News
Ilość newsów: 20
2024-07-03
W Polsce obecnie 1 mln 117 tys. osób mierzy się z rakiem. Im większa jego obecność wokół nas,tym nas,tym bardziej nasila się pytanie, jak rozmawiać z TAKIM człowiekiem. Ponura aura spowijająca tę akurat chorobę nie ustępuje.
Zobacz więcej >
2024-07-03
Skoro niechciana ciąża zagraża zdrowiu reprodukcyjnemu, receptę na tabletki hormonalne można dostać w każdej aptece, a nie tylko tej, która bierze udział w pilotażu wynika z interpretacji resortu zdrowia. Wszystko zależy od woli farmaceuty.
Zobacz więcej >
2024-07-03
Nie będzie wykazu szpitali, w których nie unika się zabiegów przerywania ciąży. Potwierdza to Ministerstwo Zdrowia.
Zobacz więcej >
2024-07-03
Wystawi ją lekarz przyjmujący prywatnie. Obecnie jego pacjenci płacą za leki, które pacjentom na NFZ są refundowane.
Zobacz więcej >
2024-07-03
Niewielki wzrost wydatków na świadczenia zdrowotne w 2025 r. może zabetonować sytuację w ochronie zdrowia, a z pewnością nie skróci kolejek - twierdzą eksperci, komentując plan finansowy NFZ na przyszły rok.
Zobacz więcej >
2024-07-03
Drugi co do wielkości rynek farmaceutyczny w Europie stoi przed lubelską spółka otworem.
Zobacz więcej >
2024-07-02
Wprowadzenie nowego Planu dla Chorób Rzadkich, odpowiednie zarządzanie wiedzą ekspercką, efektywna diagnostyka i wczesne włączenie leczenia - to kluczowe rekomendacje ekspertów płynące z trzeciej odsłony debaty z cyklu „Healthcare Policy Summit” poświęconej chorobom rzadkim.
Zobacz więcej >
2024-07-02
Reklamy publikowane w mediach społecznościowych dostępne są dla otwartego kręgu osób, a nie tylko dla profesjonalistów. Dlatego trzeba pamiętać o ich oznaczeniu poprzez zamieszczenie odpowiednich ostrzeżeń i informacji.
Zobacz więcej >
2024-07-02
Po ujawnieniu przez DGP tego, że polski rząd rezygnuje ze 139,5 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na produkcję API (substancji czynnych niezbędnych do wytwarzania leków) w Polsce, wśród parlamentarzystów rozgorzała dyskusja o tym, w jaki inny sposób można wesprzeć polski przemysł farmaceutyczny. Bez własnych linii produkcji jesteśmy bowiem skazani na dostawy z Chin oraz Indii, co może grozić przerwami w dostępie do kluczowych dla farmacji surowców.
Zobacz więcej >
2024-07-02
„Drobne naczynka tętnicze w płucach obkurczają się, potem zarastają, a krew nie może swobodnie przepłynąć przez płuca. Serce musi wtedy pompować krew ze zwiększonym ciśnieniem — stąd nazwa choroby tętnicze nadciśnienie płucne. W konsekwencji przyswajanie tlenu przez krew w płucach jest gorsze. Pacjentowi brakuje tlenu, trudno mu złapać oddech" — opisuje sytuację chorego prof. dr hab. n. med. Marcin Kurzyna.
Zobacz więcej >
2024-07-02
W leczeniu stwardnienia rozsianego stosuje się dwa modele terapii immunomodulującej model eskalacyjny, w którym zaczyna się od leków o niższej skuteczności, oraz model HETA, gdzie od razu stosuje się leki o wysokiej skuteczności. Wybór zależy od wielu czynników, a leczenie powinno mieć zawsze charakter personalizowany" tłumaczy neurolog prof. Monika Adamczyk-Sowa.
Zobacz więcej >
2024-07-02
Polscy pacjenci ze stwardnieniem rozsianym mają obecnie w ramach programu lekowego dostęp do bardzo wielu terapii immunomodulujących, które pozwalają spowolnić, a nawet zatrzymać postęp choroby Dużym osiągnięciem refundacyjnym jest możliwość zastosowania leków o wysokiej skuteczności na wczesnym etapie. W Portfolio tych preparatów brakuje jeszcze jednej cząsteczki — kladrybiny. Klinicyści podkreślają, że jej obecność byłaby niezwykle istotna ze względu na unikatowy mechanizm działania.
