News
Ilość newsów: 31453
2024-10-04
O tym RSV RSV najwięcej mówi się w kontekście dzieci, ale może być groźny dla dorosłych, zwłaszcza seniorów.
Zobacz więcej >
2024-10-04
Odczytanie sekwencji DNA to najdokładniejsze badanie organizmu. To badanie pozwala nie tylko zidentyfikować wiele chorób, ale także określić, jakie mamy do nich predyspozycje.
Zobacz więcej >
2024-10-04
Profilaktyka jest kluczem do naszego długiego i zdrowego życia - powiedziała Marta Strzyżewska, dyrektor zarządzająca ds. marketingu i zaangażowań społecznych w PZU, podczas konferencji otwierającej kampanię prewencyjną „Nie gadaj, tylko się zbadaj!”. Kampania promuje badania profilaktyczne i zachęca Polaków do zadbania o zdrowie.
Zobacz więcej >
2024-10-03
Wiemy, że nawet do 85% pacjentek z wczesnym rakiem piersi w leczeniu uzupełniającym nie wymaga chemioterapii. Ale nie da się ich wytypować na podstawie stosowanych standardowo czynników klinicznopatomorfologicznych. Taki test wielogenowy jak Oncotype DX pozwala nam wyłonić tę grupę mówi onkolog, prof. Renata Duchnowska
Zobacz więcej >
2024-10-03
Dr n. med. Piotr Kramarz, lekarz, specjalista chorób zakaźnych, immunolog od 3 czerwca 2024 r. główny naukowiec ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control, Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób) odpowiada w tej unijnej instytucji za nadzorowanie jakości naukowej i niezależności, za koordynację doradztwa naukowego, wskazywanie priorytetów badawczych, kieruje też Działem Metod Naukowych i Standardów.
Zobacz więcej >
2024-10-03
Insulinooporność początkowo wykrywano u osób chorych na cukrzycę i wcześniej opisywano ją jako wymagającą stosowania ponad 200 jednostek insuliny dziennie. Jednak ze względu na rosnącą świadomość konieczności leczenia problemów związanych z otyłością i nadwagą, w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tą... no właśnie chorobą
Zobacz więcej >
2024-10-03
Rak płuca zajmuje pierwsze miejsce pod względem zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe na świecie. Także w Polsce jest główną przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych. W czerwcu tego roku Polska Grupa Raka Płuca we współpracy z ponad 10 towarzystwami naukowymi i organizacjami pacjentów działającymi w obszarze medycyny rodzinnej, diagnostyki, chirurgii i onkologii, powołała MISJĘ RAK PŁUCA 20242034. Celem działania ma być poprawa efektów opieki nad pacjentami z rakiem płuca. "
Zobacz więcej >
2024-10-03
Jeśli jest terapia, pacjent powinien ja otrzymać, l to możliwie jak najszybciej, bo czas działa na jego niekorzyść, zwłaszcza gdy mówimy o dzieciach przekonywała podczas II Kongresu Zdrowia Dzieci i Młodzieży prof. Alicja Chybicka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich.
Zobacz więcej >
2024-10-02
Największa krajowa grupa farmaceutyczna przejmuje firmę Ziołolek, dzięki której chce rozwinąć mln. ofertę maści i kremów.
Zobacz więcej >
2024-10-02
Choć wojnę opioidom wypisywanym zdalnie premier wypowiedział już w czerwcu, wciąż nie ma odpowiednich przepisów. A resort twierdzi, że „pracuje nad projektem"
Zobacz więcej >
2024-10-01
Zmiany w prawie farmaceutycznym mogłyby zakończyć problemy producentów, a pacjentom zapewnić szerszy dostęp do leków biologicznych. Wbrew zapowiedziom resort zdrowia nie spieszy się jednak z pracami nad ustawą.
Zobacz więcej >
2024-10-01
Trybunał Konstytucyjny uznał 18 września 2024 r., że regulacje zwane "Apteka dla aptekarza 20" zostały wprowadzone niezgodnie z Konstytucją RP. Chodzi o przepisy, które zakazują przejmowania kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną przez osoby inne niż farmaceuci lub spółki z ich udziałem oraz przez podmioty, które już prowadzą w sposób bezpośredni lub pośrednio conajmniej cztery apteki ogólnodostępne.
Zobacz więcej >
2024-10-01
Kolejni klienci aptek odchodzą z kwitkiem. Lista deficytowych leków się wydłuża. Brakuje niektórych przeciwbólowych, ale też antybiotyków i preparatów na cukrzycę.
Zobacz więcej >
2024-09-30
MIMO ŻE RODZIMY SIĘ Z GENAMI, KTÓRE PREDYSPONUJĄ NAS DO PEWNYCH CHORÓB, NIE ZNACZY TO, ŻE NA TE CHOROBY ZACHORUJEMY. To zależy od tego, czy pozwolimy tym genom dojść do głosu, prowadząc określony styl życia i poddając się ekspozycji na czynniki ryzyka MÓWI DR HAB. N. MED. TOMASZ K. WOJDACZ, prof. PUM i prof. Uniwersytetu w Aarhus.
Zobacz więcej >
2024-09-30
Niektóre osoby z taką diagnozą mogą mieć cukrzycę monogenową, którą trzeba zupełnie inaczej leczyć, postawienie diagnozy jest możliwe dzięki badaniom genetycznym, które rozwijają się w niesłychanie szybki sposób. Dzięki temu możemy lepiej pomóc pacjentom - mówi prof. Agnieszka Zmysłowska, diabetolog.
