News
Ilość newsów: 31377
2024-09-13
Hematoonkologia odnotowała w ostatnich latach znaczący postęp w zakresie rejestracji nowych terapii. Polska obecnie ma dostęp do nich na europejskim poziomie, a następna lista refundacyjna przyniesie kolejny przełom dla pacjentów. O wyzwaniach, jakie stoją przed polską hematoonkologią, dyskutowali 6 września 2024 roku przedstawiciele instytucji publicznych, a także czołowi eksperci medyczni. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych „Healthcare Policy Roundtable” i zorganizowane zostało we współpracy z Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej >
2024-09-13
Od jesieni 2022 r. WIG wzrósł o ponad 70 proc., a WIG-leki o połowę mniej. Teraz próbuje nadrabiać straty, a paliwem są pozytywne informacje płynące ze spółek. Wsparciem wycen w tej branży będą obniżki stóp procentowych.
Zobacz więcej >
2024-09-13
Do debiutu na NewConnect szykuje się Advanced Medical Equipment. Spółka naukowców z AGH pracuje nad nową metodą pomiaru poziomu cukru we krwi
Zobacz więcej >
2024-09-11
Panel "HTA czyli ocena jakości badań klinicznych szansa i wyzwania", który odbył się na XXXIII Forum Ekonomicznym, był okazją do dyskusji na temat wyzwań stojących przed Europą w zakresie harmonizacji procedur oceny technologii medycznych. Eksperci zastanawiali się mln., jak ten proces przełoży się na rynek badań klinicznych i co oznaczać będzie dla przyszłości innowacyjnych terapii.
Zobacz więcej >
2024-09-11
Zdobycie popularnego medykamentu na cukrzycę graniczy z cudem. Łatwo dostać na niego receptę, trudno kupić po niższej cenie.
Zobacz więcej >
2024-09-11
Rynek wypatruje zapowiadanych umów z nowymi klientami w zakresie kontraktowego wytwarzania leków biologicznych, które miały wynieść przychody biotechnologicznej spółki na wyższy poziom. Jej zarząd każe jednak uzbroić się w cierpliwość.
Zobacz więcej >
2024-09-11
Covid-19 przestał być sezonowy, w tym roku nie czekał do jesieni, zaatakował już na początku lata. W połowie sierpnia liczba chorych była już dwa razy większa niż w lipcu. Z kolei na początku września Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dziennie notuje ok. 1,8 tys. nowych przypadków zakażeń (w lipcu było ok. 400). To jednak dane niepełne, ponieważ oparte wyłącznie na testach wykonanych w placówkach medycznych.
Zobacz więcej >
2024-09-11
W raporcie „Polka u ginekologa 2024”, przygotowanym przez Kliniki.pl, zawarto kluczowe dane dotyczące jakości i dostępności opieki ginekologicznej w Polsce. Wyniki badania, przeprowadzonego przez SW Research na grupie kobiet w wieku od 18 do 70 lat wskazują, że rośne liczba Polek, które decydują się na korzystanie wyłącznie z prywatnych usług medycznych, rezygnując z publicznej opieki zdrowotnej.
Zobacz więcej >
2024-09-10
Polska ma szanse stać się liderem Europy Środkowo-Wschodniej w badaniach klinicznych, we współpracy z firmami badawczororo zwojowymi, a także zapewnić system opieki zdrowotnej, z którego mogliby korzystać pacjenci z innych państw mówi dr Durhane WongRieger, kierująca organizacją Rare Diseases International. Reprezentuje pani i wspiera pacjentów z całego świata za pośrednictwem takich organizacji jak Rare Diseases International. Jakie są cele rzeczników praw pacjenta czy ekspertów ds. pacjentów?
Zobacz więcej >
2024-09-10
Komisja Europejska chce zreformować produkcję leków na Starym Kontynencie. Choć za planem zmian stoją szczytne idee, to producenci obawiają się, że cały pakiet wyhamuje ich działalność.
Zobacz więcej >
2024-09-10
Prezentacja raportu „Neurologia w Polsce. Stan obecny i perspektywa rozwoju”, którego autorem jest Polskie Towarzystwo Neurologiczne i Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum.
