News
Ilość newsów: 31177
2024-07-12
W przypadku chorób onkologicznych terapie innowacyjne potrafią kosztować 100-300 tysięcy złotych, a refundacja niektórych zajęła przez kilka lat. W przypadku chorób rzadkich koszty jednostkowe - w różnych chorobach - bywają kilka do nawet więcej razy wyższe. Co w terapii rzadkich chorób jest praktycznie dożywotnie. W dodatku dotyczą one najczęściej dzieci, które bez odpowiedniej terapii nie mają szans na przeżycie.
Zobacz więcej >
2024-07-11
Obecne zastrzeżenia dotyczące leczenia behawioralnych i psychologicznych objawów demencji za pomocą leków przeciwpsychotycznych opierają się na dowodach zwiększonego ryzyka udarów mózgu i zgonów. Dowody dotyczące innych niekorzystnych skutków są mniej jednoznaczne lub bardziej ograniczone wśród osób z demencją. Pomimo obaw dotyczących bezpieczeństwa, leki przeciwpsychotyczne są nadal często przepisywane w celu leczenia behawioralnych i psychologicznych objawów demencji.
Zobacz więcej >
2024-07-11
W leczeniu chorób nowotworowych w ostatnich kilku latach dokonał się w Polsce niezwykły progres, przede wszystkim za sprawą lepszego dostępu do innowacyjnych terapii, ale też wyższej świadomości pacjenta i wprowadzenia elementów koordynacji do leczenia onkologicznego. Niestety, nie dotyczy to wszystkich nowotworów.
Zobacz więcej >
2024-07-11
Dlaczego samorząd jest ważny w budowaniu ogólnopolskich ścieżek zdrowotnych? Samorządy i zdrowie. Słysząc taką zbitkę, najczęściej myślimy o szpitalach, zwykle zadłużonych, i staraniach podejmowanych przez starostów i marszałków, by utrzymać swoje placówki na powierzchni. Ale samorządy w obszarze ochrony zdrowia mają wiele innych zadań - i właśnie o nich rozmawiano podczas kongresu Patient Empowerment.
Zobacz więcej >
2024-07-11
Polska Liga Walki z Rakiem oraz Ogólnopolska Federacja Onkologiczna połączyły "Onko-oko" i "10 Twoich Praw", tworząc dla pacjentów onkologicznych unikalne w skali europejskiej Europejskiego Kodeksu Opieki Onkologicznej. Założenia i genezę Kodeksu przedstawił podczas kongresu Patient Empowerment prof. Jacek Jassem.
Zobacz więcej >
2024-07-10
Coraz częściej w mediach, możemy przeczytać, że seniorzy, czyli pacjenci geriatryczni, nadużywają leków. Podobno rekordziści przyjmowali dziennie 40 różnych preparatów, zarówno tych zaordynowanych przez lekarzy, jak i dostępnych bez recepty.
Zobacz więcej >
2024-07-10
Choroby cywilizacyjne w społeczeństwach wysoko rozwiniętych stanowią podstawowe wyzwanie dla polityk zdrowotnych. Nie inaczej jest w Polsce. Wśród ochrony cywilizacyjnych, także u nas, jedną wskazywaną jest jako "matka chorób". To otyłość.
Zobacz więcej >
2024-07-10
Rozmowa z Krzysztofem Kopciem, prezesem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, o tym, dlaczego w Polsce brakuje leków.
Zobacz więcej >
2024-07-10
W jednych rankingach wygrywają europejskie systemy, w innych - zwłaszcza etniczności - dalekowschodnie tygrysy azjatyckie. Większość z tych najlepszych także jest tańsza niż u nas per pacjenta, zazwyczaj 30% kosztów. Opisujemy liderów. Polska zajmuje bardzo odległe miejsce w rankingach.
Zobacz więcej >
2024-07-10
Już przy najbliższych wyborach do organów samorządu lekarskiego zastosowany będzie tryb elektroniczny. Nadzwyczajny XVI Krajowy Zjazd Lekarzy zmienił przepisy regulujące wybory do wszystkich organów samorządu zawodowego. Dokonano też nowelizacji Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Zobacz więcej >
2024-07-09
Kompleksowe profilowanie genomowe z sekwencjonowaniem następnej generacji może być dopisane do listy świadczeń gwarantowanych. To pomoże precyzyjniej dobierać leczenie.
Zobacz więcej >
2024-07-09
Oddziałów chirurgii ogólnej ubywa z powodu braku lekarzy, a NFZ proponuje obniżkę wycen w tej specjalizacji.
Zobacz więcej >
2024-07-09
Pozytywne wyniki badań II fazy klinicznej w leczeniu ostrej schizofrenii mogą znacząco zwiększyć atrakcyjność tego projektu w oczach inwestorów.
