News
Ilość newsów: 109
2023-10-31
Pacjenci łatwiej będą mogli się zaszczepić przeciwko niektórym chorobom. Aptekarze będą mieli więcej pracy, ale są zadowoleni z nowych rozwiązań, które zostały wprowadzone na stałe.
Zobacz więcej >
2023-10-31
Na lekach wytwarzanych w Polsce albo z polskich składników mieliśmy zaoszczędzić 10 proc. albo 15 proc. ich ceny.
Zobacz więcej >
2023-10-31
CHENGDU, Chiny, 30 października 2023 r. /PRNewswire/ -- 28 października Alltech, producent sprzętu do diagnostyki obrazowej wysokiej klasy należący do Vital Group, zorganizował podczas 88. Międzynarodowych Targów Sprzętu Medycznego w Chinach (CMEF) konferencję prasową zatytułowaną „Radość życia, marzenia o innowacji”, podczas której zaprezentował najnowszą strategię rozwoju produktów i działania podejmowane przez Vital Group na rzecz wysokiej klasy usług zdrowotnych.
Zobacz więcej >
2023-10-30
PROF. TADEUSZ PIEŃKOWSKI JEST JEDNYM Z NAJWYBITNIEJSZYCH POLSKICH ONKOLOGÓW. W rozmowie z „Wprost" o początkach kompleksowego leczenia raka piersi w Polsce i o tym, jak na przestrzeni lat zmieniało się podejście do chorych pacjentek, m.in. tych, które są w ciąży. - Nie będę ukrywał, że mam swój spory udział 10 zmianie podejścia w tym temacie - mówi prof. Pieńkowski.
Zobacz więcej >
2023-10-30
Muszę przyznać szczerze, że to PRZEROSŁO MOJE WSZELKIE WYOBRAŻENIA, JAKIE MIAŁEM NA TEMAT TEGO, C0 MOGĘ OSIĄGNĄĆ, KIEDY ZACZYNAŁEM SWOJĄ PRACĘ MÓWI W ROZMOWIE Z "WPROST" PROF. JAN LUBIŃSKI, ŚWIATOWEJ SŁAWY GENETYK. To on wymyślił rejestr nowotworów rodzinnych i dzięki niemu powstała sieć onkologicznych poradni genetycznych. Teraz pracuje nad projektem, którego celem jest pokazanie, że można zniwelować ryzyko raka do zera.
Zobacz więcej >
2023-10-30
Testy, które pozwolą wykryć nowotwór w jego wczesnym stadium, z pewnością zrewolucjonizują medycynę. O PRACY NAD NIMI I ROLI, JAKĄ W TYM WSZYSTKIM ODGRYWA EPIGENETYKA, MÓWI PROFESOR TOMASZ K. WOJDACZ.
Zobacz więcej >
2023-10-30
Wirus RS, czterokrotnie bardziej zaraźliwy niż wirus grypy, wywołujący m.in. zapalenie oskrzelików, oskrzeli, płuc jest szczególnie niebezpieczny dla wcześniaków i dzieci do 2. r.ż. Dlatego od 15 lat stosuje się u nich profilaktykę (przeciwciała monoklonalne). W tej chwili jednak niezbędne jest, by wszystkie dzieci, bez wyjątku, zostały nią objęte. To szansa na uniknięcie ciężkich powikłań i sytuacji, że „szpitale pękają w szwach”, jak w zeszłym sezonie - wskazują eksperci, którzy uczestniczyli w konferencji poświęconej profilaktyce zakażeń RSV.
Zobacz więcej >
2023-10-27
„Przeładowanie” organizmu żelazem jest niebezpieczne - może uszkodzić wątrobę. Z taką sytuacją trzeba się liczyć przy częstych przetoczeniach krwi, koniecznych ze względu na stan zdrowia, ale też…. przy nadużywaniu preparatów zawierających żelazo. Samodzielne leczenie niedokrwistości może też zamaskować objawy poważnej choroby i opóźnić postawienie diagnozy.
