News
Ilość newsów: 15150
2025-04-24
Rak płuca pozostaje jednym z największych wyzwań onkologicznych w Polsce. Cechuje go wysoka śmiertelność i stosunkowo niska wykrywalność we wczesnych stadiach choroby. Jak zmienić tę sytuację?
Zobacz więcej >
2025-04-23
Telemedyczna spółka z NewConnect dostanie 9 mln zł zastrzyku od dotychczasowych inwestorów, żeby zarejestrować flagowy produkt w USA i mieć szanse na komercjalizację w dużej skali
Zobacz więcej >
2025-04-17
Dostęp do leków dla chorych na hemofilię w Polsce jest dobry, ale nie wszyscy pacjenci mają szanse na takie same opcje terapeutyczne w ramach finansowania przez NFZ. Z tych najnowocześniejszych mogą skorzystać jedynie dzieci.
Zobacz więcej >
2025-04-07
Możliwość wykonywania kompleksowego badania genomowego oraz badań genetycznych z krwi bez konieczności pobytu w szpitalu: o te rozwiązania apelowali eksperci i pacjenci podczas panelu na temat nowoczesnej diagnostyki genetycznej w onkologii na konferencji wizjonerzy
Zobacz więcej >
2025-04-07
Powiało optymizmem podczas panelu na temat chorób rzadkich na konferencji Wizjonerzy Zdrowia, większość wniosków o nowe refundacje jest rozpatrywana pozytywnie, a nowelizacja ustawy refundacyjnej jeszcze może w tym pomóc. To ważne, bo są kolejne nadzieje dla pacjentów.
Zobacz więcej >
2025-04-04
Wydarzenie zgromadziło ekspertów, decydentów oraz przedstawicieli sektora medycznego, którzy debatowali nad przyszłością opieki kardiologicznej oraz możliwościami poprawy efektywności systemu.
Zobacz więcej >
2025-04-01
Naczelny Sąd Lekarski anulował zawieszenie prawa do wykonywania zawodu dr. Zbigniewowi Martyce. Lekarz otrzymał natomiast karę nagany za niestosowanie się podczas pandemii do państwowych zaleceń.
Zobacz więcej >
2025-03-31
Apteki mogą pełnić w Polsce większą rolę w podstawowej opiece nad pacjentem, szczególnie jeśli chodzi o pierwszą diagnozę oraz profilaktykę.
Zobacz więcej >
2025-03-31
Prof. Urszula Demkow wyraziła w dyskusji nadzieję, że przekona NFZ do zmiany podejścia w obszarze diagnostyki nowotworów
Zobacz więcej >
2025-03-27
W III kw. 2025 r. rozpoczną się badania kliniczne w projekcie Panuri na terenie UE. Są pewne opóźnienia, ale naszym celem jest, żeby w ciągu najbliższych 12 miesięcy doprowadzić do komercjalizacji testu na raka trzustki-mówi Grzegorz Stefański- prezes Urteste.
Zobacz więcej >
2025-03-25
Urteste, spółka pracująca nad testami do wczesnej diagnostyki, planuje w III kwartale br. rozpocząć badania kliniczne na terenie Unii Europejskiej w projekcie Pa nuri, testu diagnostycznego wykrywającego raka trzustki. W ciągu najbliższych tygodni Urteste ogłosi przetarg na wybór firmy GRO, która przeprowadzi badania kliniczne. W III kwartale tego roku planujemy rozpocząć badania kliniczne testu Panuri w Europie Europie.
Zobacz więcej >
2025-03-24
Rozmowa z dr n. med. MARTĄ MORAWSKĄ, hematologiem z Wieloprofilowego Oddziału Zachowawczego USK4 w Lublinie
Zobacz więcej >
2025-03-24
Zdiagnozuje chorobę i opracuje spersonalizowany lek? Sztuczna inteligencja nabiera coraz większego znaczenia w biotechnologii i farmakologii. Już w tym roku prawdopodobnie pojawi się pierwszy lek stworzony od początku do końca przez algorytmy.
Zobacz więcej >
2025-03-21
Na początku marca 2025 r. opublikowano nową regulację Unii Europejskiej (UE) dotyczącą danych o zdrowiu: rozporządzenie w sprawie Europejskiej Przestrzeni Danych Dotyczących Zdrowia (EPDZ).1 W najbliższych latach wpłynie ono na dostęp pacjentów do dokumentacji medycznej, pracę lekarzy, szpitali, rozwój nauki i nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (A1), oraz funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Zobacz więcej >
2025-03-19
Szybszą wypłatę odszkodowań dla pacjentów ma zapewnić scalenie w jeden trzech funduszy kompensacyjnych, którymi zawiaduje rzecznik praw pacjenta (RPP). Prace nad rozwiązaniem przyspieszyły. Zmiany są możliwe jeszcze w tym roku. Pacjenci mogą ubiegać się o odszkodowanie, bez konieczności wkraczania na drogę sądową, za zdarzenia medyczne, komplikacje po szczepieniu ochronnym czy badaniu klinicznym. W Polsce działają bowiem trzy fundusze kompensacyjne, które umożliwiają dochodzenie roszczeń na szybszej ścieżce.
