News
Ilość newsów: 108
2024-10-31
43% pytanych pacjentów nie było pewnych, czy leczenie, które przeszli, było najlepszym dostępnym w Polsce; 58% nie odczuwało zainteresowania ze strony personelu medycznego jakością ich życia podczas leczenia; 67% nie zostało poinformowanych o możliwościach wsparcia po zakończeniu leczenia.
Zobacz więcej >
2024-10-31
Wirtualne modele wygenerowane przez sztuczną inteligencję (A1) na podstawie medycznych baz danych już niedługo mogą zastąpić w badaniach klinicznych leków grupy kontrolne
Zobacz więcej >
2024-10-30
W ostatnich latach rośnie świadomość zagrożeń związanych z wszechobecnością chemikaliów, które zaburzają pracę układu hormonalnego – tzw. substancji endokrynnie czynnych (ang. Endocrine Disrupting Chemicals, EDC). Znajdują się one w produktach codziennego użytku, takich jak odzież, opakowania żywności czy kosmetyki. Najnowsze dane Eurobarometru wskazują, że aż 84% Polek i Polaków martwi się wpływem szkodliwych chemikaliów na zdrowie. Powody do obaw są, bo EDC mogą prowadzić nie tylko do zaburzeń hormonalnych, ale także do rozwoju nowotworów i negatywnie wpływać na rozwój dzieci. Organizacja Health and Environment Alliance (HEAL) apeluje do decydentów o większe zaangażowanie na rzecz ograniczenia narażenia na szkodliwe chemikalia na szczeblu unijnym i krajowym i przedstawia 10 praktycznych wskazówek, jak unikać ich w domu i jego otoczeniu.
Zobacz więcej >
2024-10-30
O narzędziach do terapii choroby otyłościowej i o powodach tego, że większość pacjentów pozostaje bez jakiegokolwiek leczenia, rozmawiali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez redakcję „Pulsu Medycyny” z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością
Zobacz więcej >
2024-10-30
Inwestorzy maję coraz większe obawy związane z odbudową przychodów przez Mabion. Wynikają onezniskiego tempa pozyskiwania klientów.
Zobacz więcej >
2024-10-30
Od września szczepienia przeciwko HPV są możliwe w szkołach. Decyzję oprotestowuje część rodziców, pomagają im prawnicy.
Zobacz więcej >
2024-10-30
Konkurs grantowy organizowany przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub został rozstrzygnięty. Ideą konkursu jest wyróżnienie i dofinansowanie projektów naukowych mających poprawić wyniki w zakresie diagnostyki i terapii chorych z nowotworami układu pokarmowego. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany ze środków finansowych przekazanych przez firmę Servier Polska w ramach Grantu Onkologicznego Servier-CARE, którego wartość wynosi 175 000 zł.
Zobacz więcej >
2024-10-30
Dostęp do opieki zdrowotnej, w tym do usług ginekologicznych w Polsce, znacząco różni się w zależności od regionu. Te nierówności bezpośrednio łączą się ze zdrowiem kobiet, szczególnie w miejscach, gdzie liczba placówek medycznych jest ograniczona. Raport „Polka u Ginekologa”, stworzony przez Kliniki.pl we współpracy z Algolytics Technologies i SW Research, analizuje te różnice za pomocą wizualizacji danych przestrzennych. Dodatkowo, raport porusza temat jakości życia w różnych gminach i związanych z nią nawyków zdrowotnych kobiet. Przeczytaj pełen raport: https://eu1.hubs.ly/H0dmvHw0.
Zobacz więcej >
2024-10-29
Jak wygląda przemysł farmaceutyczny w Polsce i jaka czeka go przyszłość? Czy możemy zadbać o bezpieczeństwo lekowe? Co jest potrzebne do przywrócenia produkcji substancji czynnych w kraju? O tym właśnie dyskutowano na tegorocznej edycji EFNI podczas panelu "Bezpieczeństwo lekowe Polski jako jeden z wymiarów odporności kraju".
Zobacz więcej >
2024-10-29
Amerykański start-up z polskimi korzeniami stworzył eWave - minimalistyczne urządzenie do monitoringu pracy serca metodą Holtera
Zobacz więcej >
2024-10-29
Firma Akzo Nobel wprowadza na rynek innowacyjną i wysokowydajną technologię, na której skorzystają producenci puszek. Jest to wolne od bisfenoli, styrenu, PFAS i formaldehydu powlekanie wewnętrzne.
Zobacz więcej >
2024-10-29
To był FACHPACK, jaki znamy i kochamy!" tak brzmi najczęściej wygłaszana opinia wystawców i odwiedzających targi FACHPACK 2024, które pod koniec września dobiegły końca po bardzo udanych trzech dniach prezentacji. 37 tys. odwiedzających, w tym jedna trzecia spoza Niemiec, zapoznało się z najnowszymi trendami i innowacjami na stoiskach prawie 1,5 tys. (dokładnie: 1455) wystawców i omówiło z ekspertami palące kwestie związane z opakowaniami.
