News
Ilość newsów: 18436
2024-04-22
Szacuje się, że ponad 20 milionów Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Jakie niesie to zagrożenia dla zdrowia i życia?
Zobacz więcej >
2024-04-17
Co do zasady przed końcem każdego roku zarządy powiatów, których siedzibą jest miasto liczące nie więcej niż 40 tys. mieszkańców, mają obowiązek podjęcia uchwał wyznaczających na okres kolejnego roku aptekę ogólnodostępną do pełnienia dyżurów w porze nocnej lub dyżurów w dni wolne od pracy tak wynika z art. 94 ust. 3 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tj.j. Dz.U. z 2022 r. póz. 2301; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. póz. 1938; dalej: p.f.).
Zobacz więcej >
2024-04-10
Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem
Zobacz więcej >
2024-04-08
Według obecnego prawa (mocno nieprecyzyjnego) w przypadku śmierci właścicieli firmy spadkobiercy musieliby sprzedać apteki farmaceutom, którzy mają mniej niż cztery apteki.
Zobacz więcej >
2024-04-08
Kiedy możemy mówić o przewlekłym bólu i co najczęściej bywa jego przyczyną?
Zobacz więcej >
2024-04-08
Mądrze inwestując w profilaktykę, można uniknąć wielu zachorowań, zapobiec przewlekłemu bólowi, niepełnosprawności, utracie wzroku, zaoszczędzić koszty ponoszone przez NFZ, ZUS, pacjentów iicli rodziny. - zacznijmy efektywniej zmieniać nasz system ochrony zdrowia - apelowali eksperci w panelu o chorobach społecznych, chorobach pokolenia „silver" i kadrach iv medycynie.
Zobacz więcej >
2024-04-04
Prowadzenie punktu aptecznego wyklucza prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Zobacz więcej >
2024-04-03
Choć przepisy dotyczące organizacji i pełnienia dyżurów przez apteki ogólnodostępne zmieniły się od i stycznia 2024 r., to wciąż budzą wiele pytań. Przypomnijmy: zamiast całodobowych, bezpłatnych i przymusowych dyżurów wprowadzono płatne i dobrowolne dwugodzinne dyżury nocne i czterogodzinne dyżury w dni wolne od pracy. Zmieniono też organ odpowiedzialny za zapewnienie ludności dostępu do aptek. Do tej pory rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie określała, w drodze uchwały, rada powiatu, natomiast obecnie jest to kompetencja zarządu powiatu. To efekt zmian m.in. w art. 94 ustawy z 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2301; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1938; dalej: p.f.), które zostały wprowadzone na mocy ustawy z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2105; dalej: nowelizacja).
Zobacz więcej >
2024-04-02
Zmiany cywilizacyjne powodują, że w Polsce rośnie problem otyłości, za którą idzie epidemia cukrzycy, chorób serca, udarów mózgu.
Zobacz więcej >
2024-03-27
Ten rok szpitale zaczęły z 22 mld zł długu. Resort zdrowia zapowiedział, że po wyborach samorządowych przedstawi plan restrukturyzacji, w tym nierentownych szpitali powiatowych.
Zobacz więcej >
2024-03-25
BioResearch Pharma chce wykorzystać stosowane już substancje w nowych, dermatologicznych wskazaniach. Pani profesorce z WUM pomaga menedżer z big pharmy, a wspiera ich przedsiębiorca z dużym sukcesem na koncie.
Zobacz więcej >
2024-03-25
zięki badaniom na nicieniach odkryliśmy nową klasę antybiotyków, zwalczających bakterię New Delhi. Możemy w robakach tworzyć modele chorób ludzkich, poszukując dla nich skutecznych terapii - Mówi dr Krzysztof Drabikowski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
Zobacz więcej >
2024-03-25
Czy w Polsce ostrą białaczkę szpikową leczymy zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi? Jak terapie celowane zmieniają perspektywy leczenia? Rozmawiamy o tym z prof. Agnieszką Wierzbowską z Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Zobacz więcej >
2024-03-25
Czym ochrona zdrowia będzie żyć do końca roku? Kto i co wywrze na system ochrony zdrowia największy pozytywny i negatywny wpływ? Do pełnej prognozy potrzeba byłoby zapewne stu, jeśli nie więcej, haseł. Przedstawiamy więc wersję, z konieczności i dla dobra Czytelnika skróconą.
