozy we krwi jest za wysokie, jeśli zaś ta wartość jest prawidłowa, to nie pobudzają wyrzutu insuliny" wyjaśnia prof. Leszek Czupryniak, diabetolog.
Zobacz więcej >
2025-04-01
Na kwietniowej liście leków refundowanych zabrakło prawie 90 tańszych zamienników, które uzyskały pozytywną opinię Komisji Ekonomicznej, bonie wpisał ich tam wiceminister Marek Kos.
Zobacz więcej >
2025-04-01
Firma biotechnologiczna, która opracowała autorską metodę przedłużania trwałości warzyw, owoców i kwiatów, pozyskała od inwestorów 18 mln zł na ekspansję w Ameryce Południowej, USA i Europie
Zobacz więcej >
2025-03-28
Z chorobą otyłościową zmaga się już niemal co czwarty Polak. I chociaż leczenie powikłań kosztuje krocie, to wciąż nie ma jednego spójnego, kompleksowego systemu leczenia tej coraz powszechniejszej choroby cywilizacyjnej.
Zobacz więcej >
2025-03-28
O wykorzystaniu sztucznej inteligencji w biotechnologii oraz o tym, jaka ją czeka przyszłość, opowiedziała dr Adriana Kiędzierska-Mencfeld, prezes zarządu Polpharma Biologics SA, dyrektor operacyjna Polpharma Biologics Group
Zobacz więcej >
2025-03-21
Na początku marca 2025 r. opublikowano nową regulację Unii Europejskiej (UE) dotyczącą danych o zdrowiu: rozporządzenie w sprawie Europejskiej Przestrzeni Danych Dotyczących Zdrowia (EPDZ).1 W najbliższych latach wpłynie ono na dostęp pacjentów do dokumentacji medycznej, pracę lekarzy, szpitali, rozwój nauki i nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (A1), oraz funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Zobacz więcej >
2025-03-18
Jerzy Meysztowicz: Podważanie zaufania do farmaceutów, którzy pracują w większych sieciach, i wskazywanie, że farmaceuta w małej aptece jest bardziej otwarty na pomoc pacjentowi, to złe podejście. Absolutnie złe
Zobacz więcej >
2025-03-14
Enzym z występującej w Urugwaju bakterii pozwalana masową produkcję substancji przeciwnowotworowej
Zobacz więcej >
2025-03-06
Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze posiedzenie i wybór prezydium parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku aptecznego i produktów leczniczych. W jego obradach będą uczestniczyć posłowie Polski 2050, Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej oraz Konfederacji. Choć zespoły zajmujące się analogicznymi sprawami działały już w VIII i IX kadencjach Sejmu, to, jak pokazują kontrowersje związane z ustawą określaną potocznie jako Apteka dla aptekarza 2.0 (AdA 2.0), regulacje dotyczące tego sektora wciąż budzą kontrowersje.
Zobacz więcej >
2025-03-06
Spółka biotechnologiczna z GPW opublikowała wyniki drugiej fazy badań klinicznych potencjalnego leku dla pacjentów z chorobą Parkinsona. Rezultaty przekroczyły jej oczekiwania. Notowania giełdowe rosną o ponad 15 proc.
Zobacz więcej >
2025-03-04
AbbVie to firma biofarmaceutyczna, której misją jest dostarczanie nowoczesnych terapii poprawiających życie milionów pacjentów
Zobacz więcej >
2025-03-04
Możemy mówić nie tylko o przełomach, ale nawet o zmianie paradygmatu dotyczącego diagnostyki i terapii pacjentów z chorobami rzadkimi. Rok 2024 przyniósł refundację 36 nowych terapii dla tej grupy chorych, od l stycznia 2025 finansowanych jest kolejnych i2 procedur. O zmianach w leczeniu i diagnostyce chorób rzadkich mówi Marek Kos, wiceminister zdrowia.
Zobacz więcej >
2025-03-04
Póki nie zaczęłam przewodniczyć Parlamentarnemu Zespołowi ds. Chorób Rzadkich, nie zdawałam sobie sprawy, że choroby rzadkie to najbardziej zaniedbana dziedzina medycyny.
