News
Ilość newsów: 131
2023-01-31
Skąd wiadomo, że dany lek działa i jest bezpieczny? Skąd lekarz wie, jaką dawkę przepisać pacjentowi? I skąd na dołączonej do leku ulotce wzięły się informacje o przeciwwskazaniach czy działaniach niepożądanych? Odpowiedzi na wszystkie te pytania uzyskuje się podczas badań klinicznych.
Zobacz więcej >
2023-01-31
W internecie można kupić wszystko, również dokumenty wystawiane przez lekarzy - pokazuje prowokacja dziennikarska. Wynika z niej, że recepta i zwolnienie mają swoją konkretną cenę. Dodatkowy koszt? Ewentualne skutki uboczne brania leków wystawionych bez badania.
Zobacz więcej >
2023-01-31
Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło listę wskazań do protonoterapii. Oznacza to, że z leczenia rozpędzoną wiązką protonów w krakowskim Centrum Cyklotronowym w Bronowicach będzie mogło skorzystać więcej chorych na raka.
Zobacz więcej >
2023-01-31
Więcej na aptekaszpitalna.pl
Zobacz więcej >
2023-01-30
Aktywnie szukają komórek nowotworu, niszczą guza i zmuszają układ odpornościowy do działania. Badania nad takimi komórkami już się rozpoczęły. Wstępne wyniki są obiecujące.
Zobacz więcej >
2023-01-30
Dystrybutor sprzętu medycznego zwiększa przychody i widzi rosnący popyt na systemy robotyki chirurgicznej.
Zobacz więcej >
2023-01-30
Mam nadzieję, że rok 2023 będzie w Polsce przełomowy, wręcz rewolucyjny dla nefrologii. Wszystko dzięki wprowadzeniu programu opieki koordynowanej nad pacjentami z przewlekłą chorobą nerek. Program będzie realizowało Ministerstwo Zdrowia z rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Zobacz więcej >
2023-01-27
Podczas debaty, zorganizowanej przez redakcję "Pulsu Medycyny", zaproszeni eksperci wskazali największe wyzwania, z jakimi przyjdzie się mierzyć lekarzom i pacjentom w Polsce w 2023 r.
Zobacz więcej >
2023-01-27
"Nie odcinam się od działań poprzednich władz samorządu, z których część oceniam pozytywnie. Głównym hasłem przewodnim nowej kadencji będzie przywrócenie normalności i wzmocnienie pozycji naszego zawodu" - zapowiada nowa prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Monika Pintal-Ślimak.
Zobacz więcej >
2023-01-27
O to, jakie wyzwania stoją przed alergologią w Polsce, zapytaliśmy prof. dr. hab. n. med. Macieja Kupczyka, prezesa Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Zobacz więcej >
2023-01-27
Kluczowym wyzwaniem, nie tylko na ten rok, pozostają problemy związane z dostępem do leków, w tym refundowanych.
Zobacz więcej >
2023-01-27
Rok 2023 przedstawia się naprawdę wyjątkowo. To czas, kiedy Związek Zawodowy Pracowników Farmacji będzie wzmacniał rolę farmaceutów na kilku odcinkach.
Zobacz więcej >
2023-01-27
Największym wyzwaniem dla Biura Rzecznika Praw Pacjenta pozostanie spełnianie oczekiwań pacjentów, którzy przekazują do RPP zapytania, wnioski i skargi. Nadal będziemy starali się reagować na bieżąco na każdy sygnał ze strony pacjentów, w koniecznych sytuacjach podejmować niezwłoczne interwencje, wszczynać postępowania i wydawać decyzje celem wyeliminowania naruszeń i nieprawidłowości
Zobacz więcej >
2023-01-27
2023 r. będzie na pewno rokiem pełnym wyzwań w medycynie rodzinnej. Wdrażanie opieki koordynowanej to proces, który będzie rozciągnięty w czasie, wymagający monitoringu, ewaluacji i bieżących konsultacji ze świadczeniodawcami.