Zobacz więcej >
2024-10-28
- Mam nadzieję, że uda mi się w przyszłości opracować nowy lek na jeden z podtypów chłoniaka - mówi dr Sonia Dębek z Zakładu Hematologii Eksperymentalnej IHiT i Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku. Dziś prowadzi badania nad epigenetyką w najczęstszym chłoniaku u dorosłych.
Zobacz więcej >
2024-10-28
- Kardiologia w ostatnich latach bardzo się zmieniła. Za swój największy sukces uważam stworzenie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Instytutu Chorób Serca i rozpoczęcie na dolnym śląsku programu transplantacji serca - mówi prof. Piotr Ponikowski, jeden z najczęściej cytowanych na świecie polskich naukowców.
Zobacz więcej >
2024-10-28
Idziemy coraz bardziej w stronę medycyny nuklearnej i nowych radiofarmaceutyków; RADlOFARMACEUTYKÓW CELOWANYCH, ZNAJDUJĄCYCH ZASTOSOWANIE W DIAGNOSTYCE JAK I TZW. RADIOTERAPII CELOWANEJ MOLEKULARNIE - MÓWI PROF. GABRIELA KRAMER-- MAREK, kierująca Zakładem Radiofarmacji i Obrazowania Laboratoryjnego PET w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach oraz Preclinical Molecular Imaging Team w Institute of Cancer Research w Londynie.
Zobacz więcej >
2024-10-28
Nasze badania są naprawdę dobrej jakości, bo wiemy, jak to się robi. Dowodem na to jest to, Że WYNIKI NASZYCH BADAŃ SĄ WYSYŁANE W DOKUMENTACJI LEKU DO NAJWIĘKSZYCH AGENCJI LEKOWYCH - MÓWI MICHAŁ MIKUŁA, zastępca dyrektora ds. naukowych w Narodowym Instytucie Onkologii - Państwowym Instytucie Badawczym.
Zobacz więcej >
2024-10-25
W Polsce jest 9 mln osób chorujących na otyłość. Eksperci wskazują, że otyłość to nie defekt kosmetyczny, ale bardzo groźna przewlekła i nawracająca choroba, która prowadzi do ok. 200 powikłań zdrowotnych i może doprowadzić do śmierci. Jak skutecznie z nią walczyć - zastanawiali się uczestnicy konferencji prasowej pt. „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko, lecz”, która odbyła się 23 października w Centrum Prasowym PAP, w przeddzień Światowego Dnia Walki z Otyłością.
Zobacz więcej >
2024-10-25
Naszą misją jest ochrona praw pacjenta, dlatego postuluję o wzmocnienie narzędzi prawnych, aby skutecznie zwiększać bezpieczeństwo każdej leczonej osoby - powiedział Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, podczas uroczystej gali 15-lecia działalności tej instytucji. Dodał, że budowanie nowoczesnego systemu ochrony zdrowia musi być skoncentrowane na pacjencie.
Zobacz więcej >
2024-10-25
Starzejące się społeczeństwo, rosnąca liczba pacjentów z chorobami przewlekłymi, braki kadrowe i ograniczone zasoby finansowe to jedne z największych wyzwań, przed którymi stoi polski system ochrony zdrowia
Zobacz więcej >
2024-10-25
Nowoczesne leczenie polega nie tylko na stosowaniu drogich terapii. Czasem wymaga złamania schematu. Gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, ryzyko związane z nietypowym podejściem może się opłacić.
Zobacz więcej >
2024-10-24
Udar mózgu, druga najczęstsza przyczyna zgonów i pierwsza niepełnosprawności w Polsce, niesie za sobą także ryzyko alienacji społecznej oraz trwałego wypadnięcia z rynku pracy. Choć obserwujemy znaczne postępy w leczeniu ostrej fazy udaru, to w innych obszarach radzimy sobie gorzej niż średnia unijna, zwłaszcza jeśli chodzi o dostępność rehabilitacji i długoterminowej opieki nad ponad 70 tys. pacjentów rocznie.
Zobacz więcej >
2024-10-24
Rak płuca jest główną przyczyną zgonów onkologicznych w Polsce zarówno u mężczyzn jak i u kobiet: w 2021 roku odpowiadał za 22 proc. z nich oraz 13 proc. nowych rozpoznań. Choć do naszego kraju docierają kolejne, przełomowe i skuteczne terapie, to według ekspertów dostęp do nich pozostaje bardzo ograniczony - w minimalnym stopniu jest bowiem wykorzystywany potencjał nowoczesnej diagnostyki genetycznej. Wydatki na diagnostykę genetyczną stanowią zaledwie pół procenta wszystkich nakładów na leczenie nowotworów w Polsce.
