Artykuły
Zobacz więcej
Wydłużenie okresów przejściowych dla wyrobów medycznych – nowelizacja opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE
Autor: Roksana Strubel, , ADWOKATADWOKAT
5 kwietnia 2023
6 stycznia 2023 r. opublikowany został projekt zmian rozporządzeń MDR i IVDR. W głosowaniu 16 lutego 2023 r. Parlament Europejski przyjął projekt bez poprawek. Etap prac legislacyjnych wieńczy opublikowanie rozporządzenia zmieniającego w Dzienniku Urzędowym UE (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/607 z dnia 15 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenia (UE) 2017/745 i (UE) 2017/746 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych wyrobów medycznych i wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro. 20 marca 2023 r. uchwalone zmiany stały się obowiązującym prawem - co zmienia nowelizacja rozporządzeń MDR i IVDR?
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY: Rozporządzenie ws. reklamy wyrobów medycznych – konsultacje publiczne
Autor: Ewa Rutkowska, , adw. adw.
3 sierpnia 2022
28 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano długo wyczekiwany projekt rozporządzenia w sprawie reklamy wyrobów medycznych („Projekt”). Do końca sierpnia br. trwają konsultacje publiczne Projektu.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. opłat dotyczących wyrobów medycznych
Autor: KINGA KRENT
10 czerwca 2022
Dnia 8 czerwca 2022 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie opłat dotyczących wyrobów medycznych. Projektowane przepisy stanowią wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 73 ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych. Projekt rozporządzenia określa wysokość opłat, o których mowa w art. 72 ust. 1 ustawy.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Ustawa o wyrobach medycznych czeka na podpis Prezydenta – co z powiadomieniami i zgłoszeniami?
Autor: Roksana Strubel, , ADWOKATADWOKAT
12 kwietnia 2022
Zakończyły się prace w Parlamencie nad projektem nowej ustawy o wyrobach medycznych. Ustawa została teraz przekazana Prezydentowi RP do podpisu. Nowy akt prawny ma wejść w życie 26 maja 2022 r., wtedy również utraci moc dotychczas obowiązująca ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych. Czy jednak branża wyrobów medycznych może na stałe pożegnać się z dotychczasowymi regułami?
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Planowane zmiany dot. monitoringu środków ochrony osobistej wykorzystywanych w podmiotach leczniczych
Autor: KINGA KRENT
5 kwietnia 2022
Dnia 1 kwietnia 2022 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Co się dzieje z projektem nowej ustawy o wyrobach medycznych – czyli czego branża wyrobów medycznych może spodziewać się w najbliższym czasie?
Autor: Roksana Strubel, , ADWOKATADWOKAT
31 marca 2022
Prace w Parlamencie nad projektem nowej ustawy o wyrobach medycznych cały czas trwają. Odbyły się już wymagane trzy czytania na posiedzeniu Sejmu, a obecnie projekt wrócił z Senatu z powrotem do Sejmu. Kiedy więc można spodziewać się, że nowa ustawa stanie się obowiązującym prawem? O tym i o założeniach nowego prawa wyrobów medycznych krótko w poniższym tekście.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY RYNEK WYROBÓW MEDYCZNYCH I WYROBÓW MEDYCZNYCH DO DIAGNOSTYKI IN VITRO
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
12 stycznia 2022
Przedstawiamy Państwu opracowanie zawierające wybrane zagadnienia z obszaru prawa wyrobów medycznych oraz wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Ważne rozporządzenie ws. elektronicznych instrukcji używania wyrobów medycznych
Autor: KINGA KRENT
20 grudnia 2021
Dnia 15 grudnia 2021 r. opublikowano rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/2226 z dnia 14 grudnia 2021 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 w odniesieniu do elektronicznych instrukcji używania wyrobów medycznych.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Rząd przyjął projekt ustawy o wyrobach medycznych
Autor: KINGA KRENT
22 października 2021
Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wyrobach medycznych, przedłożony przez ministra zdrowia.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
NOWELIZACJA USTAWY O REFUNDACJI LEKÓW, ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA ŻYWIENIOWEGO ORAZ WYROBÓW MEDYCZNYCH
Autor: KINGA KRENT
2 lipca 2021
Rządowe Centrum Legislacji dnia 30 czerwca 2021 r. opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
NOWE ROZPORZĄDZENIE MDR – NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY
Autor: Kancelaria KONDRAT I PARTNERZY
2 czerwca 2021
Nowe przepisy zakładają ustanowienie wysokich norm jakości i bezpieczeństwa dla wyrobów medycznych oraz harmonizację zasad wprowadzania ich do obrotu i używania na rynku unijnym. Ponadto proponowane rozwiązania mają zagwarantować szerszą identyfikację wyrobów medycznych i ich producentów, a także innych podmiotów w łańcuchu dostaw, zapewniając tym samym skuteczniejszy nadzór, a użytkownikom łatwiejszy dostęp do informacji nt. wyrobów.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY: Rozpoczęcie stosowania Rozporządzenia 2017/745 ws. wyrobów medycznych – kluczowe zagadnienia
