2025-03-31
Apteki mogą pełnić w Polsce większą rolę w podstawowej opiece nad pacjentem, szczególnie jeśli chodzi o pierwszą diagnozę oraz profilaktykę.
Zobacz więcej >
2025-03-31
Granty pomogą przedsiębiorcom i naukowcom sfinansować prace B+R i przedwdrożeniowe w branży technologii rolno-spożywczych.
Zobacz więcej >
2025-03-31
Resort zdrowia wydał prawie 7 mln zł na kampanię promującą szczepienia przeciw HPV wśród dzieci - z marnymi efektami. Słono zapłacić za szczepienie muszą dorośli
Zobacz więcej >
2025-03-31
Prof. Urszula Demkow wyraziła w dyskusji nadzieję, że przekona NFZ do zmiany podejścia w obszarze diagnostyki nowotworów
Zobacz więcej >
2025-03-31
Od 1 kwietnia na liście leków refundowanych znajdzie się 29 nowych terapii: 10 onkologicznych, w tym 3 w chorobach rzadkich, 19 nieonkologicznych, z czego 4 w chorobach rzadkich. Refundacją zostaną objęte także dwie szczepionki.
Zobacz więcej >
2025-03-28
Z badań naukowych wynika, że korzyść kliniczną z chemioterapii odnosi ograniczona grupa pacjentek. Testy wielogenowe pozwalają ustalić, czy chora będzie czerpać korzyść z chemioterapii, czy też nie. Jednak tylko co trzecia pacjentka kwalifikująca się do wykonania takiego badania słyszała o istnieniu testów wielogenowych - wynika z raportu „Perspektywa pacjentek w leczeniu raka piersi w Polsce”.
Zobacz więcej >
2025-03-28
Szpitale powiatowe toną w długach. To fakt. Są też jednak szpitale, które mimo ogromnych wydatków na pensje i tak mają wielkie zyski. Dość gadania o tym, że w systemie opieki zdrowotnej jest za mało pieniędzy.
Zobacz więcej >
2025-03-28
Z chorobą otyłościową zmaga się już niemal co czwarty Polak. I chociaż leczenie powikłań kosztuje krocie, to wciąż nie ma jednego spójnego, kompleksowego systemu leczenia tej coraz powszechniejszej choroby cywilizacyjnej.
Zobacz więcej >
2025-03-28
O wykorzystaniu sztucznej inteligencji w biotechnologii oraz o tym, jaka ją czeka przyszłość, opowiedziała dr Adriana Kiędzierska-Mencfeld, prezes zarządu Polpharma Biologics SA, dyrektor operacyjna Polpharma Biologics Group
Zobacz więcej >
2025-03-28
Wraz z postępem medycyny i zmianami, jakie zachodzą w opiece nad pacjentem diabetologicznym, wszyscy uświadamiamy sobie rolę i znaczenie właściwego monitorowania glikemii. Nie chodzi już tylko o sprawdzenie poziomu cukru, ale również - poprzez podniesienie poziomu wiedzy osoby chorej oraz jej zaangażowania w proces leczenia - uniknięcie niebezpiecznych powikłań takich jak: retinopatia, nefropatia, neuropatia i choroby sercowo-naczyniowe. Dlatego Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zdecydowało się przeprowadzić projekt skierowany do chorych na cukrzycę typu 2, którzy nie mają dostępu do refundowanego systemu ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i sprawdzić, jak wpływa on na zwiększenie ich świadomości na temat choroby, poprawę samokontroli cukrzycy, ograniczenie epizodów hipoglikemii i hiperglikemii, a dzięki temu podniesienie komfortu i bezpieczeństwa życia chorych.
Zobacz więcej >
2025-03-27
Zastosowanie nowych terapii w leczeniu nowotworów kobiecych, zmiany organizacyjne związane z tworzeniem krajowej sieci onkologicznej, kompleksowe profilowanie genomowe - to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji poświęconej nowotworom piersi, jajnika, szyjki macicy i endometrium. Spotkanie zorganizował „Puls Medycyny” z okazji obchodzonego w marcu Miesiąca Świadomości Raka Jajnika.
