News
Ilość newsów: 31345
2024-09-04
Centrum e-Zdrowia ma nową dyrektorkę. W przeszłości zasłynęła podróżami służbowymi za 400 tys. zł.
Zobacz więcej >
2024-09-04
Płacenie przez państwo za liczbę udzielonych świadczeń skutkuje obniżeniem jakości opieki oraz wyrzucaniem pieniędzy w błoto mówi Rynkowi Zdrowia Michael Cannon. Przestrzega, że sytuacja, w której to płatnik ponosi największą część wydatków na zdrowie, jest najmniej korzystna dla pacjentów.
Zobacz więcej >
2024-09-04
Nowoczesne innowacyjne metody leczenia nie tylko powinny być odkrywane i rozwijane, ale przede wszystkim powinny być dostępne dla pacjentów na szeroką skalę, niezależnie od miejsca, w którym ci chorzy żyj q. Z powodzeniem realizujemy tę ideę mówi Marek Smela, dyrektor generalny BeiGene Poland.
Zobacz więcej >
2024-09-04
Jesteśmy otwarci na współpracę z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Wierzę, że to korzystne dla obu stron. Jeśli dodamy do tego międzynarodowy kontekst sieci uniwersyteckich, w których działamy, szansa na ośrodek międzynarodowej klasy niepomiernie wzrasta" podkreśla rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs, argumentując zasadność utworzenia i funkcjonowania Wydziału Medycznego na tej uczelni.
Zobacz więcej >
2024-09-04
Zasadne jest poszerzenie wskazań klinicznych do stosowania toksyny botuli-nowej typu A oraz kontynuacja leczenia pacjentów od 18. roku życia w poszerzonych wskazaniach w ramach programu lękowego B.57. Jest to wypełnienie założeń ciągłości opieki od pediatrycznej, sprawowanej w ośrodkach neurologii dziecięcej, do opieki nad pacjentem dorosłym w ośrodkach neurologicznych" tłumaczy neurolog dziecięca prof. Justyna Paprocka.
Zobacz więcej >
2024-09-03
Dorównujemy innym krajom europejskim w dostępności do nowoczesnych terapii SM. Jednak szeroki wachlarz leków w połączeniu z niezwykle złożonym obrazem klinicznym tej choroby może stwarzać trudności w wyborze optymalnej metody leczenia mówili specjaliści podczas dwudniowej konferencji MS Experts Meeting, poświęconej stwardnieniu rozsianemu.
Zobacz więcej >
2024-09-03
W hematologii należy przenieść ciężar diagnostyki i terapii do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. To wymaga jednak gruntownego przemodelowania systemu mln. o tym dyskutowali eksperci podczas debaty "Nowotwory hematologiczne wyzwania kliniczne i systemowe", zorganizowanej przez "Puls Medycyny".
Zobacz więcej >
2024-09-03
Od dwóch lat badanie pozwalające wykryć przeciwciała wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) może zlecić pacjentowi lekarzPÓZ, jednak nie jest ono wykonywane tak często, jak powinno. Szacuje się, że ponad 100 tys. Polaków nie wie o tym, że nosiw sobie tego wirusa. W efekcie, chociaż są u nas dostępne terapie pozwalające na wyleczenie praktycznie każdego zakażonego HCV, to co roku wielu pacjentów traci życie z powodu postępu WZW C.
Zobacz więcej >
2024-09-03
Od pierwszego kwietnia sporo się w Polsce zmieniło w leczeniu wrzodziejącego zapalenie jelita grubego (WZJG) i choroby Leśniowskiego-Crohna (ChLC). "Poszerzyliśmy możliwości terapeutyczne, a dystans, jaki w tym obszarze dzielił nas od zachodniej Europy, nieco się skrócił. Chorzy zyskali szerszy dostęp do innowacyjnych leków, a klinicyści możliwość ordynowania leczenia bardziej dopasowanego do indywidualnych potrzeb pacjentów" wyjaśnia gastroenterolog prof. Piotr Eder.
Zobacz więcej >
2024-09-03
Mimo że pacjent z bólem głowy powinien pozostawać przede wszystkim pod nadzorem lekarza, który dysponuje narzędziami do postawienia prawidłowej diagnozy oraz decyduje o kształcie leczenia, farmaceuta może i powinien wesprzeć go w monitorowaniu leczenia" stwierdza neurolog prof, dr bab. n. med. Wojciech Kozubski.
