News
Ilość newsów: 31475
2024-10-11
Zacznijmy od teorii, czyli silosowego systemu ochrony zdrowia. Termin ten wywodzi się z teorii zarządzania i co do zasady oznacza sytuację, w której poszczególne działy organizacji mają własne cele, zasady postępowania, priorytety, zaś ich działanie nie przekłada się na wspólne interesy organizacji.
Zobacz więcej >
2024-10-11
Duński system opieki zdrowotnej jest postrzegany jako jeden z najlepszych na świecie. Czy tak jest w rzeczywistości - jak cyfryzacja zmieniła kraj i czy system no fault wpływa na liczbę zgłaszanych zdarzeń niepożądanych
Zobacz więcej >
2024-10-11
Ustawa z 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta1 (dalej: u.j.o.z.) zobowiązuje wszystkie podmioty prowadzące działalność leczniczą (a więc szpitale, przychodnie, podstawową opiekę zdrowotną, ambulatoria i gabinety lekarskie) i mające kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia do posiadania wewnętrznego systemu zarządzania ja kością2. Podmioty te musiały wprowadzić i opracować ten system do 30 czerwca 2024 r
Zobacz więcej >
2024-10-11
Rozpoczynając artykuł o dostępie do danych medycznych w celach badawczorozwojowych, trzeba podkreślić najważniejszą informację medycyna XXI w. jest oparta nadanych. Od kiedy wdrażamy potwierdzone, skuteczne i bezpieczne rozwiązania diagnostycznolecznicze, towarzyszy nam naukowe rozumienie poznawania świata, w którym eksperyment medyczny, badanie kliniczne i dane są podstawą wszelkich działań medycznych
Zobacz więcej >
2024-10-11
Nawet 80 proc. pacjentów diabetologicznych ma CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny, który prowadzi do wielochorobowości, pogorszenia jakości życia i częstszych hospitalizacji oraz sprawia, że koszty leczenia rosną 3-5 krotnie.
Zobacz więcej >
2024-10-10
Eksperci: celowane terapie radioligandowe są przyszłością w onkologii
Zobacz więcej >
2024-10-10
Boimy się nowotworów, tymczasem szanse całkowitego wyleczenia są tym większe, im wcześniej choroba zostanie rozpoznana. Dlatego tak ważne jest robienie regularnych badań profilaktycznych. „NIE GADAJ, TYLKO SIĘ ZBADAJ!" - apeluje PZU w nowej kampanii. I rozdaje kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą. Patronat honorowy nad tą inicjatywą objęli minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii.
Zobacz więcej >
2024-10-09
System ochrony zdrowia w Polsce wymaga odwrócenia piramidy świadczeń, czyli m.in. przeniesienia ciężaru ich realizacji z lecznictwa szpitalnego do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz POZ - ocenili eksperci podczas inauguracji VIII Kongresu Wizja Zdrowia - Diagnoza i Przyszłość - Foresight Medyczny organizowanego przez Wydawnictwo Termedia. Dodali, że trzeba zrobić to kompleksowo w oparciu o współpracę jednostek leczniczych.
Zobacz więcej >
2024-10-09
Ruszyła właśnie nowa kampania społeczna dotycząca otyłości, która ma pomóc kolejnemu rządowi pokonać tę epidemię. Tylko że podobnych akcji mieliśmy już wiele, a otyłych wciąż przybywa, tak jak hejtu wobec ich choroby. Jak tę falę zatrzymać? Podpowiedzi jest kilka ale czy ktoś z nich wreszcie skorzysta?
Zobacz więcej >
2024-10-08
Warszawska spółka z branży IT opracowała nowatorską technologię do monitorowania zdrowia psychicznego. Projekt, który został już doceniony w UE, zakłada, że sztuczna inteligencja wesprze osoby z przewlekłymi zaburzeniami nastroju.
Zobacz więcej >
2024-10-08
Od 1 stycznia do 30 września 2024 roku w Polsce odnotowano 16 828 przypadków krztuśca. To dwudziestoośmiokrotny wzrost licząc rok do roku - wynika z danych GIS dla „Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej >
2024-10-08
Wciąż nie znaleziono alternatywnej dla prawie 140 mln euro z KPO formy wsparcia produkcji substancji czynnych w Polsce. Resort zdrowia rozpoczął zaś od nowa prace nad listą leków krytycznych, mimo że ta już na wiosnę była prawie gotowa
Zobacz więcej >
2024-10-08
We wtorek 8 października w Sheraton Grand Warsaw rozpocznie się kolejna, dwudniowa edycja konferencji Wizja Zdrowia - Diagnoza i Przyszłość - Foresight Medyczny oraz Hospital & Healthcare Management poświęconej bieżącym wydarzeniom systemowym i medycznym. Wielowątkowe dyskusje będą toczyły się między innymi wokół planowanych zmian w szpitalnictwie, norm zatrudnienia, kwestii wynagrodzeń, wycen świadczeń oraz zmian w ustawie refundacyjnej.
Zobacz więcej >
2024-10-07
W ostatniej dekadzie postęp w kardiologii dziecięcej jest ogromny. Dziś już nie ma takiej wady serca, której nie można zoperować – podkreśliła dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej, podczas „Panelu Ekspertów z okazji światowego Dnia Serca”. Dodała, że poprawiła się nie tylko przeżywalność pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych, ale także jakość ich życia.