Zobacz więcej >
2024-03-21
Wiceprezes Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowym Instytucie Badawczym, Oddział w Gliwicach prof. dr hab. n. med. Sebastian Giebel omawia biologię chłoniaków w korelacji z grupami leków wykorzystujących w mechanizmie działania budowę molekularną ich podtypów
Zobacz więcej >
2024-03-19
Pacjenci zapłacą średnio o 78 gr mniej za jedno opakowanie polskiego leku. Maksymalna obniżka ceny wyniesie 5 zł tak wynika z analizy wykonanej na prośbę DGP. Nowy mechanizm, który ma docelowo wzmocnić krajowych producentów, rusza od kwietnia.
Zobacz więcej >
2024-03-19
Prezes największej polskiej firmy farmaceutycznej ocenił najnowsze regulacje dotyczące uniezależnienia się Polski i Europy od dostaw leków i API z Azji.
Zobacz więcej >
2024-03-19
Każdy, kto miał atak tej choroby, wie, że lekarz kazał mu pić dużo wody mówi prołesor dr hab. n. med. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.
Zobacz więcej >
2024-03-11
Niekomercyjne badania kliniczne są prowadzone we wszystkich dziedzinach medycyny. Pacjenci mają szansę zyskać bardzo clobrą opiekę i lepsze leczenie, a jednocześnie tego typu badanie może zmienić standard leczenia to danej chorobie.
Zobacz więcej >
2024-03-11
Pracująca nad lekami biopodobnymi spółka z portfela Jerzego Staraka w tym roku może sprzedać prawa do trzeciego projektu. Lek, który naśladuje, generuje rocznie ponad 6 mld USD sprzedaży
Zobacz więcej >
2024-03-06
Powiaty zwlekają z wydaniem uchwał, na podstawie których farmaceuci otrzymają z NFZ ryczałty za pracę w nocy i święta. NFZ podpisał z aptekami dopiero 31 umów.
Zobacz więcej >
2024-03-04
Choć resort zdrowia podwyższa taksę za sporządzenie leku recepturowego, aptekarze nie są zadowoleni ze zmian.
Zobacz więcej >
2024-03-04
Farmaceuci powinni się skupić na udzieleniu pacjentowi informacji o leku i na poradzie farmaceutycznej, a nie na skomplikowanych równaniach matematycznych mówi Marian Witkowski, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie.
Zobacz więcej >
2024-03-01
"Ratownicy medyczni to stosunkowo liczna grupa zawodowa i ważna część systemu ochrony zdrowia, zdecydowanie warto więc, by posiadali własny samorząd zawodowy. Jego utworzenie pozostaje jednak w gestii samego środowiska, ponieważ to oddolna inicjatywa, którą w jakimś stopniu Ministerstwo Zdrowia może jedynie nadzorować. W tym zakresie ratownicy medyczni będą mogli liczyć na wsparcie resortu" deklaruje wiceminister zdrowia Marek Kos.
Zobacz więcej >
2024-03-01
Nadal nie ma rejestru, karty pacjenta, platformy informacyjnej, odpowiedniego finansowania diagnostyki i ośrodków eksperckich przewidzianych w Planie dla Chorób Rzadkich. Brakuje specjalistów w dziedzinie genetyki, nowych zawodów, a także współpracy między resortami. Wciąż do prawidłowego rozpoznania choroby upływa zbyt dużo czasu, a czas to zdrowie.
Zobacz więcej >
2024-02-29
Obecnie w dużej części choroby rzadkie stają się schorzeniami, które można leczyć.
Zobacz więcej >
2024-02-29
Wdrożenie m.in. przeciwciał bispecyficznych do refundowanego leczenia chorych na chłoniaka DLBCL w Polsce mogłoby istotnie wydłużyć przeżycie wolne od progresji choroby.
Zobacz więcej >
2024-02-27
Do przeprowadzenia pierwszej transplantacji twarzy przygotowywała się 20 lat. Dziś pracuje nad innowacyjnymi terapiami komórkowymi, które mogą pomóc pacjentom z chorobami rzadkimi, a także poddawanym transplantacjom, jak doszło do pierwszych transplantacji twarzy, co dziś dzieje się z pacjentami, jakie szanse dają komórki chimeryczne, jaka jest „recepta" na sukces w medycynie - mówi prof. Maria Siemionow, światowej sławy naukowiec i chirurg.
