News
Ilość newsów: 31194
2024-07-18
Spółki NanoSanguis S.A. (NanoGroup S.A.) i A4BEE Sp. z o.o. podpisały umowę w ramach projektu NanOX, na mocy której powstanie trzeci już prototyp urządzenia do perfuzji nerek, czyli przepływu krwi przez ten organ. Utrzymywanie perfuzji na prawidłowym poziomie umożliwia właściwe funkcjonowanie narządu.
Zobacz więcej >
2024-07-18
Żyjemy obecnie w erze skutecznego leczenia immunomodulującego. Co więcej, obecnie terapie o wysokiej skuteczności są w Polsce refundowane dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym od samego początku choroby, hamując jej aktywność, występowanie rzutów i zmian rezonansowych - tłumaczy prof. Monika Adamczyk-Sowa.
Zobacz więcej >
2024-07-18
Aptekarz od 20 lipca będzie mógł wydać większą ilość leku niż dotychczas. Przepisy, które to umożliwiają, wchodzą w życie w sobotę.
Zobacz więcej >
2024-07-17
W ostatnich latach w hematologii udało się zwiększyć dostęp do supernowoczesnego leczenia, pojawiły się leki, które sprawiają, że część pacjentów z ostrą białaczką szpikową nie wymaga już pobytu w placówkach o wysokim poziomie referencyjności i może być leczona ambulatoryjnie. To pomogłoby rozwiązać problem z dostępnością do świadczeń - ocenił podczas debaty Pulsu Medycyny prof. dr hab. n. med. Grzegorz W. Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM.
Zobacz więcej >
2024-07-17
W ustawie regulującej funkcjonowanie piętnastu nowych zawodów medycznych brak wyraźnego przepisu o dochowaniu tajemnicy zawodowej. Jednak zdaniem ekspertów nie oznacza to, że przedstawicieli zawodu ta zasada nie obowiązuje - informuje Prawo.pl.
Zobacz więcej >
2024-07-16
Wiele państw, w tym Polska, tworzą różnego rodzaju rejestry medyczne, które zawierają informacje o zdrowiu swoich obywateli. Jakie są korzyści, a jakie zagrożenia związane są z prowadzeniem takich rejestrów?
Zobacz więcej >
2024-07-16
Od początku zeszłego tygodnia indeks WIG-leki zyskał 20 proc. Branża wraca na radary inwestorów. Na które firmy warto postawić?
Zobacz więcej >
2024-07-16
Żaden projekt z obszaru opracowywania i wytwarzania produktów farmaceutycznych w Polsce nie uzyskał dofinansowania z pieniędzy ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także z funduszy unijnych
Zobacz więcej >
2024-07-16
Giełdowy producent leków przedterminowo spłacił długi, w które przed laty popadł z powodu budowy zakładu frakcjonowania osocza. Teraz szykuje się do skokowego zwiększenia produkcji.
Zobacz więcej >
2024-07-16
Współzałożyciel giełdowego biotechu ma mniej akcji od nowego inwestora Michała Lacha. Przedsiębiorca znany m.in. z K2 Internet zainteresował się spółką po lekturze PB i wierzy, że sporo zarobi.
Zobacz więcej >
2024-07-15
Lekki przenikające przez skórę w obecności pola elektromagnetycznego. Badanie substancji, które lepiej wchłaniają: ibuprofen, ketoprofen, flurbiprofen, naproksen oraz kwas salicylowy. Naukowcy spotykają się w ZUT, aby poszukać pomysłów, które nie mają innych opcji, aby nie było efektów. Nowa forma podawania leków, uniwersytet medyczny oraz z prof. Rafał Rakoczy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Zobacz więcej >
2024-07-15
W nowoczesnych laboratoriach Uniwersytetu Medycznego w Łodzi naukowcy we współpracy z klinicystami tworzą nowy lek, który działa na przyczynę powstawania jaskry. Może być to przełom dla tysięcy osób, które wciąż tracą z tego powodu wzrok. W przyszłości w MOLEcoLAB mogą rodzić się leki stosowane w m.in. w chorobach cywilizacyjnych, rzadkich oraz autoimmunologicznych - mówi prof. Ireneusz Majsterek, kierownik MOLEcoLAB.
Zobacz więcej >
2024-07-15
Reforma, wpisana już niemal w całości do nowej ustawy Krajowego Planu Odbudowy (KPO), ma szansę trafić do Sejmu jeszcze w tym roku.
Zobacz więcej >
2024-07-15
Obchodzony pod koniec czerwca Światowy Dzień Raka Nerki jest okazją do przypomnienia najważniejszych informacji o jednym z najczęstszych nowotworów układu moczowego, ale również do zwrócenia uwagi na znaczenie wczesnej diagnostyki oraz prowadzenia właściwej komunikacji z pacjentami.
Zobacz więcej >
2024-07-15
Chciałbym, żeby pieniądze, które mamy na leki, wydać dobrze, rozsądnie, z głową. BĘDZIEMY WSŁUCHIWAĆ SIĘ W GŁOSY PACJENTÓW, EKSPERTÓW, AGENCJI, ALE TEŻ PATRZEĆ, NA CO NAS STAĆ - MÓWI WICEMINISTER ZDROWIA MAREK KOS.
Zobacz więcej >
2024-07-15
Mamy cenionych na świecie lekarzy klinicystów, ale też znakomitych naukowców. Coraz lepiej wyposażone laboratoria, coraz śmielsze pomysły, coraz lepszą współpracę medyków, inżynierów, biologów. Prace prowadzone na wielu polskich uczelniach zmieniają medycynę i życie pacjentów.