Zobacz więcej >
2023-10-26
Pacjent ma prawo dochodzić roszczeń cywilnoprawnych na drodze sądowej w wielu przypadkach, gdy uważa, że jego prawa lub interesy zostały naruszone przez osoby wykonujące zawody medyczne.
Zobacz więcej >
2023-10-26
Transplantacja komórek tkanek i narządów stanowi od wielu lat powszechnie stosowaną metodę leczenia mieszczącą się w standardach aktualnej wiedzy medycznej, o której mowa w art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (ZawLekU). Tym samym pobieranie, przechowywanie i przeszczepianie komórek, tkanek i narządów nie jest uznawane za eksperyment medyczny w rozumieniu art. 21 ZawLekU.
Zobacz więcej >
2023-10-26
Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) pełni kluczową rolę w ochronie i promowaniu praw pacjentów w systemie opieki zdrowotnej. Jest to organ powołany w celu ochrony praw pacjenta, realizujący swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta. W działalności RPP wspierają go zastępcy. Zadania powierzone RPP są liczne, a do najważniejszych z perspektywy pacjenta należą: Σ prowadzenie postępowań wyjaśniających, Σ prowadzenie postępowań w sprawach przyznania świadczenia kompensacyjnego, Σ udział w postępowaniu cywilnym, Σ prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.
Zobacz więcej >
2023-10-25
W art. 43 ustawy o VAT zawarto katalog zwolnień przedmiotowych, które – poza nielicznymi wyjątkami – podatnicy stosują obligatoryjnie (nie mogą z nich zrezygnować). Ważne jest, aby każdorazowo weryfikować, czy świadczona usługa (lub dostawa) podlega (bądź nie) zwolnieniu. W katalogu tym ustawodawca przewidział m.in. zwolnienie związane ze świadczeniem usług medycznych.
Zobacz więcej >
2023-10-25
Rozwój embriologii zaciera granicę między naturalnym zarodkiem ludzkim a strukturami z laboratoriów. Naukowcy formułują nową jego definicję.
Zobacz więcej >
2023-10-25
Otyłość, czyli nieprawidłowe i nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka, została uznana za chorobę i wpisana na listę chorób ICD-10 pod kodem E66. Dzisiaj już wiemy, że otyłość to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również główny czynnik ryzyka cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych i innych chorób metabolicznych.
Zobacz więcej >
2023-10-25
W artykule przedstawiono korzyści płynące z ograniczenia stosowania antybiotyków w ostrych zakażeniach górnych dróg oddechowych, wskazując na zagrożenia związane z ich nadużywaniem i rozwojem antybiotykooporności. Podkreślono potrzebę upowszechnienia leczenia miejscowego zakażeń gardła z uzasadnieniem korzyści płynących z takiego podejścia terapeutycznego. Wskazano na zalety terapeutyczne oktenidyny, która wykazuje miejscowe działanie przeciwbólowe, łagodzące ból gardła, główną dolegliwość chorych.
Zobacz więcej >
2023-10-24
Opracowanie leku biologicznego do wprowadzenia na rynek trwa około dziesięciu lat - mówią Piotr Korycki, prezes Polpharma Biologics, i Adriana Kiędzierska-Mencfeld, członek zarządu, dyrektor ośrodka w Warszawie-Duchnicach.
Zobacz więcej >
2023-10-24
Za dwa lata wartość rynku technologii medycznych sięgnie 600 mld dol. Polskie firmy, takie jak Medinice, Healthsonic czy MediSonsonic chcą powalczyć o jak największy kawałek tortu. Co planują?
Zobacz więcej >
2023-10-24
Aktualizacja strategii Ryvu wywołała znaczny spadek kursu. Prezes tłumaczy, że zmiany wynikają z oceny potencjału cząsteczki.