Zobacz więcej >
2024-09-30
TZF Polfa, ostatnia duża firma farmaceutyczna w państwowych rękach, chce rozwinąć się w eksporcie i w ciągu dekady zwiększyć sprzedaż z 400 mln do l mld zł
Zobacz więcej >
2024-09-30
Po zmianach nie będzie możliwe wystawienie recepty na konopie w receptomacie lub podczasteleporady. Obowiązkowe będzie wcześniejsze, osobiste zbadanie przez lekarza.
Zobacz więcej >
2024-09-30
Urządzenie inPROBE, które pozwala rozpoznawać rodzaj nowotworu piersi, na początku roku rozpocznie drugą część badania klinicznego.
Zobacz więcej >
2024-09-27
Ponad trzy tysiące uczestników, liczne stanowiska do bezpłatnych badań medycznych, ciekawe prelekcje, spotkania z lekarzami i gwiazdami sportu. Tak wyglądała druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, którą zorganizowała Fundacja „Z sercem do pacjenta”. „Jednym z kluczowych elementów w systemie opieki zdrowotnej jest edukacja pacjentów. Edukacja buduje świadomość, jak istotna jest profilaktyka wtórna i regularne konsultacje medyczne” - stwierdził Adam Szlachta, prezes American Heart of Poland.
Zobacz więcej >
2024-09-27
Ataksja Friedreicha (FA) jest rzadką, postępującą chorobą neurodegeneracyjną o podłożu genetycznym, która nieuchronnie prowadzi do utraty niezależności ruchowej. Jest dostępna terapia, która spowalnia postęp choroby. „Mam nadzieję, że lek będzie dostępny w ramach terapii lekowej” - mówił Wojciech Konieczny z Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji „O każdy dzień walczą z nieuleczalną chorobą. Czym jest ataksja Friedreicha?”.
Zobacz więcej >
2024-09-27
24 września Fundacja „Z sercem do Pacjenta” po raz drugi zorganizowała Centralny Klub Pacjenta w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Spotkaniu towarzyszyły panele z udziałem przedstawicieli ministerstwa ds. polityki senioralnej, władz lokalnych, NFZ, ekspertów ochrony zdrowia, dyrektorów zarządzających placówkami medycznymi w publicznym systemie ochrony zdrowia, przedstawicieli środowiska akademickiego oraz reprezentantów pacjentów. Uczestnicy dyskutowali o dobrych praktykach w publicznym systemie opieki zdrowotnej, rozwiązaniach dotyczących rozpowszechniania profilaktyki oraz o wyzwaniach w zakresie edukacji zdrowotnej.
Zobacz więcej >
2024-09-26
Nadzór epidemiologiczny jest jednym z głównych źródeł informacji na temat zachorowań na choroby zakaźne podlegające zgłoszeniu i rejestracji, w tym inwazyjne choroby bakteryjne - podkreślają uczestnicy konferencji „Diagnoza funkcjonowania nadzoru epidemiologicznego w Polsce w obszarze Inwazyjnych Chorób Bakteryjnych (IChB). Rekomendacje zmian systemowych i organizacyjnych”.
Zobacz więcej >
2024-09-26
Rozpoznawalny inwestor w spółce zależnej będzie stanowić istotne wsparcie dla grupy w jej globalnej ekspansji i przyspieszeniu rozwoju badań klinicznych.
Zobacz więcej >
2024-09-26
Urządzenie inPROBE, które pozwala rozpoznawać rodzaj nowotworu piersi, na początku roku rozpocznie drugą część badania klinicznego.
Zobacz więcej >
2024-09-26
W Polsce w 2023 roku programami lekowymi objęto ok. 50 tys. osób z chorobami neurologicznymi. To około 25 proc. wszystkich pacjentów leczonych w programach lekowych. Jednak pomimo pewnych zmian, których dokonano dzięki wysiłkom ekspertów Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, polska neurologia stoi u progu poważnego kryzysu. Co zrobić, by go uniknąć? Diagnoza i rekomendacje w najnowszym raporcie „Neurologia w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju”.
Zobacz więcej >
2024-09-25
Przy orzekaniu w sprawie odszkodowania za wykonanie środka tymczasowego sąd nie będzie brał pod uwagę winy wnioskodawcy
Zobacz więcej >
2024-09-25
Spółka jest na dobrej drodze, by już niedługo rozpocząć badania kliniczne w dwóch najbardziej zaawansowanych projektach onkologicznych.
Zobacz więcej >
2024-09-25
80 proc. substancji czynnych wykorzystywanych przy produkcji najbardziej powszechnych leków, np. na choroby układu krążenia, Unia importuje przede wszystkim z Chin i z Indii. Przecież to siedzenie na tykającej bombie zegarowej - mówi DGP Sebastian Szymanek, prezes ZF Polpharma SA
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

20.08
2024
GIGANT WSPÓŁCZUJE, ALE ODSZKODOWANIA NIE PŁACI
27.05
2024
15 NAJWIĘKSZYCH SPRZEDAWCÓW LEKÓW
20.05
2024
KOMUNIKAT NIE CHRONI PRZED KARAMI
16.05
2024
LEKI KRYTYCZNE JEDNAK BEZ WSPARCIA
13.05
2024
ASTRAZENECA WYCOFUJE KONTROWERSYJNĄ SZCZEPIONKĘ