Zobacz więcej >
2024-07-12
W przypadku chorób onkologicznych terapie innowacyjne potrafią kosztować 100-300 tysięcy złotych, a refundacja niektórych zajęła przez kilka lat. W przypadku chorób rzadkich koszty jednostkowe - w różnych chorobach - bywają kilka do nawet więcej razy wyższe. Co w terapii rzadkich chorób jest praktycznie dożywotnie. W dodatku dotyczą one najczęściej dzieci, które bez odpowiedniej terapii nie mają szans na przeżycie.
Zobacz więcej >
2024-07-11
Obecne zastrzeżenia dotyczące leczenia behawioralnych i psychologicznych objawów demencji za pomocą leków przeciwpsychotycznych opierają się na dowodach zwiększonego ryzyka udarów mózgu i zgonów. Dowody dotyczące innych niekorzystnych skutków są mniej jednoznaczne lub bardziej ograniczone wśród osób z demencją. Pomimo obaw dotyczących bezpieczeństwa, leki przeciwpsychotyczne są nadal często przepisywane w celu leczenia behawioralnych i psychologicznych objawów demencji.
Zobacz więcej >
2024-07-11
W leczeniu chorób nowotworowych w ostatnich kilku latach dokonał się w Polsce niezwykły progres, przede wszystkim za sprawą lepszego dostępu do innowacyjnych terapii, ale też wyższej świadomości pacjenta i wprowadzenia elementów koordynacji do leczenia onkologicznego. Niestety, nie dotyczy to wszystkich nowotworów.
Zobacz więcej >
2024-07-11
Dlaczego samorząd jest ważny w budowaniu ogólnopolskich ścieżek zdrowotnych? Samorządy i zdrowie. Słysząc taką zbitkę, najczęściej myślimy o szpitalach, zwykle zadłużonych, i staraniach podejmowanych przez starostów i marszałków, by utrzymać swoje placówki na powierzchni. Ale samorządy w obszarze ochrony zdrowia mają wiele innych zadań - i właśnie o nich rozmawiano podczas kongresu Patient Empowerment.
Zobacz więcej >
2024-07-11
Polska Liga Walki z Rakiem oraz Ogólnopolska Federacja Onkologiczna połączyły "Onko-oko" i "10 Twoich Praw", tworząc dla pacjentów onkologicznych unikalne w skali europejskiej Europejskiego Kodeksu Opieki Onkologicznej. Założenia i genezę Kodeksu przedstawił podczas kongresu Patient Empowerment prof. Jacek Jassem.
Zobacz więcej >
2024-07-10
Coraz częściej w mediach, możemy przeczytać, że seniorzy, czyli pacjenci geriatryczni, nadużywają leków. Podobno rekordziści przyjmowali dziennie 40 różnych preparatów, zarówno tych zaordynowanych przez lekarzy, jak i dostępnych bez recepty.
Zobacz więcej >
2024-07-10
Choroby cywilizacyjne w społeczeństwach wysoko rozwiniętych stanowią podstawowe wyzwanie dla polityk zdrowotnych. Nie inaczej jest w Polsce. Wśród ochrony cywilizacyjnych, także u nas, jedną wskazywaną jest jako "matka chorób". To otyłość.
Zobacz więcej >
2024-07-10
Rozmowa z Krzysztofem Kopciem, prezesem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, o tym, dlaczego w Polsce brakuje leków.
Zobacz więcej >
2024-07-10
W jednych rankingach wygrywają europejskie systemy, w innych - zwłaszcza etniczności - dalekowschodnie tygrysy azjatyckie. Większość z tych najlepszych także jest tańsza niż u nas per pacjenta, zazwyczaj 30% kosztów. Opisujemy liderów. Polska zajmuje bardzo odległe miejsce w rankingach.
Zobacz więcej >
2024-07-10
Już przy najbliższych wyborach do organów samorządu lekarskiego zastosowany będzie tryb elektroniczny. Nadzwyczajny XVI Krajowy Zjazd Lekarzy zmienił przepisy regulujące wybory do wszystkich organów samorządu zawodowego. Dokonano też nowelizacji Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Zobacz więcej >
2024-07-09
Kompleksowe profilowanie genomowe z sekwencjonowaniem następnej generacji może być dopisane do listy świadczeń gwarantowanych. To pomoże precyzyjniej dobierać leczenie.
Zobacz więcej >
2024-07-09
Oddziałów chirurgii ogólnej ubywa z powodu braku lekarzy, a NFZ proponuje obniżkę wycen w tej specjalizacji.
Zobacz więcej >
2024-07-09
Pozytywne wyniki badań II fazy klinicznej w leczeniu ostrej schizofrenii mogą znacząco zwiększyć atrakcyjność tego projektu w oczach inwestorów.
Zobacz więcej >
2024-07-08
W Polsce szczepienia dzieci i młodzieży przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy, są na o wiele niższym poziomie niż w innych UE. Podczas gdy m.in. w Szwecji i w Portugalii zaszczepiono już 90 proc. docelowej populacji, w Polsce jest to zaledwie 20 proc. W jaki sposób to zmienić zastanawiali się eksperci podczas debaty „Zmiany prawne niezbędne dla poprawy efektywności programu szczepień przeciwko HPV”.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

27.05
2024
15 NAJWIĘKSZYCH SPRZEDAWCÓW LEKÓW
20.05
2024
KOMUNIKAT NIE CHRONI PRZED KARAMI
13.05
2024
ASTRAZENECA WYCOFUJE KONTROWERSYJNĄ SZCZEPIONKĘ
13.02
2024
Szczepionka w prawe czy lewe ramię? Wbrew pozorom, nie jest to bez znaczenia
05.02
2024
RESORT ZDROWIA SZUKA KRETA