Zobacz więcej >
2024-10-07
Jest bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze wersje SARS CoV-2. Z większą łatwością przyczepia się do ludzkich komórek. Ten nowy podwariant omikronu, który nazwano XEC, wywołuje podobne objawy jak poprzednie wersje koronawirusa: gorączkę, ból gardła, kaszel, utratę węchu i smaku. Ale wydaje się stosunkowo łagodny. Niewielu pacjentów wymaga leczenia w szpitalu. Hospitalizowanych jest u nas 11,5 tys.
Zobacz więcej >
2024-10-04
O tym RSV RSV najwięcej mówi się w kontekście dzieci, ale może być groźny dla dorosłych, zwłaszcza seniorów.
Zobacz więcej >
2024-10-04
Odczytanie sekwencji DNA to najdokładniejsze badanie organizmu. To badanie pozwala nie tylko zidentyfikować wiele chorób, ale także określić, jakie mamy do nich predyspozycje.
Zobacz więcej >
2024-10-04
Profilaktyka jest kluczem do naszego długiego i zdrowego życia - powiedziała Marta Strzyżewska, dyrektor zarządzająca ds. marketingu i zaangażowań społecznych w PZU, podczas konferencji otwierającej kampanię prewencyjną „Nie gadaj, tylko się zbadaj!”. Kampania promuje badania profilaktyczne i zachęca Polaków do zadbania o zdrowie.
Zobacz więcej >
2024-10-03
Wiemy, że nawet do 85% pacjentek z wczesnym rakiem piersi w leczeniu uzupełniającym nie wymaga chemioterapii. Ale nie da się ich wytypować na podstawie stosowanych standardowo czynników klinicznopatomorfologicznych. Taki test wielogenowy jak Oncotype DX pozwala nam wyłonić tę grupę mówi onkolog, prof. Renata Duchnowska
Zobacz więcej >
2024-10-03
Dr n. med. Piotr Kramarz, lekarz, specjalista chorób zakaźnych, immunolog od 3 czerwca 2024 r. główny naukowiec ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control, Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób) odpowiada w tej unijnej instytucji za nadzorowanie jakości naukowej i niezależności, za koordynację doradztwa naukowego, wskazywanie priorytetów badawczych, kieruje też Działem Metod Naukowych i Standardów.
Zobacz więcej >
2024-10-03
Insulinooporność początkowo wykrywano u osób chorych na cukrzycę i wcześniej opisywano ją jako wymagającą stosowania ponad 200 jednostek insuliny dziennie. Jednak ze względu na rosnącą świadomość konieczności leczenia problemów związanych z otyłością i nadwagą, w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tą... no właśnie chorobą
Zobacz więcej >
2024-10-03
Rak płuca zajmuje pierwsze miejsce pod względem zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe na świecie. Także w Polsce jest główną przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych. W czerwcu tego roku Polska Grupa Raka Płuca we współpracy z ponad 10 towarzystwami naukowymi i organizacjami pacjentów działającymi w obszarze medycyny rodzinnej, diagnostyki, chirurgii i onkologii, powołała MISJĘ RAK PŁUCA 20242034. Celem działania ma być poprawa efektów opieki nad pacjentami z rakiem płuca. "
Zobacz więcej >
2024-10-03
Jeśli jest terapia, pacjent powinien ja otrzymać, l to możliwie jak najszybciej, bo czas działa na jego niekorzyść, zwłaszcza gdy mówimy o dzieciach przekonywała podczas II Kongresu Zdrowia Dzieci i Młodzieży prof. Alicja Chybicka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich.
Zobacz więcej >
2024-10-02
Największa krajowa grupa farmaceutyczna przejmuje firmę Ziołolek, dzięki której chce rozwinąć mln. ofertę maści i kremów.
Zobacz więcej >
2024-10-02
Choć wojnę opioidom wypisywanym zdalnie premier wypowiedział już w czerwcu, wciąż nie ma odpowiednich przepisów. A resort twierdzi, że „pracuje nad projektem"
Zobacz więcej >
2024-10-01
Zmiany w prawie farmaceutycznym mogłyby zakończyć problemy producentów, a pacjentom zapewnić szerszy dostęp do leków biologicznych. Wbrew zapowiedziom resort zdrowia nie spieszy się jednak z pracami nad ustawą.
Zobacz więcej >
2024-10-01
Trybunał Konstytucyjny uznał 18 września 2024 r., że regulacje zwane "Apteka dla aptekarza 20" zostały wprowadzone niezgodnie z Konstytucją RP. Chodzi o przepisy, które zakazują przejmowania kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną przez osoby inne niż farmaceuci lub spółki z ich udziałem oraz przez podmioty, które już prowadzą w sposób bezpośredni lub pośrednio conajmniej cztery apteki ogólnodostępne.
Zobacz więcej >
2024-10-01
Kolejni klienci aptek odchodzą z kwitkiem. Lista deficytowych leków się wydłuża. Brakuje niektórych przeciwbólowych, ale też antybiotyków i preparatów na cukrzycę.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

20.08
2024
GIGANT WSPÓŁCZUJE, ALE ODSZKODOWANIA NIE PŁACI
27.05
2024
15 NAJWIĘKSZYCH SPRZEDAWCÓW LEKÓW
20.05
2024
KOMUNIKAT NIE CHRONI PRZED KARAMI
16.05
2024
LEKI KRYTYCZNE JEDNAK BEZ WSPARCIA
13.05
2024
ASTRAZENECA WYCOFUJE KONTROWERSYJNĄ SZCZEPIONKĘ