News
Ilość newsów: 121
2023-05-31

"Wprowadzenie centralnej e-rejestracji w sposób pełny i zgodny ze sztuką profesjonalnego zarządzania jest wielką szansą na uporządkowanie ruchu pacjentów oraz optymalizację wykorzystania ograniczonych zasobów systemu ochrony zdrowia" mówi lek. Artur Prusaczyk, współzałożyciel i wiceprezes zarządu Centrum Medyczno-Diagnostycznego Sp. z 0.0. w Siedlcach.

Zobacz więcej >
2023-05-31

Wywiad z Andrzejem Dybczyńskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Zobacz więcej >
2023-05-31

„Nasze społeczeństwo, zgodnie z tendencją widoczną w pozostałych krajach europejskich, starzeje się, a więc siłą rzeczy coraz częściej w gabinetach spotykamy się z chorobami specyficznymi dla wieku senioralnego. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w szkoleniach kierowanych do lekarzy rodzinnych oraz w programie szkolenia specjalizacyjnego" — mówi dr hab. n. med. Ewa Rudnicka-Drożak.

Zobacz więcej >
2023-05-31

15 maja w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie redakcja "Pulsu Medycyny" zorganizowała debatę z cyklu Choroby cywilizacyjne XXI w., poświęconą "Wyzwaniom organizacyjnym i terapeutycznym w onkologii".

Zobacz więcej >
2023-05-31

Reprezentatywne organizacje pracodawców apelują do premiera i rządu o niewprowadzanie kolejnych przepisów uszczelniających tzw. ustawę „Apteka dla aptekarza”. W ich opinii są one oparte na błędnych przesłankach, a ponadto doprowadzą do rozchwiania rynku aptecznego w Polsce.

Zobacz więcej >
2023-05-31

Mimo, że wpływ oddychania zanieczyszczonym powietrzem na zdrowie jest dobrze udokumentowany w badaniach naukowych, czynnik ten nie był rozpoznawany w diagnozach lekarskich jako główna przyczyna problemów ze zdrowiem. Aż do teraz.

Zobacz więcej >
2023-05-30

Sprzedaż myśli intelektualnej może przynieść korzyści, ale kraj powinien pamiętać o zachowaniu własnej innowacyjności i konkurencyjności - mówi Piotr Korycki, prezes Polpharma Biologics.

Zobacz więcej >
2023-05-30

Będziemy w stanie ten wydatek "upchnąć" w tegorocznym budżecie - mówi Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

Zobacz więcej >
2023-05-30

Postęp w genetyce i diagnostyce molekularnej jest ogromny, co ma bezpośredni wpływ na szeroki wachlarz możliwości terapeutycznych, nawet bardzo rzadkich typów nowotworów. Kluczem do sukcesu terapii jest realny dostęp do diagnostyki molekularnej, z czym nadal w Polsce jest spory problem - wskazywali eksperci Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Diagnostyka molekularna nie tylko otwiera drogę do leczenia celowanego ale też immunoterapii. Terapie ukierunkowane molekularnie spowodowały, że nowotwory wcześniej bardzo źle rokujące, obecnie często leczymy skuteczniej niż inne. Dochodzą też zupełnie nowe możliwości leczenia okołooperacyjnego.

Zobacz więcej >
2023-05-30

Na stwardnienie rozsiane (SM) choruje w Polsce blisko 50 tys. osób. Początek choroby przypada zwykle na okres między 20, a 40 rokiem życia, częściej chorują kobiety. 30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości SM.

Zobacz więcej >
2023-05-29

Widziałem, jak W SZPITALU w NOWYM JORKU ZBADANO W CIĄGU CZTERECH GODZIN KREW PACJENTKI, ANALIZUJĄC PONAD 900 PARAMETRÓW, a potem ustalono jej fenotyp genetyczny, by zakwalifikować ją do jednego z czterech profili leczenia. TAM SZTUCZNA INTELIGENCJA JUŻ POMAGA W DOBORZE LECZENIA I PRZEWIDYWANIU ROKOWANIA - mówi dr Bartosz Kudliński, anestezjolog.

Zobacz więcej >
2023-05-29

Wywiad z prof. dr hab. n. med. Leszkiem Szenbornem, kierownikiem Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Zobacz więcej >
2023-05-29

Budowa fabryki leków onkologicznych Polfy Tarchomin weszła w kolejną fazę - wkrótce znajdujące się w budynku instalacje zostaną obudowane specjalistycznymi ścianami i sufitami farmaceutycznymi. Spółka buduje w Warszawie obiekt, w którym będą produkowane nowoczesne preparaty do walki z nowotworami.

Zobacz więcej >
2023-05-29

W prestiżowym magazynie Acta Diabetologica ukazały się wyniki randomizowanego kontrolowanego badania dotyczącego zastosowania systemu ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania (FGM-ang. Flash Glucose Monitoring) w cukrzycy ciążowej przeprowadzonego w Polsce. Wyniki te wskazują, że zastosowanie FGM ma korzystny wpływ na kontrolę glikemii, nawyki żywieniowe i przede wszystkim częstość występowania makrosomii płodowej u pacjentek z cukrzycą ciążową.

Zobacz więcej >
2023-05-29

Coraz więcej Polaków się ubezpiecza. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń na koniec 2022 r. 4,23 mln osób miało wykupione prywatne ubezpieczenie zdrowotne, a aż 23,8 mln ubezpieczenie na życie. Na wzrost popularności polis duży wpływ miała pandemia.