Zobacz więcej >
2025-03-14
Jesteśmy świadkami doniosłego osiągnięcia w medycynie? Tak. Czy mamy szansę na zastąpienie czymś mniej inwazyjnym przeszczepu serca? Prawdopodobnie jeszcze nie. Ale z pewnością ogłoszona niedawno światu eksperymentalna terapia daje bezcenny czas, by pacjent transplantacji doczekał.
Zobacz więcej >
2025-03-14
Zespól naukowców pod Pana kierownictwem bierze udział w międzynarodowym projekcie COMFORTAGE. Jego celem jest wypracowanie modelu opieki zdrowotnej nad osobami z zaburzeniami otępiennymi oraz zagrożonymi otępieniem.
Zobacz więcej >
2025-03-14
Poznaj Colostrum - wyjątkową substancję, która stoi za sukcesem Genactiv, laureata tegorocznych Gazel Biznesu
Zobacz więcej >
2025-03-12
W Polsce jednym z problemów w obszarze profilaktyki onkologicznej jest brak bezpośredniego kontaktu z obywatelami. Kraje, które odnoszą największy sukces we wtórnej profilaktyce przeciwnowotworowej, powszechnie wykorzystują digital health, czyli cyfrowe rozwiązania, pozwalające na taki kontakt" podkreśla prof. Piotr Rutkowski.
Zobacz więcej >
2025-03-12
„Mottem tegorocznego Kongresu ESC będzie „Cardiology Beyond Borders", ponieważ Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne dąży do globalizacji oraz jak najszerszego dostępu do najnowszych osiągnięć kardiologii, zarówno w aspekcie naukowym, jak i dydaktycznym, dla lekarzy na całym świecie" — mówi kardiolożka prof. Agnieszka Tycińska, która uczestniczy w pracach programowych nad kolejnym Kongresem ESC.
Zobacz więcej >
2025-03-11
"Nie istnieje lek na autyzm ani na jego podstawowe, osiowe objawy. Poprawa funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu może jednak następować pośrednio poprzez leczenie objawów współwystępujących" wyjaśnia dr n. med. Anna Zielińska-Wieniawska, specjalistka psychiatrii dziecięco-młodzieżowej.
Zobacz więcej >
2025-03-11
Jednymi z najpoważniejszych powikłań występujących u chorych na nowotwory układu chłonnego i krwiotwórczego są zakażenia. Wśród nich najczęstsze są infekcje bakteryjne, następnie wirusowe (zwykle reaktywacja wirusa ospy wietrznej lub wirusa opryszczki), rzadziej grzybicze. U omawianej grupy pacjentów zakażenia mogą przybrać ciężką, często zagrażającą życiu postać. Niebezpieczeństwo to można jednak zminimalizować dzięki odpowiedniej profilaktyce, o czym mówi hematolożka prof. Iwona Hus.
Zobacz więcej >
2025-03-11
Wytyczne PTNT/PTK 2024 dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym oraz zasady ich wdrażania do codziennej praktyki klinicznej omawiają: prof, dr hab. n. med. Krzysztof Narkiewicz i dr n. med. Anna Szyndler z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej >
2025-03-10
Prawie trzy godziny trwało spotkanie w ministerstwie zdrowia, w którym udział wzięły ANNA HERNIK, ANITA DEMIANOWICZ i , a także dziennikarka „Wprost" PAULINA SOCHA-JAKUBOWSKA. IZABELA LESZCZYNA POZNAŁA POSTULATY , które od miesięcy w mediach społecznościowy opowiadając o swoich traumatycznych doświadczeniach, ujawniają patologie w systemie ochrony zdrowia, apelują o diagnostykę, nowoczesne terapie, refundację łęków, czy wreszcie - o empatię, której medykom często brakuje. - Reprezentujemy tysiące osób, to jest nasze wołanie o pomoc - mówiły kobiety, licząc na interwencję ministry.
Zobacz więcej >
2025-03-07
Diagnostyka molekularna/genetyczna powinna być w Polsce wykonywana u wyższego odsetka chorych na raka niż obecnie, a standardem postępowania powinno być sekwencjonowanie nowej generacji (NCS) i ocena ekspresji białka PD-L
Zobacz więcej >
2025-03-06
Przedstawione przez spółkę pozytywne wyniki badań klinicznych leku CPL'36 w kolejnym wskazaniu stanowią istotne wsparcie jego dalszego rozwoju klinicznego, zwiększając atrakcyjność całego projektu. Kurs akcji poszedł mocno w górę.
