2024-11-29
Lubelska spółka Medisept, czołowy producentów środków dezynfekcyjnych, rozbuduje swoją fabrykę. Dzięki inwestycji za kilkanaście milionów złotych firma zwiększy produkcję o conajmniej 20 proc.
Zobacz więcej >
2024-11-28
Nieco ponad tydzień temu na łamach DGP ujawniliśmy, że pomimo zapowiedzi wygłoszonych na początku października przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę ani w podległym jej resorcie, ani w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym wciąż nie podjęto prac nad przygotowaniem nowelizacji powszechnie krytykowanego prawa znanego jako Apteka dla aptekarza 2.0 (AdA 2.0). Dwa dni po naszym materiale podjęto konkretne działania w tej sprawie.
Zobacz więcej >
2024-11-28
Nationale-Nederlanden przedstawiło badanie „Jak chorują Polacy?” dotyczące potrzeb zdrowotnych Polaków. Wyniki pokazują, że blisko 60% z nas obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe, niemal 40% nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby, a tylko 27% respondentów wyraża zadowolenie z funkcjonowania dotychczasowego systemu opieki zdrowotnej. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED w ramach strategicznego partnerstwa stworzyły ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i praktyczne usługi medyczne.
Zobacz więcej >
2024-11-27
Realizacja standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej daje pacjentkom poczucie bezpieczeństwa i komfort rodzenia, a szpitalom przewagę konkurencyjną nad placówkami, gdzie przestrzegania takich standardów brakuje - ocenili lekarze i eksperci podczas konferencji naukowej, organizowanej przez Ministerstwo Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta w Poznaniu. Wskazali, że ulepszenie standardów opieki okołoporodowej może również poprawić sytuację demograficzną Polski.
Zobacz więcej >
2024-11-27
Pod wpływem leku na chorobę Parkinsona Waleria rzuciła się pod pociąg. Straciła obie nogi. Po 14 latach procesu zapadł prawomocny wyrok. Koncern GlaxoSmith-Kline wypłaci jej wraz z odsetkami ok. 1,8 mln zł.
Zobacz więcej >
2024-11-26
Leczymy chore kobiety, które dzięki terapii zachodzą w ciążę i rodzą dzieci. Kiedyś to było nie do pomyślenia przy mukowiscydozie, gdzie oczekiwana długość życia wynosiła nieco ponad 40 lat mówi prof. Marcin Czech.
Zobacz więcej >
2024-11-26
Jak się dowiedział DGP wczoraj 16 przedsiębiorców posiadających ponad 170 aptek złożyło do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew zbiorowy o ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody poniesione przez nich w związku z Apteką dła aptekarza 2.0
Zobacz więcej >
2024-11-26
Wczoraj kilkunastu właścicieli aptek złożyło pozew zbiorowy o ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody poniesione przez nich w związku z przepisami które pozbawiają ich swobody sprzedaży. Kilka miesięcy wcześniej podobne żądania wysunęła wobec Polski amerykańska spółka.
Zobacz więcej >
2024-11-26
Zwiększająca się liczba pacjentów onkologicznych to dziś jedno z większych obciążeń systemu ochrony zdrowia – podkreśla specjalista onkologii klinicznej dr Katarzyna Stencel. Według niej szansą na poprawę kondycji służby zdrowia jest „odwrócenie piramidy świadczeń”. Główne założenie tego modelu to przeniesienie części świadczeń, związanych z podawaniem leków, z poziomu szpitalnego do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Celem jest odciążenie szpitali i zwiększenie dostępności leczenia.
Zobacz więcej >
2024-11-26
26 listopada obchodzimy Dzień Niedoboru Żelaza. Zarówno ten dzień, jak i organizowana co roku kampania „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała” mają na celu zwiększenie świadomości na temat poważnego problemu zdrowotnego, jakim jest właśnie niedobór żelaza. Jednocześnie zwracają uwagę na objawy niedoboru żelaza, które często są niezauważane, niewłaściwie rozpoznawane czy pomijane i idące za nimi konsekwencje zdrowotne, a także na sposoby radzenia sobie w tej sytuacji.
Zobacz więcej >
2024-11-25
U niektórych dzieci atopowe zapalenie skóry może mieć ciężki przebieg. W Klinice Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi trwa BADANIE, FINANSOWANE PRZEZ AGENCJĘ BADAŃ MEDYCZNYCH. MOŻE POMÓC DZIECIOM Z CIĘŻKĄ POSTACIĄ AZS.
Zobacz więcej >
2024-11-25
Przeprowadzamy biopsję neurochirurgiczną guza, apobrany materiał poddajemy profilowaniu molekularnemu. Potem acjent jest poddany radioterapii i jednocześnie otrzymuje nowoczesny lek - mówi prof. bożenna dembowska-bagińska. To 1I0W0czesne leczenie jest możliwe dzięki grantowi Agencji Badań Medycznych.