Zobacz więcej >
2023-10-24
Zwiększenie refundacji dla substancji do leków recepturowych jest jednym z postulatów zgłoszonych ministerialnemu zespołowi opracowującemu zasady przepisywania i realizacji recept na takie leki. Problematyka leków recepturowych pojawiła się na debacie o bezpieczeństwie lekowym XIX Forum Rynku Zdrowia. Jej uczestnicy mówili też, że warto rozpocząć prace nad nowym aktem prawnym dot. produkcji substancji czynnych w Unii Europejskiej - korzystając ze zbliżającej się prezydencji Polski w UE.
Zobacz więcej >
2023-10-24
Od 1 listopada na liście leków refundowanych zabraknie 2 flozyn: dapagliflozyny i kanagliflozyny. Stowarzyszenia pacjentów i lekarzy apelują do Ministerstwa Zdrowia o ich powrót do refundacji od stycznia 2024 roku.
Zobacz więcej >
2023-10-23
Choć pieniądze na ochronę zdrowia w Polsce rosną (wolno), to na razie nie przekłada się to na wydłużenie życia.
Zobacz więcej >
2023-10-23
Nawet bez rozmowy z lekarzem, jedynie na podstawie ankiety uzyskałyśmy e-receptę na marihuanę medyczną - kupiłyśmy ich kilka. Jednocześnie z informacji DGP wynika, że resort zdrowia nie zdąży z przygotowaniem na czas standardu teleporady.
Zobacz więcej >
2023-10-23
Litewski Uniwersytet Nauk o Zdrowiu (LMSU) uruchomił pierwszą w Europie drukarkę 3D do leków -jedną z pierwszych na świecie. Przygotowania do wprowadzenia innowacji przełomowej w dziedzinie medycyny trwały od kilku lat. Technologia drukowania leków otwiera nowe możliwości w zakresie dbania o zdrowie i komfort pacjentów.
Zobacz więcej >
2023-10-20
„Według mojego przekonania, personalizacja terapii i indywidualne podejście do pacjenta z wykorzystaniem leków recepturowych to przyszłość medycyny” – powiedziała Magdalena Bogucka, prezes zarządu Zakładu Farmaceutycznego AMARA podczas panelu dyskusyjnego „Bezpieczeństwo lekowe”, który odbył się w trakcie XIX Forum Rynku Zdrowia w Warszawie.
Zobacz więcej >
2023-10-20
Polak płaci za lek na COVID 6 tys. zł, Niemiec 60 euro. Dlaczego?
Zobacz więcej >
2023-10-20
Leków przeciwotyłościowych nie wolno stosować, by odchudzić się o kilka kilogramów. To medykamenty na potencjalnie śmiertelną chorobę otyłościową. Zdaniem prof. Mariusza Wyleżoła, chirurga bariatry i wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, mogą stanowić przełom w jej leczeniu, a dzięki nim na operację bariatryczną trafią tylko ci, u których nie zadziałały. Ma też nadzieję, że chirurgiczne leczenie otyłości przestanie być traktowane jak fanaberia chorego.
Zobacz więcej >
2023-10-19
ASMD, czyli deficyt kwaśnej sfingomielinazy, to choroba występująca zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, zaliczana do grupy chorób rzadkich. Jednak, jak przekonuje w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr hab. Patryk Lipiński z Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych w Instytucie ''Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”, określenie to bywa mylące. Choroby rzadkie występują bowiem częściej, niż wskazywałyby na to statystki, ponieważ wielu pacjentów, chociażby z ASMD, wciąż pozostaje niezdiagnozowanych.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

21.08
2024
NARKOEUROPA
20.08
2024
GIGANT WSPÓŁCZUJE, ALE ODSZKODOWANIA NIE PŁACI
08.08
2024
Zmutowana bakteria już w 16 krajach na świecie. WHO ostrzega przed pandemią
27.05
2024
LIDERZY FARMACJI
27.05
2024
15 NAJWIĘKSZYCH SPRZEDAWCÓW LEKÓW