2023-03-31
Biotechnologiczna spółka weszła w trudniejszy okres, jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych kontraktów. Poprawa spodziewana jest w drugiej połowie roku.
Zobacz więcej >
2023-03-31
Ulga rehabilitacyjna nie obejmuje wydatków poniesionych na pobyt osoby niepełnosprawnej w domu opieki.
Zobacz więcej >
2023-03-31
Opowieść o skoku cywilizacyjnym, jaki wykonała Polska w wielu aspektach jest prawdziwa, jednak wciąż żyjemy krócej niż przeciętni Europejczycy i nie ma
w tym przypadku.
Zobacz więcej >
2023-03-30
Zdrowie funkcjonuje obecnie w paradygmacie ograniczonym do opieki zdrowotnej. W obliczu epidemii chorób układu krążenia kwestia zdrowia musi zostać uwzględniona w ramach, które lepiej odzwierciedlają zdrowie jako priorytet publiczny mówi Moniąue Clua Braun, country president Novartis Poland.
Zobacz więcej >
2023-03-30
- Staramy się mierzyć z problemami w obszarach terapeutycznych, w których widzimy najbardziej niezaspokojone potrzeby medyczne. Od lat w kręgu naszych zainteresowań są choroby zakaźne, takie jak AIDS, WZW B i C, a ostatnio C0VID-19. Takim obszarem bez wątpienia jest też szeroko pojęta onkologia, w której wiele jest jeszcze do zrobienia. Nigdy jednak nie zapomnimy o pacjentach, którzy wciąż mierzą się ze skutkami epidemii XX i XXI wieku - wskazuje Paweł Mierzejewski, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, refundacji i cen w Gilead Sciences Poland.
Zobacz więcej >
2023-03-30
Badania kliniczne stanowią fundament współczesnej medycyny, są warunkiem dostępu pacjentów do nowoczesnych terapii i wpływają znacząco na poszerzenie zawodowej wiedzy lekarzy.
Zobacz więcej >
2023-03-30
W internecie można znaleźć takie „fakty”: szczepionka przeciwko grypie jest niebezpieczna, ponieważ dane Medicare dowodzą, że zabija więcej niż jedną osobę na milion zaszczepionych, co jest progiem bezpieczeństwa. Uwaga, to MIT!
Zobacz więcej >
2023-03-30
Za sześć lat w Polsce ma zacząć działać Narodowy Frakcjonator Osocza.
Zobacz więcej >
2023-03-29
PODSTAWĄ ROZWOJU WIEDZY SĄ NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI BADANIA NAUKOWE. NOWE ODKRYCIA I WYJAŚNIENIA MECHANIZMÓW DZIAŁANIA RZECZYWISTOŚCI PROWADZĄ DO PRAKTYCZNYCH ZASTOSOWAŃ I INNOWACJI. DOSKONAŁYM PRZYKŁADEM JEST WPŁYW BADAŃ NAUKOWYCH NA ROZWÓJ MEDYCYNY, O CZYM ROZMAWIALI UCZESTNICY DEBATY ZORGANIZOWANEJ PRZEZ FUNDACJĘ NA RZECZ NAUKI POLSKIEJ I TYGODNIK POLITYKA.
Zobacz więcej >
2023-03-29
Rozmowa z prof. dr hab. Marcinem Gruchałą, rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.
Zobacz więcej >
2023-03-29
Zarząd rekomenduje, aby spółka wypłaciła z zysku za 2022 r. 13 zł na akcję. Na ten rok dużych inwestycji nie planuje. Ciekawie zapowiadają się wyniki za I kwartał, kiedy firma pokaże po raz pierwszy konsolidację przejętego OncoBaya.
Zobacz więcej >
2023-03-29
Rak żołądka, przełyku oraz jelita grubego stanowią około 15 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce. Te schorzenia odpowiadają za ok. 20 proc. zgonów z przyczyn onkologicznych i stanowią rosnący problem społeczny – wynika z raportu „Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce”.
Zobacz więcej >
2023-03-28
Dwie największe na świecie firmy zajmujące się badaniami klinicznymi, tzw. CRO (Clinical Research Organization), to LabCorp (13,9 mld USD) iIQVIA (13,8 mld USD). Wszyscy gracze z pierwszej dziesiątki to firmy warte miliardy dolarów.
Zobacz więcej >
2023-03-28
Cukrzyca typu 1 znacznie częściej (aż w 90 proc.) dotyka dzieci, młodzież i młodych dorosłych. U starszych osób ma wolniejszy przebieg i zazwyczaj nie jest właściwie diagnozowana, dopóki nie wykona się badań immunologicznych. Chorobę tę najczęściej rozpoznaje się u dzieci. W Polsce szacuje się, że mamy ok. 20 tys. pacjentów do 18. roku życia z cukrzycą typu 1.
Zobacz więcej >
2023-03-27
Ostatnie propozycje przedstawione państwom członkowskim oznaczają konieczność płacenia koncernowi za nieprodukowanie szczepionek. Zastanawiam się, czy brak przejrzystości prowadzenia negocjacji i akceptacja rozwiązań korzystnych dla firmy farmaceutycznej są przypadkowe - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski, zastrzegając, że nie jest to dyskusja o zasadności szczepień, tylko o procedurach zakupów realizowanych przez KE. Polska nie chce płacić za szczepionki, których dziś nie potrzebuje.
