News
Ilość newsów: 131
2023-01-31
Skąd wiadomo, że dany lek działa i jest bezpieczny? Skąd lekarz wie, jaką dawkę przepisać pacjentowi? I skąd na dołączonej do leku ulotce wzięły się informacje o przeciwwskazaniach czy działaniach niepożądanych? Odpowiedzi na wszystkie te pytania uzyskuje się podczas badań klinicznych.
Zobacz więcej >
2023-01-31
W internecie można kupić wszystko, również dokumenty wystawiane przez lekarzy - pokazuje prowokacja dziennikarska. Wynika z niej, że recepta i zwolnienie mają swoją konkretną cenę. Dodatkowy koszt? Ewentualne skutki uboczne brania leków wystawionych bez badania.
Zobacz więcej >
2023-01-31
Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło listę wskazań do protonoterapii. Oznacza to, że z leczenia rozpędzoną wiązką protonów w krakowskim Centrum Cyklotronowym w Bronowicach będzie mogło skorzystać więcej chorych na raka.
Zobacz więcej >
2023-01-31
Więcej na aptekaszpitalna.pl
Zobacz więcej >
2023-01-30
Aktywnie szukają komórek nowotworu, niszczą guza i zmuszają układ odpornościowy do działania. Badania nad takimi komórkami już się rozpoczęły. Wstępne wyniki są obiecujące.
Zobacz więcej >
2023-01-30
Dystrybutor sprzętu medycznego zwiększa przychody i widzi rosnący popyt na systemy robotyki chirurgicznej.
Zobacz więcej >
2023-01-30
Mam nadzieję, że rok 2023 będzie w Polsce przełomowy, wręcz rewolucyjny dla nefrologii. Wszystko dzięki wprowadzeniu programu opieki koordynowanej nad pacjentami z przewlekłą chorobą nerek. Program będzie realizowało Ministerstwo Zdrowia z rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Zobacz więcej >
2023-01-27
Podczas debaty, zorganizowanej przez redakcję "Pulsu Medycyny", zaproszeni eksperci wskazali największe wyzwania, z jakimi przyjdzie się mierzyć lekarzom i pacjentom w Polsce w 2023 r.
Zobacz więcej >
2023-01-27
"Nie odcinam się od działań poprzednich władz samorządu, z których część oceniam pozytywnie. Głównym hasłem przewodnim nowej kadencji będzie przywrócenie normalności i wzmocnienie pozycji naszego zawodu" - zapowiada nowa prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Monika Pintal-Ślimak.
Zobacz więcej >
2023-01-27
O to, jakie wyzwania stoją przed alergologią w Polsce, zapytaliśmy prof. dr. hab. n. med. Macieja Kupczyka, prezesa Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Zobacz więcej >
2023-01-27
Kluczowym wyzwaniem, nie tylko na ten rok, pozostają problemy związane z dostępem do leków, w tym refundowanych.
Zobacz więcej >
2023-01-27
Rok 2023 przedstawia się naprawdę wyjątkowo. To czas, kiedy Związek Zawodowy Pracowników Farmacji będzie wzmacniał rolę farmaceutów na kilku odcinkach.
Zobacz więcej >
2023-01-27
Największym wyzwaniem dla Biura Rzecznika Praw Pacjenta pozostanie spełnianie oczekiwań pacjentów, którzy przekazują do RPP zapytania, wnioski i skargi. Nadal będziemy starali się reagować na bieżąco na każdy sygnał ze strony pacjentów, w koniecznych sytuacjach podejmować niezwłoczne interwencje, wszczynać postępowania i wydawać decyzje celem wyeliminowania naruszeń i nieprawidłowości
Zobacz więcej >
2023-01-27
2023 r. będzie na pewno rokiem pełnym wyzwań w medycynie rodzinnej. Wdrażanie opieki koordynowanej to proces, który będzie rozciągnięty w czasie, wymagający monitoringu, ewaluacji i bieżących konsultacji ze świadczeniodawcami.