Zobacz więcej >
2024-09-09
Pobudzanie innowacyjności, przyspieszanie cyfryzacji, udostępnienie firmom tzw. big data — branża farmaceutyczna wiąże wielkie nadzieje z przyszłoroczną prezydencją Polski w Radzie UE. „Współpraca publiczno-prywatna w tych obszarach jest możliwa, a nawet już w pewnym zakresie realizowana” – powiedział Justin Gandy, dyrektor zarządzający MSD Polska, po panelu dyskusyjnym z Krzysztofem Gawkowskim, wicepremierem i ministrem ds. cyfryzacji.
Zobacz więcej >
2024-09-09
Fragmenty rozmowy z prof. KRZYSZTOFEM SIMONEM, specjalistą chorób zakaźnych
Zobacz więcej >
2024-09-09
Czasem onkolog nie mówi anestezjologom wszystkiego, byle tylko wepchnąć im człowieka pod respirator. A jak ktoś już jest podłączony do rury, to przecież nie można jej tak poprostu wyjąć
Zobacz więcej >
2024-09-09
Europa może słać się bardziej konkurencyjna, gdy wykorzysta potencjał innowacyjny finn farmaceutycznych. Polska prezydencja może posłużyć do przedstawienia potrzeb i blokad, ale także stworzenia optymalnych rozwiązań.
Zobacz więcej >
2024-09-09
Większość substancji czynnych niezbędnych do produkcji leków importujemy z Azji. Czy przez to nasze bezpieczeństwo lekowe jest zagrożone?
Zobacz więcej >
2024-09-09
Resort zdrowia umieścił marihuanę na liście substancji, których lekarz nie przepisze podczas teleporady. Z listy wypadną natomiast buprenorfina, tramadol i tapentadol - dowiedział się DGP są niebezpieczne dla zdrowia, a w przypadku przedawkowania - także życia. W dyskusji pojawiła się uwaga, że marihuana nie należy do takich substancji - tłumaczy nam minister zdrowia. I dodaje, że w toku konsultacji zostały uwzględnilone uwagi partnerów społecznych, m.in. Naczelnej Izby Lekarskiej i zapadła decyzja, że marihuana znajdzie się jednak w wykazie.
Zobacz więcej >
2024-09-07
Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że planuje odkupienie szczepionek na COVID-19 od Łotwy, by aktualne szczepionki były dostępne w Polsce już we wrześniu. Minister zdrowia podkreśliła w Polsat News, że rząd PiS odstąpił od unijnych, centralnych zakupów szczepionek,
Zobacz więcej >
2024-09-06
Wraz z pojawieniem się e-recept, nie uregulowano okoliczności ich wydawania, czego konsekwencją było powstanie receptomatów. Rzecznik Praw Pacjenta i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznali, że wydanie e-recepty bez konsultacji lekarskiej jest niedozwolone, co ma wpływ na ich funkcjonowanie. Szykują się zmiany w prawie. "
Zobacz więcej >
2024-09-05
prof. Urszula Demkow: Plan dla Chorób Rzadkich na lata 20242025 zakłada rewolucję w leczeniu pacjentów, którzy dotychczas długo czekali na diagnozę. Wymaga to jednak zmian legislacyjnych
Zobacz więcej >
2024-09-05
Tomasz Jeruzalski, którego w poniedziałek minister Izabela Leszczyna odwołała ze stanowiska dyrektora Centrum e-Zdrowia, już we wtorek został powołany na zastępcę dyrektora CeZ do spraw eksploatacji systemów teleinformatycznych.
Zobacz więcej >
2024-09-05
Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty taneczne oraz konkurs z nagrodami, w którym do wygrania jest weekendowy pobyt w Uzdrowisku Ustroń - Centralny Klub Pacjenta już 24 września w Katowicach.