Zobacz więcej >
2025-03-27
Unia Europejska postawiła za cel budowę zrównoważonej gospodarki, która nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Aby ten cel został osiągnięty, potrzebne jest również istotne zaangażowanie sektora prywatnego. Ujednolicenie standardów raportowania ESG pozwoli na określenie, czy przedsiębiorstwo jest środowiskowo zrównoważone. Niewątpliwie jest to zagadnienie bez precedensu w Unii Europejskiej, a zmiany narzucone przepisami, w tym dyrektywą 2013/34/UE zmienioną na mocy CSRD, są postawione - dla odbiorcy - wymagająco.
Zobacz więcej >
2025-03-27
Powstaje koalicja na rzecz poprawy przestrzegania zaleceń lekarskich (adherence). Celem jest wykorzystanie potencjału, jaki tkwi w tak prostym, zdawałoby się, działaniu. 25 proc. pacjentów nie wykupuje bowiem zapisanych leków, a po roku z terapii rezygnuje mniejwięcej połowa badanych.
Zobacz więcej >
2025-03-27
W III kw. 2025 r. rozpoczną się badania kliniczne w projekcie Panuri na terenie UE. Są pewne opóźnienia, ale naszym celem jest, żeby w ciągu najbliższych 12 miesięcy doprowadzić do komercjalizacji testu na raka trzustki-mówi Grzegorz Stefański- prezes Urteste.
Zobacz więcej >
2025-03-26
Debata została organizowana z okazji Miesiąca Świadomości Raka Jajnika, obchodzonego w marcu. Wydarzenie organizowane przez redakcję „Pulsu Medycyny” miało na celu zwiększenie świadomości nt. roli nowoczesnej diagnostyki, pokazanie, jak za sprawą nowych technologii zmieniają się możliwości leczenia nowotworów kobiecych. Nie zabrakło także dyskusji o tym, jak na sukces terapeutyczny wpływa sięganie po badania molekularne, jak zachować płodność u pacjentek z nowotworami kobiecymi oraz jak zmiany organizacyjne związane z tworzeniem sieci onkologicznej w kraju wpłyną na sytuację pacjentek.
Zobacz więcej >
2025-03-25
Pierwszy od lat przypadek błonicy wywołał niepokój części Polaków, ale rząd nie planuje wprowadzenia obowiązku szczepień przypominających dla dorosłych.
Zobacz więcej >
2025-03-25
Urteste, spółka pracująca nad testami do wczesnej diagnostyki, planuje w III kwartale br. rozpocząć badania kliniczne na terenie Unii Europejskiej w projekcie Pa nuri, testu diagnostycznego wykrywającego raka trzustki. W ciągu najbliższych tygodni Urteste ogłosi przetarg na wybór firmy GRO, która przeprowadzi badania kliniczne. W III kwartale tego roku planujemy rozpocząć badania kliniczne testu Panuri w Europie Europie.
Zobacz więcej >
2025-03-24
Rozmowa z dr n. med. MARTĄ MORAWSKĄ, hematologiem z Wieloprofilowego Oddziału Zachowawczego USK4 w Lublinie
Zobacz więcej >
2025-03-24
Zdiagnozuje chorobę i opracuje spersonalizowany lek? Sztuczna inteligencja nabiera coraz większego znaczenia w biotechnologii i farmakologii. Już w tym roku prawdopodobnie pojawi się pierwszy lek stworzony od początku do końca przez algorytmy.
Zobacz więcej >
2025-03-24
20 produktów na europejskiej liście leków krytycznych, 25 na polskiej i 74 proc. udziału w krajowym rynku antybiotyków szpitalnych: to aktualny potencjał Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych POLFA S.A. „W sytuacjach kryzysowych pozwoli on zapewnić bezpieczeństwo lekowe Polski i innych krajów” - mówi Maksymilian Świniarski, prezes zarządu TZF POLFA S.A.