Zobacz więcej >
2023-01-27
Największym wyzwaniem w roku 2023 w dziedzinie chorób zakaźnych będzie odrabianie zaległości spowodowanych pandemią COVID-19. Myślę, że może potrwać to nawet kilka lat. Mamy obecnie bardzo dużą populację pacjentów z zaawansowanymi chorobami wątroby związanymi z nierozpoznanymi i nieleczonymi zakażeniami wirusami hepatotropowymi. Kolejną grupą chorych, która ucierpiała z powodu braku odpowiedniego dostępu do opieki zdrowotnej w trakcie pandemii są pacjenci z HIV.
Zobacz więcej >
2023-01-26
Jednymi z najpilniejszych wyzwań w obszarze farmacji w 2023 r. i kolejnych latach będzie z pewnością wprowadzenie refundowanej opieki farmaceutycznej oraz nowelizacja ustawy refundacyjnej, a wraz z nimi zmiana modelu finansowania aptek ogólnodostępnych.
Zobacz więcej >
2023-01-26
W roku 2023 planujemy wraz z moimi najbliższymi współpracownikami wystąpić z propozycjami zmian w kilku już funkcjonujących programach lekowych Ministerstwa Zdrowia bądź zarządzeniach prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Będą to zmiany, które — w mojej opinii — usprawnią diagnostykę i leczenie określonych grup pacjentów endokrynologicznych. Niektóre z tych inicjatyw i działań już się rozpoczęły.
Zobacz więcej >
2023-01-26
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie wpuściła w Środę posłów Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby z KO. Przyszli na kontrolę w związku z tekstem "Wyborczej" o testach, które minister kazał refundować mimo braku danych o ich skuteczności. Agencja nie przesłała im też żadnych dokumentów.
Zobacz więcej >
2023-01-26
"Zmiany w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia doprowadzą w Polsce do załamania rynku suplementów diety" - ostrzega Ewa Jankowska, prezes Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty.
Zobacz więcej >
2023-01-26
Obecny kształt programu lekowego B.59 dotyczącego leczenia chorych na zaawansowanego i nieresekcyjnego czerniaka obowiązuje od ponad dwóch lat. „Dostępne w ramach tego programu terapie nie odbiegają od standardów leczenia stosowanych w innych krajach europejskich" — zaznacza w rozmowie prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Przyznaje jednak, że gdyby pojawiły się nowe, przełomowe metody leczenia, wówczas i w tym optymalnym dziś programie należałoby wprowadzić zmiany.
Zobacz więcej >
2023-01-26
Rok 2023 będzie kolejnym trudnym rokiem, pełnym wyzwań. Agresja militarna Rosji na Ukrainę spowodowała w konsekwencji kryzys energetyczny i humanitarny, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość Europy i świata. Wzrost cen energii, możliwe problemy z zaopatrzeniem w surowce energetyczne, inflacja i spadek tempa wzrostu gospodarczego w Polsce przybliżają widmo recesji i napięcia polityczne.
Zobacz więcej >
2023-01-26
Sejm uchwalił ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Podmiot przeprowadzający eksperyment medyczny nie będzie mógł pobierać opłat od jego uczestnika. W ustawie znalazła się też wrzutka dotycząca skierowania na szczepienie przeciwko grypie. Pacjent będzie mógłje otrzymać od farmaceuty, ale recepta nie będzie refundowana.
Zobacz więcej >
2023-01-26
Aktualnie procedowany projekt ustawy refundacyjnej tworzony był w całkowicie innej gospodarczej i geopolitycznej sytuacji Polski i świata. Wobec tego obecnie powinniśmy skupić się na krótkim projekcie — wskazuje Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego — Krajowych Producentów Leków. Co według Związku powinien zawierać?