Zobacz więcej >
2025-03-03
W samym szczycie fali grypy brakuje leków dla dzieci. Dawki pediatryczne są dziś dostępne w pojedynczych aptekach, a nie wszyscy farmaceuci mogą dzielić leki.
Zobacz więcej >
2025-03-03
W chorobie Stilla, młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów, bardzo potrzebny jest szerszy dostęp do specjalistycznych badań. Proces diagnostyczny pacjenta trwa zbyt długo. Dla pacjentów mam jednak także dobrą wiadomość: od stycznia 2025 roku w ramach programu lękowego dostępny jest przełomowy lek, który zmienia perspektywę chorych. Pacjentów nie trzeba nakłuwać codziennie, ale tylko raz na cztery tygodnie. Proszę sobie wyobrazić, jaka to rewolucja dla dzieci opowiada prof. Zbigniew Żuber.
Zobacz więcej >
2025-02-26
Nadanie farmaceutom nowych uprawnień w zakresie szczepień zalecanych daje szanse na odrodzenie aptecznych punktów szczepień i zwiększenie wyszcze-pialności na niektóre choroby. Aptekarze uważają, że potrzebne są jeszcze kolejne rozwiązania, jak danie im dostępu do systemu e-zdrowie. Z kolei POZ-ty przypominają, że teraz czas na ukłon w ich kierunku.
Zobacz więcej >
2025-02-24
Nieważne, czy mieszkasz w dużym mieście, czy we wsi zabitej dechami narkotyki masz na wyciągnięcie ręki. I to w niespotykanym nigdy wcześniej wyborze
Zobacz więcej >
2025-02-20
Specjaliści ochrony zdrowia w zespole deregulacyjnym przy premierze mają pomóc w odbiurokratyzowaniu systemu. Przedstawiciele rady podkreślają, że najważniejsze kwestie to konkurowanie ubezpieczycieli o składkę zdrowotną i uproszczenie systemu refundacji
Zobacz więcej >
2025-02-20
Jedną z podstawowych zasad rynku fuzji i przejęć jest staranne planowanie każdej transakcji, uwzględniające specyfikę jej celu i otoczenia. Nie inaczej jest w przypadku inwestycji w sektorze MedTech, w ramach którego rozwijane są technologie medyczne.
Zobacz więcej >
2025-02-17
W czasie pewnych negocjacji z płatnikiem publicznym jednej nocy ubyło nam prawie 100 mln zl. To uświadomiło mi, jak bardzo ulotny potrafi być biznes.
Zobacz więcej >
2025-02-12
Zarząd firmy działającej w sektorze medycznym optymistycznie ocenia perspektywy 2025 roku, widząc miejsce na dalszy wzrost przychodów.
Zobacz więcej >
2025-02-11
W przypadku nowotworów uwarunkowanych genetycznie identyfikacja mutacji u pacjenta pozwala na wykrycie nosicieli w jego rodzinie - mówi dr n. med. Andrzej Tysarowski, prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej.
Zobacz więcej >
2025-02-11
Niemal miliard euro, który ma zostać przeznaczony na biotechnologię i produkcję leków, wystarczy na wybudowanie nowej fabryki lub kilku linii produkcyjnych najważniejszych farmaceutyków
Zobacz więcej >
2025-02-11
Czy w globalnym wyścigu AI, zdominowanym przez Chiny oraz USA Stary Kontynent już zupełnie się nie liczy? Branża farmaceutyczna pokazuje, że jest jednak wciąż o co walczyć
Zobacz więcej >
2025-02-11
Na przełomie stycznia i lutego na grypę chorowało tygodniowo 2OO tys. osób wynika z danych resortu zdrowia.
Zobacz więcej >
2025-02-10
W ramach programu STEP na rozwój biotechnologii i produkcję leków do 2027 r. zostanie przeznaczone 901 mln euro
Zobacz więcej >
2025-02-10
112 mln zł z KPO za pośrednictwem Agencji Badań Medycznych popłynie do polskich firm biotechnologicznych i farmaceutycznych na wsparcie badań. Czasu na ich wydanie jest mało
Zobacz więcej >
2025-02-10
Szacuje się, że rocznie ponad 20 tys. Polek dostaje diagnozę raka piersi, co czyni go najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Choć program lekowy w tym przypadku należy do najbardziej rozbudowanych, to dzisiaj brakuje w nim nowoczesnego leku dla tych, u których rak wymknął się spod kontroli.