Zobacz więcej >
2025-03-21
Na początku marca 2025 r. opublikowano nową regulację Unii Europejskiej (UE) dotyczącą danych o zdrowiu: rozporządzenie w sprawie Europejskiej Przestrzeni Danych Dotyczących Zdrowia (EPDZ).1 W najbliższych latach wpłynie ono na dostęp pacjentów do dokumentacji medycznej, pracę lekarzy, szpitali, rozwój nauki i nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (A1), oraz funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Zobacz więcej >
2025-03-21
Dwa miesiące temu wydawało się, że w biotechnologii już chyba gorzej być nie może. Jednak rzeczywistość okazała się odmienna.
Zobacz więcej >
2025-03-20
Obecnie nie odnotowujemy większych zakłóceń w łańcuchach dystrybucji, ale tonie oznacza, że sytuacja taka będzie trwała wiecznie mówi Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infamia.
Zobacz więcej >
2025-03-20
Eksperci biorący udział w debacie "Farmacja w erze cyfrowej" zgodzili się, że cyfryzacja zwiększa efektywność i bezpieczeństwo. Zwrócili uwagę, że regulacje prawne nie nadążają za dynamicznym rozwojem technologii. Debata ujawniła poza tym, że kluczowe wyzwania to cyberbezpieczeństwo, etyczne wykorzystanie danych i zrównoważony rozwój. Uczestnicy podkreślali, że sztuczna inteligencja rewolucjonizuje branżę, ale wymaga odpowiedzialnego wdrażania.
Zobacz więcej >
2025-03-20
20 produktów na europejskiej liście leków krytycznych, 25 na polskiej i 74 proc. udziału w krajowym rynku antybiotyków szpitalnych: to aktualny potencjał Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych POLFA S.A. „W sytuacjach kryzysowych pozwoli on zapewnić bezpieczeństwo lekowe Polski i innych krajów” - mówi Maksymilian Świniarski, prezes zarządu TZF POLFA S.A.
Zobacz więcej >
2025-03-20
W Polsce leczenie chorych na szpiczaka plazmocytowego odpowiada najlepszym standardom międzynarodowym, a dzięki wprowadzeniu od kwietnia br. na listę refundacyjną nowych leków immunologicznych mogą być teraz leczeni pacjenci z kolejną wznową choroby. Sama choroba ze śmiertelnej może zmienić się w przewlekłą - wskazali eksperci podczas dyskusji o hematoonkologii, która odbyła się w trakcie X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Zobacz więcej >
2025-03-20
Korzystanie z nowoczesnych technologii pozwala na ogromny postęp w medycynie, jeśli chodzi o poprawę jakości życia chorych, także tych dotkniętych schorzeniami ograniczającymi ich możliwości poruszania się. Takim przełomem było zaadaptowanie wykorzystywanych w wojsku egzoszkieletów do rehabilitacji ruchowej. Wciąż powstają coraz bardziej innowacyjne urządzenia tego typu, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentów z połowicznym lub całkowitym niedowładem kończyn dolnych.
Zobacz więcej >
2025-03-19
Szybszą wypłatę odszkodowań dla pacjentów ma zapewnić scalenie w jeden trzech funduszy kompensacyjnych, którymi zawiaduje rzecznik praw pacjenta (RPP). Prace nad rozwiązaniem przyspieszyły. Zmiany są możliwe jeszcze w tym roku. Pacjenci mogą ubiegać się o odszkodowanie, bez konieczności wkraczania na drogę sądową, za zdarzenia medyczne, komplikacje po szczepieniu ochronnym czy badaniu klinicznym. W Polsce działają bowiem trzy fundusze kompensacyjne, które umożliwiają dochodzenie roszczeń na szybszej ścieżce.
Zobacz więcej >
2025-03-19
W styczniu i lutym 2025 roku odnotowano 52 412 zakażeń RSV. To o 20 000 więcej niż w tym samym okresie 2024 roku. Prawie połowa (18 500) dotyczyła dzieci do 2. roku życia [1]. To właśnie dla nich wirus RS jest szczególnie niebezpieczny. Czas na wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą zabezpieczyć najmłodszych przed wirusem RS, aby sezon 2025/26 był wolny od RSV.
Zobacz więcej >