Zobacz więcej >
2025-03-06
Spółka biotechnologiczna z GPW opublikowała wyniki drugiej fazy badań klinicznych potencjalnego leku dla pacjentów z chorobą Parkinsona. Rezultaty przekroczyły jej oczekiwania. Notowania giełdowe rosną o ponad 15 proc.
Zobacz więcej >
2025-03-05
Polscy naukowcy mogą opracować nowe leki i zrewolucjonizować badania kliniczne. Aby te scenariusze miały możliwość realizacji, ktoś musi postawić odpowiednią infrastrukturę mówi Magdalena Dziewguć, szefowa Google Cloud Poland.
Zobacz więcej >
2025-03-05
Marek Postula, kardiolog i naukowiec, tworzy klinikę długowieczności. Ma działać w modelu medycyny prewencyjnej - zapobiegać chorobom
Zobacz więcej >
2025-03-04
AbbVie to firma biofarmaceutyczna, której misją jest dostarczanie nowoczesnych terapii poprawiających życie milionów pacjentów
Zobacz więcej >
2025-03-04
Najlepiej by było, gdyby udało się przygotować ustawę i w niej wszystko zapisać. Jednak tego, co teraz zbudujemy, nikt nie zburzy. Jeśli powstanie ośrodek, to nikt go nie zlikwiduje. Jak będzie dobra wycena badań genetycznych, dostęp do nich, nikt tego nie anuluje. Także myślę, że choć częściowo, ale budujemy coś bardzo trwałego mówi w rozmowie z Kompendium Urszula Demkow, wiceminister zdrowia.
Zobacz więcej >
2025-03-04
Możemy mówić nie tylko o przełomach, ale nawet o zmianie paradygmatu dotyczącego diagnostyki i terapii pacjentów z chorobami rzadkimi. Rok 2024 przyniósł refundację 36 nowych terapii dla tej grupy chorych, od l stycznia 2025 finansowanych jest kolejnych i2 procedur. O zmianach w leczeniu i diagnostyce chorób rzadkich mówi Marek Kos, wiceminister zdrowia.
Zobacz więcej >
2025-03-03
Urologia przyszłości, innowacyjne metody leczenia, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego i zmieniająca się świadomość pacjentów o tym wszystkim opowiada prof. Piotr Chłosta.
Zobacz więcej >
2025-03-03
U pacjentów z ataksją wychwycenie pierwszych objawów choroby i zależy w dużej mierze od czujności opiekunów. Sam zaś proces stawiania diagnozy może być długotrwały.
Zobacz więcej >
2025-02-28
Nowoczesne, skuteczne leczenie nefropatii toczniowej jest już w Polsce dostępne i refundowane.
Zobacz więcej >
2025-02-26
Giełdowy biotech wstrzyma rekrutację w jednym z badań klinicznych i zwolni nawet 30 proc. załogi. Pieniądze ma, a przed wakacjami przedstawi dane z trzech projektów
Zobacz więcej >
2025-02-25
W guzach trzustki nerwy są niezwykle dobrze rozgałęzione imają kontakt z większością komórek guza. Co się stanie, jeśli sieje zablokuje?
Zobacz więcej >
2025-02-25
Pikralida szykuje się do kosztownych badań na ludziach. Innowacyjne antidotum najad węży może jednak szybko zacząć przynosić jej pieniądze, jeśli uda się je zarejestrować jako lek weterynaryjny
Zobacz więcej >
2025-02-24
Hematologia i onkologia dorosłych i dzieci to dziedziny, gdzie pojawia się mnóstwo nowych, bardzo innowacyjnych terapii - mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor SUM, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej
Zobacz więcej >
2025-02-18
Rozmowy z potencjalnym partnerami są na różnych etapach. Najbardziej zaawansowane dotyczą cząsteczki OATD-01, gdzie obecnie widzimy największy potencjał komercyjny i rynkowy - mówi prezes Molecure Marcin Szumowski.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

26.03
2025
Nowy zabójczy narkotyk. GIS wydał ostrzeżenie
07.02
2025
Ponad 35-krotny wzrost zachorowań. GIS ostrzega, edukuje i proponuje rozwiązania
07.02
2025
GSK wspiera rozwój swoich pracowników
10.12
2024
Tajemnicza choroba w afrykańskim kraju. GIS wydał komunikat
25.11
2024
ADAMED PLANUJE MILIARDOWE INWESTYCJE