Zobacz więcej >
2024-09-03
Od trzech lat jest w Polsce prowadzone badanie kliniczne z zastosowaniem kladrybiny u chorych na miastenię. Nasze prace są na półmetku, a wstępne wyniki wydają się niezwykle obiecujące" mówi neurolog prof. Konrad Rejdak.
Zobacz więcej >
2024-09-02
Kasa NFZ świeci pustkami, a w przyszłym roku manko ma wynieść 27,4 mld zł. Brakuje środków na finansowanie nowoczesnych leków. Ofiarami właśnie stają się pacjentki z rakiem szyjki macicy.
Zobacz więcej >
2024-09-02
Zapominanie słów, dezorientacja w przestrzeni mogą świadczyć o tym, że w mózgu postępują zmiany neurodegeneracyjne. Być może wkrótce da sieje skutecznie zahamować
Zobacz więcej >
2024-09-02
W czasie XIV Letniej Akademii Onkologicznej eksperci zwrócili uwagę, że po wielu latach od odkrycia receptora HER2, co określiło kierunek leczenia pacjentek z rakiem piersi, dokonano kolejnego odkrycia w postaci nowej grupy chorych, które obecnie określane są mianem HER2low. To ważne zwłaszcza z punktu widzenia kobiet z zaawansowanym rakiem piersi, bo pojawiła się dla nich dodatkowa opcja terapeutyczna. Dotychczas wyróżnialiśmy dwa podtypy raka piersi: HER2dodatniego i HER2ujem-nego.
Zobacz więcej >
2024-09-02
Odrębna ścieżka refundacyjna dla leków na choroby rzadkie, szybsze procedury refundacyjne, dostęp do danych z systemu raportowania o lekach to tylko kilka rozwiązań z planowanej tzw. szybkiej nowelizacji ustawy refundacyjnej, które zaprezentował resort zdrowia. Ostateczny projekt noweli ma powstać w najbliższym czasie.
Zobacz więcej >
2024-09-02
Od 1 września rusza szerszy program bezpłatnej immunoprofilaktyki RSV dla dzieci z grup ryzyka. Mogą z niego skorzystać wcześniaki, dzieci z wrodzonymi wadami serca, które spełniają kryteria dostępu do programu lekowego, a także niemowlęta z mukowiscydozą i SMA. Niektórzy mali pacjenci, np. z wrodzonymi wadami serca i dysplazją oskrzelowo-płucną, mogą być zabezpieczani także w drugim sezonie zakażeń.
Zobacz więcej >
2024-09-02
Szczepionka przeciwko niedrobno-komórkowemu rakowi płuc (jej nazwa to BNT116), opracowana przez koncern farmaceutyczny BioNTech, jest już na etapie badań klinicznych. Do jej testowania zaproszono pacjentów i lekarzy z 34 ośrodków medycznych w Europie i Ameryce Północnej, mieszkających w siedmiu krajach: Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Turcji, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych, a także w Wielkiej Brytanii. W tym ostatnim preparat został już podany pierwszemu pacjentowi.
Zobacz więcej >
2024-08-30
Droga do celu polega na stopniowym przesuwaniu granic nauki przy ciągłym kwestionowaniu statusquo wiedzy medycznej mówi Cristian Massacesi, dyrektor ds. medycznych i dyrektor ds. rozwoju w dziale onkologii w AstraZeneca.
Zobacz więcej >
2024-08-30
Na sen, stres, odchudzanie, objawy menopauzy, cholesterol, stany zapalne. Takie działanie obiecują popularne suplementy, które mogą uszkodzić wątrobę.
Zobacz więcej >
2024-08-30
Jednym z najistotniejszych obowiązków podmiotów z sektora ochrony zdrowia będzie wymóg posiadania systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji w procesach wpływających na świadczenie usług
Zobacz więcej >
2024-08-29
Prezydent miasta nie może zmusić apteki do dyżuru orzekł sąd administracyjny. To pierwszy taki wyrok po nowelizacji prawa farmaceutycznego.
Zobacz więcej >
2024-08-29
Aby przyjąć refundowaną szczepionkę, wystarczy wizyta w aptece. Tak wynika ze zmian wprowadzonych do projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Farmaceuta wypisze receptę ze zniżką, zakwalifikuje pacjenta i wykona szczepienie. Resort zdrowia uwzględnił postulaty Naczelnej Rady Aptekarskiej przekazane podczas konsultacji publicznych. Ministerstwo zapowiadało zmiany już w lipcu na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia. Teraz realizuje zapowiedzi.