Zobacz więcej >
2023-01-27
Największym wyzwaniem w roku 2023 w dziedzinie chorób zakaźnych będzie odrabianie zaległości spowodowanych pandemią COVID-19. Myślę, że może potrwać to nawet kilka lat. Mamy obecnie bardzo dużą populację pacjentów z zaawansowanymi chorobami wątroby związanymi z nierozpoznanymi i nieleczonymi zakażeniami wirusami hepatotropowymi. Kolejną grupą chorych, która ucierpiała z powodu braku odpowiedniego dostępu do opieki zdrowotnej w trakcie pandemii są pacjenci z HIV.
Zobacz więcej >
2023-01-26
Jednymi z najpilniejszych wyzwań w obszarze farmacji w 2023 r. i kolejnych latach będzie z pewnością wprowadzenie refundowanej opieki farmaceutycznej oraz nowelizacja ustawy refundacyjnej, a wraz z nimi zmiana modelu finansowania aptek ogólnodostępnych.
Zobacz więcej >
2023-01-26
W roku 2023 planujemy wraz z moimi najbliższymi współpracownikami wystąpić z propozycjami zmian w kilku już funkcjonujących programach lekowych Ministerstwa Zdrowia bądź zarządzeniach prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Będą to zmiany, które — w mojej opinii — usprawnią diagnostykę i leczenie określonych grup pacjentów endokrynologicznych. Niektóre z tych inicjatyw i działań już się rozpoczęły.
Zobacz więcej >
2023-01-26
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie wpuściła w Środę posłów Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby z KO. Przyszli na kontrolę w związku z tekstem "Wyborczej" o testach, które minister kazał refundować mimo braku danych o ich skuteczności. Agencja nie przesłała im też żadnych dokumentów.
Zobacz więcej >
2023-01-26
"Zmiany w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia doprowadzą w Polsce do załamania rynku suplementów diety" - ostrzega Ewa Jankowska, prezes Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty.
Zobacz więcej >
2023-01-26
Obecny kształt programu lekowego B.59 dotyczącego leczenia chorych na zaawansowanego i nieresekcyjnego czerniaka obowiązuje od ponad dwóch lat. „Dostępne w ramach tego programu terapie nie odbiegają od standardów leczenia stosowanych w innych krajach europejskich" — zaznacza w rozmowie prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Przyznaje jednak, że gdyby pojawiły się nowe, przełomowe metody leczenia, wówczas i w tym optymalnym dziś programie należałoby wprowadzić zmiany.
Zobacz więcej >
2023-01-26
Rok 2023 będzie kolejnym trudnym rokiem, pełnym wyzwań. Agresja militarna Rosji na Ukrainę spowodowała w konsekwencji kryzys energetyczny i humanitarny, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość Europy i świata. Wzrost cen energii, możliwe problemy z zaopatrzeniem w surowce energetyczne, inflacja i spadek tempa wzrostu gospodarczego w Polsce przybliżają widmo recesji i napięcia polityczne.
Zobacz więcej >
2023-01-26
Sejm uchwalił ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Podmiot przeprowadzający eksperyment medyczny nie będzie mógł pobierać opłat od jego uczestnika. W ustawie znalazła się też wrzutka dotycząca skierowania na szczepienie przeciwko grypie. Pacjent będzie mógłje otrzymać od farmaceuty, ale recepta nie będzie refundowana.
Zobacz więcej >
2023-01-26
Aktualnie procedowany projekt ustawy refundacyjnej tworzony był w całkowicie innej gospodarczej i geopolitycznej sytuacji Polski i świata. Wobec tego obecnie powinniśmy skupić się na krótkim projekcie — wskazuje Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego — Krajowych Producentów Leków. Co według Związku powinien zawierać?