Zobacz więcej >
2023-03-27
Największy dystrybutor leków w Polsce zainwestował już w szybko rosnący segment badań klinicznych setki milionów złotych, m.in. w przejęcia w USA. Owoce dopiero zaczyna zbierać. Gra toczy się o miliardy dolarów
Zobacz więcej >
2023-03-27
Stwardnienie rozsiane (SM) jest jedną z najczęściej występujących chorób neurodegeneracyjnych mózgu. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia SM stało się chorobą przewlekłą. O skuteczności innowacyjnych terapii dyskutowano podczas Konferencji Neurologicznej Stwardnienie Rozsiane 2023, która odbyła się w Łodzi.
Zobacz więcej >
2023-03-24
To, że rząd może nie przedłużyć nakazu noszenia maseczek w placówkach służby zdrowia i w aptekach nie oznacza, że po 31 marca b.r. w Polsce zakończy się stan zagrożenia epidemicznego - przypomina serwis Prawo.pl.
Zobacz więcej >
2023-03-23
Resort zdrowia rozważa obniżenie granicy wieku dla pacjentów uprawnionych do bezpłatnych lekarstw.
Zobacz więcej >
2023-03-23
„Skuteczna i bezpieczna farmakoterapia bólu polega przede wszystkim na świadomym doborze leków, odpowiadających indywidualnym potrzebom danego pacjenta" — wyjaśnia farmakolog kliniczny dr hab. n. med. Jarosław Woroń.
Zobacz więcej >
2023-03-23
Już u co 3. chorego na zaawansowanego niepłaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego raka płuca istnieje możliwość zastosowania wysoce skutecznych leków ukierunkowanych molekularnie. Warunek jest jeden: pacjent musi mieć wykonane badania molekularne na wczesnym etapie ścieżki diagnostycznej. Podkreśla to w rozmowie onkolog kliniczny dr hab. n. med. Adam Płużański.
Zobacz więcej >
2023-03-23
Życie w ciągłym stresie i biegu, kłopoty zawodowe i rodzinne nierzadko doprowadzają do występowania u ludzi złożonych problemów zdrowotnych. Do gabinetów lekarzy rodzinnych zgłaszają się pacjenci ze współistniejącymi dolegliwościami, jak np. zespół jelita nadwrażliwego, depresja i zaburzenia lękowe. Czy takimi chorymi może kompleksowo zająć się lekarz POZ?
Zobacz więcej >
2023-03-22
Jak lek przygotowywany w aptece może wpłynąć na długość terapii? O tym i o innych problemach związanych z medycyną personalizowaną rozmawiamy z Magdaleną Bogucką, prezes zarządu zakładu Farmaceutycznego Amara.
Zobacz więcej >
2023-03-22
Brak informacji na etykiecie o dopuszczalnych sposobach zastosowania surowca farmaceutycznego do produkcji leków w aptekach uniemożliwia dopuszczenie go do obrotu, w przypadku gdy stwierdzono szkodliwe działanie tego czynnika przyjmowanego np. doustnie zamiast zewnętrznie.
Zobacz więcej >
2023-03-22
"W przypadku tzw. neuro-COVID nie bez znaczenia są wcześniej przebyte lub trwające przewlekłe schorzenia układu nerwowego. Bardzo często w przebiegu infekcji SAR5-CoV-2 dochodzi do nasilenia ich objawów lub kolejnego rzutu choroby. Obserwowaliśmy to i nadal obserwujemy m.in. w przypadku chorych na miastenię rzekomoporaźną, polineuropatie zapalne, różnego rodzaju zespoły bólowe czy padaczkę" tłumaczy prof. Konrad Rejdak.
Zobacz więcej >
2023-03-22
"Resort zdrowia oczekuje od Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji (NIGRiR) wdrożenia działań restrukturyzacyjnych, z czego mam nadzieję się wywiązać" - zadeklarował w rozmowie dr n. med. Marek Tombarkiewicz, dyrektor NIGRIiR. zaznaczył jednak, że w kontekście finansów instytutów warto rozważyć powrót do referencyjności z jednoczesnym zróżnicowaniem taryf poprzez wprowadzenie współczynników korygujących.
Zobacz więcej >
2023-03-22
W 2021 r. rząd przyjął Plan dla Chorób Rzadkich. Zawiera on 37 zadań, które miały zostać zrealizowane w latach 2021-2023. Ze względu na fakt, że dopiero 26 maja 2022 r. została powołana Rada ds. Chorób Rzadkich pod przewodnictwem prof. Anny Latos-Bieleńskiej, harmonogram prac przedłużono do końca 2024 r. Zdaniem ekspertów, do tego czasu uda się go ukończyć.
Zobacz więcej >
2023-03-22
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego do 15 marca br. zaraportowano niemal 4,6 miliona przypadków zachorowań, ponad 27 tys. hospitalizacji i 114 zgonów wywołanych wirusem grypy. Te informacje potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) – sezon epidemiologiczny 2022/2023 to jeden z najcięższych od ponad 10 lat
Zobacz więcej >