Zobacz więcej >
2025-02-10
Naukowa Fundacja Polpharmy (NFP) pozostała w roku 2001, żeby szerzyć wiedzę w dziedzinie medycyny i farmacji. Od wielu lat fundacja wspiera naukowców, w tym tych, którzy są u progu kariery, oraz badania przynoszące wymierne korzyści pacjentom. O planach na nadchodzący rok, ale też o tym, co już udało się osiągnąć, opowiada prezeska zarządu NFP Agata Łapińska-Smolińska.
Zobacz więcej >
2025-02-06
Podawanie leków w placówkach medycznych bliżej miejsca zamieszkania pacjenta zamiast w szpitalu podnosi komfort leczenia - wynika z raportu „Flexcare. Możliwości wprowadzenia elastycznego modelu opieki w programach lekowych”. Jego autorzy przedstawili propozycje zmian prawnych, formalnych, organizacyjnych - zwłaszcza zasad rozliczania świadczeń przez płatnika publicznego.
Zobacz więcej >
2025-02-05
W przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczy końcówki zeszłego roku do udanych.
Zobacz więcej >
2025-02-05
Wielu polskich seniorów, i nie tylko, musi wydawać nawet kilkaset złotych miesięcznie na leki, co stanowi ogromny problem szczególnie dla najuboższych. Niektórzy z powodu wysokich cen rezygnują z części potrzebnych leków lub korzystają z tańszych, ale nie zawsze bezpiecznych zamienników. Polskie państwo z roku na rok coraz mniej procentowo dopłaca do leków. Tymczasem poziom refundacji w większości państw unijnych jest znacznie wyższy niż w Polsce.
Zobacz więcej >
2025-02-05
Rośnie eksport polskich produktów do Wietnamu i Singapuru. To najbardziej obiecujące rynki Azji Południowo-Wschodniej
Zobacz więcej >
2025-01-30
Od początku działalności firmy należy promować nastawienie na internacjonalizację. Funkcjonujemy w warunkach gospodarki światowej i to w tej skali powinniśmy mierzyć własny sukces - mówi Paweł Roszczyk, członek zarządu, dyrektor zarządzający Adamed Pharma SA w rozmowie z dr Krzysztofem M. Zalewskim, prezesem Instytutu Boyma.
Zobacz więcej >
2025-01-21
Granty sfinansują przełomowe projekty B+R prowadzone m.in. w sektorach farmaceutycznym i biotechnologicznym. Na każde przedsięwzięcie można dostać 12 mln zł.
Zobacz więcej >
2025-01-20
Europejski pakiet farmaceutyczny ma zagwarantować Europejczykom równy dostęp do terapii. Żeby to osiągnąć, trzeba pogodzić interesy producentów leków innowacyjnych i generycznych.
Zobacz więcej >
2025-01-16
Tylko kilkadziesiąt z ponad 200 substancji z unijnej listy leków krytycznych jest produkowanych w Polsce. W sytuacji przerwy w dostawach z Azji polski system ochrony zdrowia może sobie nie poradzić.
Zobacz więcej >
2025-01-15
W interesie Polski jest zakończenie negocjacji europejskiego pakietu farmaceutycznego do końca prezydencji. Jeśli nie zdąży, może zmniejszyć szansę biedniejszych krajów UE na dostępne i tanie leki
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

26.03
2025
Nowy zabójczy narkotyk. GIS wydał ostrzeżenie
07.02
2025
Ponad 35-krotny wzrost zachorowań. GIS ostrzega, edukuje i proponuje rozwiązania
07.02
2025
GSK wspiera rozwój swoich pracowników
10.12
2024
Tajemnicza choroba w afrykańskim kraju. GIS wydał komunikat
25.11
2024
ADAMED PLANUJE MILIARDOWE INWESTYCJE