Zobacz więcej >
2024-08-29
Rozmowa z prof. Tomaszem Ciachem z Politechniki Warszawskiej, inżynierem chemikiem, na-no technologiem i biologiem
Zobacz więcej >
2024-08-28
W aptekach można się już było szczepić na covid, teraz aptekarze mogą sami wystawić recepty na pigułki "dzień po". Coraz gorętszy jest spór: czy apteka to sklep z lekami, czy placówka medyczna?
Zobacz więcej >
2024-08-28
Lekarz orzecznik nie będzie musiał mieć specjalizacji ani być zatrudniony przez ZUS na etacie. Złagodzenie kryteriów i kontrakty mają zachęcić medyków do pracy dla zakładu ubezpieczeń, który ma problem z wakatami
Zobacz więcej >
2024-08-28
Recepty na opioid przez teleporadę nie dostanie nie tylko "użytkownik rozrywkowy", lecz także pacjent z silnym bólem pooperacyjnym czy nowotworowym ostrzegają lekarze. I żądają od ministerstwa zmiany projektu rozporządzenia, które ma pomóc w walce z nieuczciwymi receptomatami
Zobacz więcej >
2024-08-27
Od 2026 roku karta diagnostyki i leczenia onkologicznego (DILO) będzie wystawiana jedynie elektronicznie - to propozycja zmian w ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Pacjenci z nowotworami czekają jednak na głębsze zmiany systemowe, zapewniające im konkretne prawa w czasie leczenia - informuje serwis Prawo.pl.
Zobacz więcej >
2024-08-27
Naczelna Izba Lekarska chce, by Ministerstwo Zdrowia przywróciło marihuanę na listę substancji, których nie będzie można przepisać w trakcie teleporady wreceptomacie.
Zobacz więcej >
2024-08-26
Chciałbym, żeby to nie pacjent czekał na serce czy nerkę, tylko żeby narządy do przeszczepienia „czekały" na pacjenta i można było na podstawie cech genetycznych dobrać najlepszy - mówi prof. tomasz ciach, twórca płynu zastępującego krew, dzięki któremu można regenerować narządy do transplantacji. Chemik, biolog, na-notechnolog, autor patentów, z których wiele może zmienić medycynę
Zobacz więcej >
2024-08-26
Jagielloński pet (j-pet) stworzony przez zespół prof. Pawła Moskala jest już po pierwszych testach klinicznych. - Wyniki są bardzo obiecujące, ro może być rewolucja w diagnozowaniu nowotworów - mówi prof. ewa stępień, kierująca Zakładem Fizyki Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz więcej >
2024-08-26
„Za pomocą autorskiej biodrukarki 3D BioC-loner Desktop Pro przeprowadzamy prace badawcze związane z implantami, dostarczamy technologię oraz prowadzimy własne prace b+r. Obecnie jesteśmy na wczesnym etapie produkcji implantu ląkotki, który będzie przerastał się z tkanką natywną i będzie dostosowany do danego pacjenta" -Mówi maciej Gołaszewski, członek zarządu BioCloner Health.
Zobacz więcej >
2024-08-26
Profesor Piotr Garstecki w rozmowie z redaktorem Krzysztofem Michalskim
Zobacz więcej >
2024-08-23
Na budowie Centrum Medycyny Translacyjnej, Collegium Pharmaceuticum i Centrum Medycyny Klinicznej PUM wmurowany został akt erekcyjny i kapsuła czasu
Zobacz więcej >
2024-08-23
Szczepionki na COVID-19 byty wybawieniem, ale propaganda oraz brak transparentności w czasach tamtej pandemii mogą utrudnić walkę z kolejnymi
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

20.08
2024
GIGANT WSPÓŁCZUJE, ALE ODSZKODOWANIA NIE PŁACI
27.05
2024
15 NAJWIĘKSZYCH SPRZEDAWCÓW LEKÓW
20.05
2024
KOMUNIKAT NIE CHRONI PRZED KARAMI
16.05
2024
LEKI KRYTYCZNE JEDNAK BEZ WSPARCIA
13.05
2024
ASTRAZENECA WYCOFUJE KONTROWERSYJNĄ SZCZEPIONKĘ