Zobacz więcej >
2023-01-25
Po naszym tekście o bezużytecznych testach COMBO, na które NFZ ma wydać 230 mln zł, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że Rada Przejrzystości wydała negatywną opinię o innych testach. Z treści rekomendacji wynika jednak jednoznacznie, że Rada odradziła ministrowi refundację właśnie testów COMBO.
Zobacz więcej >
2023-01-25
Ponad 1,2 mln Polaków choruje na niewydolność serca. Choroba odpowiada za 20 proc. zgonów w Polsce. Dlatego organizacje pacjenckie, lekarze oraz eksperci nauk o zdrowiu łączą siły w kampanii edukacyjnej „Za głosem serca”, która ruszyła 19 stycznia.
Zobacz więcej >
2023-01-24
Biofarmaceutyczna spółka z Wrocławia, która opracowała transdermalny system do przenoszenie leków przez skórę, dostała zielone światło od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF).
Zobacz więcej >
2023-01-24
Rada Przejrzystości wydała negatywną opinię o refundacji testów COMBO (które mają wykrywać grypę, COVID i wirus RSV). Bo mają niską czułość. Minister Adam Niedzielski odwołał szefa rady, a testy i tak kazał refundować.
Zobacz więcej >
2023-01-24
Tylko powszechne, bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego), zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców, stanowią skuteczną ochronę przed nowotworami, które on wywołuje, a nie jest to jedynie rak szyjki macicy, ale też m.in. nowotwory sromu, pochwy, odbytu, gardła czy krtani – uważają eksperci z Polski i Litwy. W ich opinii najlepszą ochronę zapewnia szczepionka o najszerszym spektrum działania – dziewięciowalentna.
Zobacz więcej >
2023-01-24
W środę, 25 stycznia, podczas gali w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie nagrodzeni zostaną laureaci konkursu „Sukces Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”. Kapituła postanowiła uhonorować 30 osób w 10 kategoriach
Zobacz więcej >
2023-01-23
Unia proponuje wspólne zakupy leków. Polska boi się, że spowoduje to wzrost cen. Kluczowym argumentem może się okazać kwestia dostępności.
Zobacz więcej >
2023-01-23
20 mln Polaków ma zbyt wysoki cholesterol. Obecnie zaburzenia lipidowe powinny być chorobą rzadką. W najbliższym czasie będziemy mieć prawdziwy wysyp nowych leków w rewelacyjny sposób obniżających "zły" cholesterol.
Zobacz więcej >
2023-01-23
Eksperci alarmują, że obecny projekt ustawy refundacyjnej może spowodować duże problemy na rynku leków.
Zobacz więcej >
2023-01-23
Jak co roku, od 10 lat, na Zamku Królewskim, odbędzie się prestiżowa konferencja medyczna poświęcona omówieniu dokonań minionego roku w branży oraz wskazaniu kierunków na najbliższą przyszłość. Do udziału w konferencji zaproszono autorytety z wybranych dziedzin medycznych, decydentów kształtujących system opieki zdrowotnej, przedstawicieli globalnych firm farmaceutycznych oraz organizacji pacjenckich. Dyskusja będzie się toczyć m.in. nad wyzwaniami zdrowotnymi i makroekonomicznymi, oczekiwaniami pacjentów, biznesu oraz środowiska lekarskiego względem możliwości państwa, zdrowiem publicznym w dobie pandemii czy roli sektora prywatnego.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

13.03
2023
RADYKALNE ZMIANY W SPRZEDAŻY SUPLEMENTÓW
02.03
2023
Odważna decyzja giganta farmaceutycznego. Insulina w końcu będzie tańsza
22.12
2022
Covid uderza w Chiny. Scenariusze są druzgocące i groźne dla świata
05.12
2022
NOWY SUPERURZĄD FARMACEUTYCZNY
01.12
2022
FIRMY FARMACEUTYCZNE TEŻ JUŻ ZACISKAJĄ PASA