Zobacz więcej >
2024-10-24
Lekarze, pielęgniarki i położne z Ukrainy będą musieli znać język polski przynajmniej na poziomie średnio zaawansowanym. Ci, którzy uzyskali już prawo wykonywania zawodu w uproszczony sposób, mają na spełnienie tego wymogu ponad półtora roku.
Zobacz więcej >
2024-10-24
Starzejące się społeczeństwo, rosnąca liczba pacjentów z chorobami przewlekłymi, braki kadrowe i ograniczone zasoby finansowe to jedne z największych wyzwań, przed którymi stoi polski system ochrony zdrowia.
Zobacz więcej >
2024-10-24
Od jesieni 2022 r. WIG wzrósł o ponad 70 proc., a WIG-leki o połowę mniej. Teraz próbuje nadrabiać straty, a paliwem sa pozytywne informacje płynące ze spółek. Wsparciem wycen w tej branży będą obniżki stóp procentowych.
Zobacz więcej >
2024-10-23
„Wyzwania polskiej prezydencji w kontekście ochrony zdrowia" - tak brzmiał temat debaty Dziennika Gazety Prawnej zorganizowanej podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. Jak pokazała dyskusja, osiągnięcie ważnych celów jest w zasięgu ręki
Zobacz więcej >
2024-10-23
Do dziś producenci leków mieli odpowiedzieć resortowi, co skłoniłoby ich do uruchomienia produkcji leków krytycznie ważnych dla bezpieczeństwa państwa. Zdaniem ekspertów punkt pierwszy to przewidywalność legislacji. Firmy wskazują głównie na pomoc finansową
Zobacz więcej >
2024-10-23
10 października przedstawiciele koalicji „Prawo do Antykoncepcji” podpisali deklarację, w której postulują m.in. powstanie sieci poradni dedykowanych antykoncepcji i edukacji seksualnej. Domagają się także, by antykoncepcja dla osób do 25 r.ż. była bezpłatna.
Zobacz więcej >
2024-10-23
Większość Polaków oczekuje dostępu do skutecznej i bezpiecznej psychoterapii i aż 74 proc. jest zdania, że ta dziedzina powinna znajdować się po nadzorem Ministerstwa Zdrowia – wynika z raportu „Potrzeby i preferencje Polek i Polaków w zakresie usług psychoterapeutycznych. Raport z badań”, opracowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologii Klinicznej i Psychoterapii EBP, który omawia Prawo.pl.
Zobacz więcej >
2024-10-22
Fartuch to podstawowe wyposażenie gabinetów zabiegowych czy sal operacyjnych. Niekorzystny sposób opodatkowania doprowadza do tego, że szpitale czy przychodnie płacą za nie dużo więcej
Zobacz więcej >
2024-10-22
Od 13 grudnia 2024 r. unijni producenci, importerzy oraz dystrybutorzy produktów konsumenckich, w szczególności tych szybkozbywalnych, będą mln. musieli opracowywać procedury monitorowania bezpieczeństwa takich towarów i wprowadzić zmiany na ich etykietach. Czasu na to nie zostało wiele
Zobacz więcej >
2024-10-21
„Współpracujemy z innymi resortami, NCBiR oraz Agencją Badań Medycznych, aby wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce” - powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos podczas EFNI w Sopocie (17.10 br.). Branża nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo lekowe Polakom, ale ma też wkład w polską gospodarkę. Makroekonomiczny wpływ krajowego sektora farmaceutycznego wynosi ponad 20 mld zł. To tyle, ile wydatkujemy z budżetu państwa na policję i straż pożarną.
Zobacz więcej >
2024-10-21
Interdyscyplinarność jest wpisana w takie projekty, tu trzeba pracować zespołowo - Mówi prof. andrzej ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Przy uczelni właśnie jest tworzone Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej.
Zobacz więcej >
2024-10-21
Polscy naukowcy opracowali metodologię wytwarzania genetycznie modyfikowanych komórek i zastosowali je u pierwszych pacjentów z nowotworami krwi. Dotychczas taką terapię oferowały tylko zagraniczne firmy farmaceutyczne
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

20.08
2024
GIGANT WSPÓŁCZUJE, ALE ODSZKODOWANIA NIE PŁACI
08.08
2024
Zmutowana bakteria już w 16 krajach na świecie. WHO ostrzega przed pandemią
19.06
2024
RECEPTOMATOWY KONTREDANS
27.05
2024
LIDERZY FARMACJI
27.05
2024
15 NAJWIĘKSZYCH SPRZEDAWCÓW LEKÓW