Zobacz więcej >
2024-09-05
Wśród tematów medycznych, tak silnie obecnych w agendzie 33. Forum Ekonomicznego w Karpaczu, szczególną uwagę uczestników wydarzenia zwróciła sytuacja polskich pacjentów z rakiem płuca - a to za sprawą raportu przygotowanego przez ekspertów ze Szwedzkiego Instytutu Ekonomiki Zdrowia (IHE). Z dokumentu wynika, że podczas gdy liczba nowych przypadków tego typu nowotworu wśród mężczyzn od 2000 roku spadła o 22 proc., to wśród kobiet wzrosła aż o 95 pro
Zobacz więcej >
2024-09-04
Centrum e-Zdrowia ma nową dyrektorkę. W przeszłości zasłynęła podróżami służbowymi za 400 tys. zł.
Zobacz więcej >
2024-09-04
Płacenie przez państwo za liczbę udzielonych świadczeń skutkuje obniżeniem jakości opieki oraz wyrzucaniem pieniędzy w błoto mówi Rynkowi Zdrowia Michael Cannon. Przestrzega, że sytuacja, w której to płatnik ponosi największą część wydatków na zdrowie, jest najmniej korzystna dla pacjentów.
Zobacz więcej >
2024-09-04
Nowoczesne innowacyjne metody leczenia nie tylko powinny być odkrywane i rozwijane, ale przede wszystkim powinny być dostępne dla pacjentów na szeroką skalę, niezależnie od miejsca, w którym ci chorzy żyj q. Z powodzeniem realizujemy tę ideę mówi Marek Smela, dyrektor generalny BeiGene Poland.
Zobacz więcej >
2024-09-04
Jesteśmy otwarci na współpracę z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Wierzę, że to korzystne dla obu stron. Jeśli dodamy do tego międzynarodowy kontekst sieci uniwersyteckich, w których działamy, szansa na ośrodek międzynarodowej klasy niepomiernie wzrasta" podkreśla rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs, argumentując zasadność utworzenia i funkcjonowania Wydziału Medycznego na tej uczelni.
Zobacz więcej >
2024-09-04
Zasadne jest poszerzenie wskazań klinicznych do stosowania toksyny botuli-nowej typu A oraz kontynuacja leczenia pacjentów od 18. roku życia w poszerzonych wskazaniach w ramach programu lękowego B.57. Jest to wypełnienie założeń ciągłości opieki od pediatrycznej, sprawowanej w ośrodkach neurologii dziecięcej, do opieki nad pacjentem dorosłym w ośrodkach neurologicznych" tłumaczy neurolog dziecięca prof. Justyna Paprocka.
Zobacz więcej >
2024-09-03
Dorównujemy innym krajom europejskim w dostępności do nowoczesnych terapii SM. Jednak szeroki wachlarz leków w połączeniu z niezwykle złożonym obrazem klinicznym tej choroby może stwarzać trudności w wyborze optymalnej metody leczenia mówili specjaliści podczas dwudniowej konferencji MS Experts Meeting, poświęconej stwardnieniu rozsianemu.
Zobacz więcej >
2024-09-03
W hematologii należy przenieść ciężar diagnostyki i terapii do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. To wymaga jednak gruntownego przemodelowania systemu mln. o tym dyskutowali eksperci podczas debaty "Nowotwory hematologiczne wyzwania kliniczne i systemowe", zorganizowanej przez "Puls Medycyny".
Zobacz więcej >
2024-09-03
Od dwóch lat badanie pozwalające wykryć przeciwciała wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) może zlecić pacjentowi lekarzPÓZ, jednak nie jest ono wykonywane tak często, jak powinno. Szacuje się, że ponad 100 tys. Polaków nie wie o tym, że nosiw sobie tego wirusa. W efekcie, chociaż są u nas dostępne terapie pozwalające na wyleczenie praktycznie każdego zakażonego HCV, to co roku wielu pacjentów traci życie z powodu postępu WZW C.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

20.08
2024
GIGANT WSPÓŁCZUJE, ALE ODSZKODOWANIA NIE PŁACI
27.05
2024
15 NAJWIĘKSZYCH SPRZEDAWCÓW LEKÓW
20.05
2024
KOMUNIKAT NIE CHRONI PRZED KARAMI
16.05
2024
LEKI KRYTYCZNE JEDNAK BEZ WSPARCIA
13.05
2024
ASTRAZENECA WYCOFUJE KONTROWERSYJNĄ SZCZEPIONKĘ