Zobacz więcej >
2024-02-26
Biotech ruszył z szeroko zakrojonym badaniem klinicznym drugiej fazy potencjalnego leku na ostrą białaczkę szpikową. Liczy na rejestrację za dwa lata.
Zobacz więcej >
2024-02-26
Z tymi dziećmi nie było kontaktu, miały napady padaczkowe, dusiły się. nowa to jest jak przebudzenie: dzieci budzą się do życia. W ciągu 2 lat doganiają rówieśników, uczą się chodzić, jeść, śmiać tak mówi o efektach terapii genowej w jednej z rzadkich chorób, prof. miro który "na co dzień leczy chorych m.in. z glejakami, chorobą Parkinsona. Jeden z polskich lekarzy, którzy przecierają szlaki światowej medycyny.
Zobacz więcej >
2024-02-23
Wypalenie zawodowe i depresja to epidemie, o których zbyt mało się mówi. W Polsce ok. 39 proc. osób doświadcza wypalenia zawodowego to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,5 mln osób.
Zobacz więcej >
2024-02-21
Mózg jest najbardziej niezbadaną częścią naszego ciała, dlatego zarówno choroby psychiczne, jak i neurologiczne są najcięższe do zdiagnozowania, a później leczenia, Dlatego jako lider na rynku leków na depresję, czujemy się w obowiązku dać coś od siebie społeczeństwu, i jest to wsparcie dla lekarzy pierwszego kontaktu mówi Agnieszka Leszczyńska, prezes Angelini Pharma Polska, W rozmowie z DGP opowiada o aplikacji "Diagnozuj i lecz", która ma pomóc lekarzom POZ w diagnozowaniu depresji.
Zobacz więcej >
2024-02-21
Nowa granica wieku czy refundacja zapłodnienia z dawstwa - to, jak wynika z informacji DGP, kierunki prac ministerialnego zespołu
Zobacz więcej >
2024-02-21
Nasz lekarz pierwszego kontaktu jest człowiekiem wspaniałym, niezwykle oddanym pacjentom, zwłaszcza starszym, jednak, a może właśnie dlatego, nęka go nerwica natręctw. Tak było w każdym razie do niedawna, bo ostatnio objawy niespodziewanie ustąpiły: żadnego mycia rąk pięć razy w ciągu 15-minutowej konsultacji, zero fiksacji na detalach i pełen luz wobec poziomu glukozy podkradającego się zdradziecko pod granicę normy.
Zobacz więcej >
2024-02-20
Prowokacja dziennikarska, którą opisaliśmy we wczorajszym wydaniu, wywołała spore emocje.
Zobacz więcej >
2024-02-20
Rozmowa z Laurentem Renaudie, prezesem Sandoz w Polsce
Zobacz więcej >
2024-02-19
Porozmawiajcie z ludźmi, którzy próbowali zdobyć jeden z niezwykle popularnych leków na odchudzanie, taki jak Wegovy.
Zobacz więcej >
2024-02-15
Nie pomogą same modyfikacje w kodeksie etyki lekarskiej oraz samorządowe sądy mówi środowisko medyków i przekonuje, że w kwestii ucywilizowania tzw. receptomatów piłeczka jest po stronie resortu zdrowia.
Zobacz więcej >
2024-02-14
Choć teoretycznie Komisja Europejska chce skrócenia okresu wyłączności na produkcję leku o dwa lata, to w praktyce niektórzy będą mogli liczyć na nawet pięć lat dłuższy monopol na rynku.
Zobacz więcej >
2024-02-13
Co 10. recepta nie jest wykupowana - tak wynika z danych udostępnianych DGP przez Ministerstwo Zdrowia. Problem narasta mimo rozszerzenia dostępu do darmowych leków.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

05.02
2024
RESORT ZDROWIA SZUKA KRETA
15.01
2024
Dr Grzesiowski: COVID-19 degeneruje ludzki gatunek, jest groźniejszy niż sądziliśmy
15.12
2023
Kichnięcie doprowadziło do przerażającego urazu. To pierwszy taki przypadek na świecie
27.11
2023
ZMOWA NA RYNKU LEKÓW RECEPTUROWYCH
22.11
2023
PFIZER POZYWA POLSKĘ ZA SZCZEPIONKI