Zobacz więcej >
2024-11-25
Firma farmaceutyczna uruchamia nowe laboratoria w Pabianicach i zapowiada, że do końca dekady przeznaczy prawie 2 mld zl na badania i rozwój bazy produkcyjnej
Zobacz więcej >
2024-11-25
Cyfrowa rewolucja w medycynie staje się faktem, ale czy Polska jest gotowa, by przewodzić zmianom w Europie? To pytanie zdominowało debatę ekspertów podczas konferencji „Droga do Prezydencji: Cyfrowa transformacja w medycynie i ochronie zdrowia” zorganizowanej przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych (IRSS) oraz Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Z jednej strony, e-recepty, telemedycyna i Internetowe Konto Pacjenta stawiają Polskę w awangardzie cyfrowej transformacji. Z drugiej, wyzwania związane z Europejską Przestrzenią Danych Medycznych (EHDS), brakiem pełnej interoperacyjności systemów i ryzykiem wykluczenia cyfrowego osób starszych wymagają natychmiastowych działań. Czy polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej stanie się trampoliną do budowy nowoczesnej, dostępnej dla wszystkich opieki zdrowotnej, czy też utoniemy w powodzi danych bez realnych korzyści dla pacjentów?
Zobacz więcej >
2024-11-22
Żaden podmiot nie działa w próżni, a otoczenie makroekonomiczne ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie jednostek publicznych. W związku z tym, dyskutując o kondycji finansowej szpitali w Polsce, powinniśmy brać pod uwagę takie elementy jak: inflacja, otoczenie regulacyjne i sytuacja społeczna w kraju.
Zobacz więcej >
2024-11-22
We wrześniu br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że procedura uchwalania przepisów tzw. AdA 20 była niezgodna z konstytucją. Jak dotąd rozstrzygnięcie TK nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Zobacz więcej >
2024-11-22
Spółki medyczne mogą poszczycić się drugim pod względem tempa wzrostu zysków wynikiem wśród wszystkich branż ze S&P 500. Prognozy wskazują, że również końcówka roku ma być udana. Długoterminowe trendy w globalnej gospodarce będą wspierać te firmy, jednak niektóre spółki mogą być pod presją z uwagi na zmiany polityczne w USA.
Zobacz więcej >
2024-11-22
Biotech, którego prezesem jest Maciej Wieczorek, poprawia przychody ze sprzedaży leków generycznych, którymi finansuje badania. Rynek czeka na znalezienie partnera dla leku na schizofrenię z miliardowym potencjałem.
Zobacz więcej >
2024-11-22
Najnowsze badanie przeprowadzone przez Fundację TO SIĘ LECZY w listopadzie b.r. wśród pacjentów onkologicznych i kardiologicznych w Polsce rzuca światło na niepokojące dane dotyczące nawyków palenia tytoniu przed i po diagnozie choroby.
Zobacz więcej >
2024-11-21
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Zobacz więcej >
2024-11-21
Zespół prof. Agaty Mikołajczyk-Martinez opracowuje innowacyjną metodę leczenia nowotworów otrzewnej, łączącą hipertermię i dehydratację gazową. Nowotwory otrzewnej to trudne w leczeniu schorzenia, które najczęściej rozwijają się na skutek przerzutów z jajnika, jelita grubego czy żołądka. Leczenie jest wyzwaniem, ponieważ chemioterapia systemowa słabo dociera do jamy otrzewnej, a zróżnicowanie molekularne tych nowotworów utrudnia skuteczną terapię.
Zobacz więcej >
2024-11-21
Czy Polki wciąż boją się wizyt u ginekologa? Jak pokazuje raport Kliniki.pl „Polka u ginekologa 2024”, aż co trzecia przedstawicielka generacji Z unika badań z powodów emocjonalnych. Wstyd, brak komfortu i obawy przed oceną mogą zrujnować zdrowie intymne Polek.
Zobacz więcej >
2024-11-21
Od 23 lat na świecie organizowany jest Światowy Dzień POChP. W tym roku tematem przewodnim jego obchodów jest znaczenie spirometrii, czyli kluczowego narzędzia diagnostycznego służącego do pomiaru wydolności płuc.
Zobacz więcej >
2024-11-20
Telemonitoring chorych leczonych nieinwazyjną wentylacją mechaniczną w warunkach domowych (NIV) może poprawić jakość leczenia, szczególnie w kluczowym, tj. początkowym okresie stosowania terapii. Może również przyczynić się do bardziej optymalnego wykorzystania zasobów kadry medycznej, dzięki zastąpieniu części wizyt domowych zdalnym monitorowaniem stanu pacjenta. Telemonitoring umożliwia także wprowadzenie mierników jakości prowadzonej terapii w postaci monitorowania podstawowego parametru jakości wentylacji, jakim jest „compliance” pacjenta, czyli przestrzeganie zaleceń odnośnie czasu stosowania terapii. Wskazują na to wnioski z badania przeprowadzonego na 152 chorych zrealizowanego przez polskich badaczy.
Zobacz więcej >
2024-11-20
Samorząd może zobowiązać do pracy w dni wolne i święta, a także wieczorami, nawet gdy prowadzący aptekę zasłania się zbyt małą liczbą farmaceutów. W orzecznictwie są jednak rozbieżności.
Zobacz więcej >
2024-11-19
W czasie Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2024” ogłoszono nowe stanowisko ekspertów w sprawie roli nowoczesnych systemów monitorowania glikemii w zapobieganiu powikłaniom sercowo-naczyniowym.
Zobacz więcej >
2024-11-19
20 listopada Światowy Dzień POChP pod hasłem „Poznaj funkcję swoich płuc”
Zobacz więcej >