Zobacz więcej >
2023-01-25
Po naszym tekście o bezużytecznych testach COMBO, na które NFZ ma wydać 230 mln zł, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że Rada Przejrzystości wydała negatywną opinię o innych testach. Z treści rekomendacji wynika jednak jednoznacznie, że Rada odradziła ministrowi refundację właśnie testów COMBO.
Zobacz więcej >
2023-01-25
Ponad 1,2 mln Polaków choruje na niewydolność serca. Choroba odpowiada za 20 proc. zgonów w Polsce. Dlatego organizacje pacjenckie, lekarze oraz eksperci nauk o zdrowiu łączą siły w kampanii edukacyjnej „Za głosem serca”, która ruszyła 19 stycznia.
Zobacz więcej >
2023-01-24
Biofarmaceutyczna spółka z Wrocławia, która opracowała transdermalny system do przenoszenie leków przez skórę, dostała zielone światło od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF).
Zobacz więcej >
2023-01-24
Rada Przejrzystości wydała negatywną opinię o refundacji testów COMBO (które mają wykrywać grypę, COVID i wirus RSV). Bo mają niską czułość. Minister Adam Niedzielski odwołał szefa rady, a testy i tak kazał refundować.
Zobacz więcej >
2023-01-24
Tylko powszechne, bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego), zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców, stanowią skuteczną ochronę przed nowotworami, które on wywołuje, a nie jest to jedynie rak szyjki macicy, ale też m.in. nowotwory sromu, pochwy, odbytu, gardła czy krtani – uważają eksperci z Polski i Litwy. W ich opinii najlepszą ochronę zapewnia szczepionka o najszerszym spektrum działania – dziewięciowalentna.
Zobacz więcej >
2023-01-24
W środę, 25 stycznia, podczas gali w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie nagrodzeni zostaną laureaci konkursu „Sukces Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”. Kapituła postanowiła uhonorować 30 osób w 10 kategoriach
Zobacz więcej >
2023-01-23
Unia proponuje wspólne zakupy leków. Polska boi się, że spowoduje to wzrost cen. Kluczowym argumentem może się okazać kwestia dostępności.
Zobacz więcej >
2023-01-23
20 mln Polaków ma zbyt wysoki cholesterol. Obecnie zaburzenia lipidowe powinny być chorobą rzadką. W najbliższym czasie będziemy mieć prawdziwy wysyp nowych leków w rewelacyjny sposób obniżających "zły" cholesterol.
Zobacz więcej >
2023-01-23
Eksperci alarmują, że obecny projekt ustawy refundacyjnej może spowodować duże problemy na rynku leków.
Zobacz więcej >
2023-01-23
Jak co roku, od 10 lat, na Zamku Królewskim, odbędzie się prestiżowa konferencja medyczna poświęcona omówieniu dokonań minionego roku w branży oraz wskazaniu kierunków na najbliższą przyszłość. Do udziału w konferencji zaproszono autorytety z wybranych dziedzin medycznych, decydentów kształtujących system opieki zdrowotnej, przedstawicieli globalnych firm farmaceutycznych oraz organizacji pacjenckich. Dyskusja będzie się toczyć m.in. nad wyzwaniami zdrowotnymi i makroekonomicznymi, oczekiwaniami pacjentów, biznesu oraz środowiska lekarskiego względem możliwości państwa, zdrowiem publicznym w dobie pandemii czy roli sektora prywatnego.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

05.02
2024
RESORT ZDROWIA SZUKA KRETA
15.01
2024
Dr Grzesiowski: COVID-19 degeneruje ludzki gatunek, jest groźniejszy niż sądziliśmy
15.12
2023
Kichnięcie doprowadziło do przerażającego urazu. To pierwszy taki przypadek na świecie
27.11
2023
ZMOWA NA RYNKU LEKÓW RECEPTUROWYCH
22.11
2023
PFIZER POZYWA POLSKĘ ZA SZCZEPIONKI