Zobacz więcej >
2024-07-02
Markery laboratoryjne stosowane w diagnostyce stwardnienia rozsianego mają dziś wciąż wiele ograniczeń. Należy jednak zaznaczyć, że biomarkery wbrew powszechnej opinii to nie tylko cząsteczki, które oznaczamy w płynach ustrojowych pacjentów, ale także parametry uzyskiwane np. z badań radiologicznych" tłumaczy dr hab. Alicja Kalinowska.
Zobacz więcej >
2024-07-02
Remimazolam jest za rejestrowany w Polsce do stosowania w sedacji proceduralnej. Doświadczenia innych krajów, zarówno rejestracyjne, jaki pochodzące z praktyki klinicznej, wskazują jednak, że ten lek znajduje również zastosowanie w sedacji długotrwałej i w znieczuleniu ogólnym. Patrząc na korzystny profil bezpieczeństwa i wysoką skuteczność leku, widzę jego przyszłość na oddziałach intensywnej terapii i na bloku operacyjnym" mówi anestezjolog prof, dr hab. n. med. Łukasz Krzych.
Zobacz więcej >
2024-07-01
Warto się starać o zastrzeżenie praw do wynalazków, a gdy już zostaną opatentowane na różne sposoby czerpać z nich zyski mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Jest pani członkinią kapituły konkursu "Rzeczpospolitej" na młodego wynalazcę roku. Czy wogóle w Polsce warto pracować nad technicznymi innowacjami, skoro w powszechnym rozumieniu to domena najbardziej rozwiniętych krajów i central wielkich koncernów?
Zobacz więcej >
2024-07-01
Niemal dwukrotnie wzrosła sprzedaż leków na cukrzycę, które są stosowane też przy odchudzaniu. Skutek? Braki w aptekach dla naprawdę chorych.
Zobacz więcej >
2024-07-01
Dr hab. Jarosław Biliński z Kliniki Hematologii, Transplantologii WUM, prezes Humań Biome Institute w rozmowie z red. Katarzyną Pinkosz
Zobacz więcej >
2024-07-01
Polska może pochwalić się ośrodkami naukowymi, które prowadzą zaawansowane badania i kształcą przyszłych liderów w dziedzinie medycyny. Sprawdziliśmy, czym zajmują się niektóre z największych z nich.
Zobacz więcej >
2024-07-01
- LEKI BIOPODOBNE TO LEKI BIOLOGICZNE. RÓŻNICA W NAZEWNICTWIE TO KWESTIA RYNKOWA, KTÓRA POZWALA ZROZUMIEĆ, KTÓRY LEK BYŁ DOSTĘPNY JAKO PIERWSZY. Dlatego powszechnie przyjęło się, że na lek oryginalny biologiczny mówi się po prostu lek biologiczny, a na kolejne leki biologiczne powstałe w oparciu o tę samą substancję aktywną przeznaczone do leczenia tego samego schorzenia nazywa się lekami biopodobnymi - Mówi DR ADRIANA KIĘDZIERSKA-MENCFELD, dyrektor Polpharma Biologics w Warszawie-Duchnicach.
Zobacz więcej >
2024-07-01
Gdybyśmy mieli więcej rąk do pracy, to pewnie jutro zaczęlibyśmy wytwarzać nie tylko leki przeciw cukrzycy i stwardnieniu rozsianemu, ale też przeciw reumatoidalnemu zapaleniu stawów, chorobom zapalnym jelit, ciężkiej astmie, odrzucaniu przeszczepów - mówi prof. Piotr Trzonkowski jeden z pomysłodawców leczenia chorób aut o immunologicznych komórkami T-reg, pochodzącymi z naszego organizmu.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

27.05
2024
15 NAJWIĘKSZYCH SPRZEDAWCÓW LEKÓW
20.05
2024
KOMUNIKAT NIE CHRONI PRZED KARAMI
13.05
2024
ASTRAZENECA WYCOFUJE KONTROWERSYJNĄ SZCZEPIONKĘ
05.02
2024
RESORT ZDROWIA SZUKA KRETA
15.01
2024
Dr Grzesiowski: COVID-19 degeneruje ludzki gatunek, jest groźniejszy niż sądziliśmy