Zobacz więcej >
2023-05-26

Wiele postulatów, uwag i propozycji nowych rozwiązań dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce padło podczas dyskusji, w której uczestniczyli eksperci oraz przedstawiciele najważniejszych ugrupowań polskiej sceny politycznej.

Zobacz więcej >
2023-05-26

Inwestorzy poszukują innowacyjnych rozwiązań. Demo Day jest właśnie takim miejscem, w którym możemy pokazać to, co w naszym odczuciu jest najbardziej kompletne i komercjalizowalne w krótkim czasie mówi Remigiusz Kopoczek, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Zobacz więcej >
2023-05-26

To nie jest tak, że gdy pacjent dostanie placebo, to odnosi wrażenie, że mu się poprawia. Jemu naprawdę się poprawia. Widać to na poziomie fizjologii.

Zobacz więcej >
2023-05-26

Tak naprawdę postęp w leczeniu chorób oka zaczął się, gdy okuliści dostali do rąk nowoczesne narzędzia. Dzięki nim jesteśmy w stanie korygować wady wzroku, diagnozować na bardzo wczesnym etapie nieprawidłowości i schorzenia. Pomimo tego, że nie wszystkie z nich udaje się odwrócić lub powstrzymać, rozwój technologii daje nadzieję, że osób prawidłowo widzących będzie przybywać.

Zobacz więcej >
2023-05-25

Więcej na dzienniknaukowy.pl

Zobacz więcej >
2023-05-24

Polacy płacą coraz więcej za leki. Program Leki 75+ nie poprawił tej statystyki. Zdaniem ekspertów jego rozszerzenie też nie załatwi problemu.

Zobacz więcej >
2023-05-24

Lepsze od oczekiwanych wyniki za I kwartał podbiły kurs spółki Z GPW, która przyszłość wiąże z usługami dla biotechów.

Zobacz więcej >
2023-05-24

Działanie organizmu poddane jest rytmowi dobowemu. Za odkrycie mechanizmów stojących za zmianami zależnymi od czasu trzech naukowców otrzymało w 2017 r. Nagrodę Nobla. Czy zatem rytmowi dobowemu podlegają też komórki raka? A jeśli tak, czy ma to znaczenie kliniczne?

Zobacz więcej >
2023-05-23

Chcemy stworzyć szerokie forum współpracy między firmami technologicznymi i z różnymi organizacjami na rzecz poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, i to nie tylko w farmacji - mówi Karolina Tkaczuk, odpowiedzialna za innowacje oraz współpracę z uczelniami i start-upami w AstraZeneca Pharma Poland.

Zobacz więcej >
2023-05-23

Naszą ambicją jest wspieranie systemu w szybszym, lepszym diagnozowaniu pacjentów oraz w rozwiązaniach, które będą koncentrowały się na potrzebach pacjenta - mówi Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca Pharma Poland.

Zobacz więcej >
2023-05-23

Giełdowy debiut biotechnologicznej spółki nie wypadł zbyt okazale. Jej zarząd liczy jednak na korzyści z obecności na rynku głównym GPW.

Zobacz więcej >
2023-05-23

Oczy to zwierciadło duszy - mówi znane porzekadło. Okazuje się, widać w nich kondycję różnych części organizmu. Nie - ten artykuł nie jest o irydologii, a o rozmaitych sprawdzanych naukowo hipotezach badawczych, dzięki którym, być może, lekarzom będzie łatwiej stawiać prawidłowe diagnozy - np. choroby Alzheimera, chorób serca, nerek czy innych zaburzeń.

Zobacz więcej >
2023-05-22

Pierwszym opisanym w literaturze przypadkiem chorego na neurofibromatozę był Quasimodo, bohater powieści Victora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”. Obchodzony 17 maja Światowy Dzień Neurofibromatoz uwrażliwia nas na ogrom ludzkich dramatów. „Chorzy są narażeni na niebywały ostracyzm społeczny. Ludzie boją się podać rękę, odwracają wzrok” – mówi Dorota Korycińska, prezes Stowarzyszenia Neurofibromatozy Polska.

Zobacz więcej >
2023-05-22

Wrócę do tematu szczepionek na COVID, bo ludzie mają krótką pamięć i widzę już internetowe teorie spiskowe odwołujące się do fałszowania przeszłości. To te, w których mowa o fałszowaniu albo nierzetelności badań klinicznych. To tylko felieton, więc nie mogę tego opisać szczegółowo. Za to muszę to opisać krótko: a więc utrzymam uwagę czytelników, którzy po prostu nie wytrzymaliby długiego biochemicznego przynudzania.

Zobacz więcej >
2023-05-22

Od 1 czerwca wszystkie dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogły za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Niestety, program ten nie doczekał się dotychczas odpowiedniej kampanii informacyjnej - podaje Prawo.pl.

Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

05.02
2024
RESORT ZDROWIA SZUKA KRETA
15.12
2023
Kichnięcie doprowadziło do przerażającego urazu. To pierwszy taki przypadek na świecie
27.11
2023
ZMOWA NA RYNKU LEKÓW RECEPTUROWYCH
22.11
2023
PFIZER POZYWA POLSKĘ ZA SZCZEPIONKI
26.09
2023
KONIEC DUŻYCH SIECI APTECZNYCH