Autor: Michał Chodorek, , AdwokatAdwokat
25 maja 2021
Od jutra zacznie być stosowane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, popularnie zwane „Rozporządzeniem MDR” (Medical Device Regulation). Ten akt prawny, bezpośrednio obowiązujący we wszystkich państwach członkowskich UE, stanowi podstawę kompleksowej unijnej reformy prawa wyrobów medycznych. Celem zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania wyrobów i zapewnienie ich identyfikowalności w obrocie. Mając świadomość, że podmioty zaangażowane w produkcję i obrót wyrobami medycznymi już od dawna przygotowują się do wdrożenia Rozporządzenia MDR, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na kilka zagadnień, które w naszej praktyce wzbudzały największe wątpliwości.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Zmiany przepisów dot. obrotu pozaaptecznego
Autor: Kancelaria KONDRAT I PARTNERZY
13 kwietnia 2021
Rządowe Centrum Legislacji dnia 15 marca 2021 r. opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych oraz kryteriów klasyfikacji tych produktów do tych wykazów.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY: Brexit a Produkty lecznicze i wyroby medyczne
Autor: Michał Chodorek, , AdwokatAdwokat
14 stycznia 2021
W dniu 31 grudnia 2020 r. dobiegł końca okres przejściowy po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej, w trakcie którego prawo Unii miało zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i na jego terytorium. Na 7 dni przed zakończeniem okresu przejściowego UE i Wielka Brytania zawarły umowę regulującą zasady współpracy stron w najróżniejszych aspektach, w tym w kwestiach związanych z handlem produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Czy każdy suplement diety i wyrób medyczny nie podlega podatkowi cukrowemu ?
Autor: Karolina Bennich
13 stycznia 2021
Z uwagi na wejście w życie w dniu 1 stycznia 2021 r. przepisów ustawy z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, wprowadzających opłatę od środków spożywczych zawierających w swym składzie substancje słodzące, potocznie zwaną podatkiem cukrowym, należy rozważyć czy wskazane przepisy mają zastosowanie do rynku wyrobów medycznych, suplementów diety, żywności specjalnego przeznaczenia medycznego czy preparatów do początkowego żywienia niemowląt.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Czy w 2021 roku branżę wyrobów medycznych czeka rewolucja w prowadzeniu działań marketingowych?
Autor: Roksana Strubel, , ADWOKATADWOKAT
5 stycznia 2021
W Nowym Roku ważną datą na rynku wyrobów medycznych jest 26 maja 2021 r. Od tego dnia ma być już ostatecznie stosowne Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych (dalej „Rozporządzenie MDR”). Wciąż trwają prace nad projektem ustawy służącej wykonaniu przepisów Rozporządzenia MDR (ostatnia wersja z 27 listopada 2020 r., dalej jako „Projekt” lub „Projekt nowej ustawy”). Chociaż Projekt nowej ustawy nie trafił jeszcze do Sejmu, już na tym etapie istotne jest, że projektowana ustawa przewiduje przepisy regulujące zasady prowadzenia reklamy wyrobów medycznych oraz reklamę usług świadczonych przy pomocy tej...
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Maksymalne ceny
Autor: Roksana Strubel, , ADWOKATADWOKAT
2 kwietnia 2020
Polityka cenowa w dobie epidemii, czyli kilka słów o tym jak w najbliższych dniach mogą wyglądać ceny leków, wyrobów medycznych, środków ochrony indywidualnej chroniących przed koronawirusem czy nawet żywności. O nowych rozwiązaniach prawnych wynikających z tzw. tarczy antykryzysowej.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY – „Przedsiębiorca farmaceutyczny w obliczu zmian spowodowanych pandemią COVID-19”
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
30 marca 2020
Przekazujemy Państwu publikację opracowaną przez Zespół Life Science Kancelarii KONDRAT i Partnerzy - Alert prawny pt. "Przedsiębiorca farmaceutyczny w obliczu zmian spowodowanych pandemią COVID-19".
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Wszystkie ręce na pokład, czyli remedium na koronawirusa
17 marca 2020
Zespół Life Science Kancelarii KONDRAT i Partnerzy ma przyjemność zaprezentować Państwu Newsletter zawierający opracowanie na temat bieżących zmian w prawie w związku z pandemią koronawirusa z perspektywy pacjenta.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Aptekarska „uchwała antysłupowa” – walka z patologią czy walka o monopol?
Autor: Tomasz Kaczyński, , Radca Prawny, PartnerRadca Prawny, Partner
6 lutego 2020
VIII Krajowy Zjazd Aptekarzy ostatecznie podjął uchwałę w sprawie rękojmi należytego prowadzenia apteki ogólnodostępnej w przypadku, gdy podmiotem prowadzącym jest farmaceuta lub spółka farmaceutów. Naczelna Izba Aptekarska nazywa dumnie tę uchwałę „antysłupową”.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

21.03
2024
ALERT PRAWNY – Dyżury apteczne w 2024 roku
15.02
2024
ALERT PRAWNY: Wydłużenie okresów przejściowych dla wyrobów medycznych IVD
07.02
2024
Import docelowy i interwencyjny sposobem na braki leków
30.11
2023
X edycja Liderów Ochrony Zdrowia oficjalnie zakończona!