Zobacz więcej >
2024-07-08
W Polsce szczepienia dzieci i młodzieży przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy, są na o wiele niższym poziomie niż w innych UE. Podczas gdy m.in. w Szwecji i w Portugalii zaszczepiono już 90 proc. docelowej populacji, w Polsce jest to zaledwie 20 proc. W jaki sposób to zmienić zastanawiali się eksperci podczas debaty „Zmiany prawne niezbędne dla poprawy efektywności programu szczepień przeciwko HPV”.
Zobacz więcej >
2024-07-05
Jedna technologia pomaga lekarzom w diagnozowaniu pacjentów onkologicznych, druga pozwala ocenić ryzyko powstania urazu na podstawie danych z rezonansu magnetycznego, a jeszcze inna ma zastosowanie systemowe i ogranicza liczbę odwoływanych wizyt, które generują wysokie koszty po stronie placówek medycznych. Medycyna coraz więcej zawdzięcza aplikacjom mobilnym i sztucznej inteligencji.
Zobacz więcej >
2024-07-05
Strategiczne miejsce badań genetycznych w nowoczesnej medycynie w warunkach polskich przedstawia specjalista patomorfolog prof. dr hab. n. med. Andrzej Marszałek, konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologu, kierownik Katedry Patologii i Profilaktyki Nowotworów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Zakładu Patologii Nowotworów Wielkopolskiego Centrum Onkologii, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wielkopolskiego Centrum Onkologii, zastępca prezesa Zarządu Polskiego Towarzystwa Patologów.
Zobacz więcej >
2024-07-05
To trend, od którego nie ma odwrotu. Dlatego należy budować kompetencje pacjentów na temat opieki nad własnym zdrowiem oraz włączyć samoleczenie do systemu ochrony zdrowia. Eksperci omówili pierwszy w Polsce raport na ten temat.
Zobacz więcej >
2024-07-05
O tym, jak lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (PÓZ) mogą wesprzeć alergologów w opiece nad pacjentami z objawami uczulenia, mówi w rozmowie z Iwoną Dudzik dr n. med. Agnieszka Krauze, pediatra i alergolog.
Zobacz więcej >
2024-07-05
Społeczna świadomość chorób nowotworowych jest coraz większa, ale ogranicza się tylko do niektórych z nich. O rzadkich nowotworach mówi się niewiele. Jednym z nich jest rak dróg żółciowych, nowotwór układu pokarmowego. Choroba jest podstępna, ponieważ daje niespecyficzne objawy lub takie, które łatwo zbagatelizować. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że każdego roku rozpoznanie "rak dróg żółciowych" słyszy 1750 osób.
Zobacz więcej >
2024-07-03
W Polsce obecnie 1 mln 117 tys. osób mierzy się z rakiem. Im większa jego obecność wokół nas,tym nas,tym bardziej nasila się pytanie, jak rozmawiać z TAKIM człowiekiem. Ponura aura spowijająca tę akurat chorobę nie ustępuje.
Zobacz więcej >
2024-07-03
Skoro niechciana ciąża zagraża zdrowiu reprodukcyjnemu, receptę na tabletki hormonalne można dostać w każdej aptece, a nie tylko tej, która bierze udział w pilotażu wynika z interpretacji resortu zdrowia. Wszystko zależy od woli farmaceuty.
Zobacz więcej >
2024-07-03
Nie będzie wykazu szpitali, w których nie unika się zabiegów przerywania ciąży. Potwierdza to Ministerstwo Zdrowia.
Zobacz więcej >
2024-07-03
Wystawi ją lekarz przyjmujący prywatnie. Obecnie jego pacjenci płacą za leki, które pacjentom na NFZ są refundowane.
Zobacz więcej >
2024-07-03
Niewielki wzrost wydatków na świadczenia zdrowotne w 2025 r. może zabetonować sytuację w ochronie zdrowia, a z pewnością nie skróci kolejek - twierdzą eksperci, komentując plan finansowy NFZ na przyszły rok.
Zobacz więcej >
2024-07-03
Drugi co do wielkości rynek farmaceutyczny w Europie stoi przed lubelską spółka otworem.
Zobacz więcej >
2024-07-02
Wprowadzenie nowego Planu dla Chorób Rzadkich, odpowiednie zarządzanie wiedzą ekspercką, efektywna diagnostyka i wczesne włączenie leczenia - to kluczowe rekomendacje ekspertów płynące z trzeciej odsłony debaty z cyklu „Healthcare Policy Summit” poświęconej chorobom rzadkim.
Zobacz więcej >
2024-07-02
Reklamy publikowane w mediach społecznościowych dostępne są dla otwartego kręgu osób, a nie tylko dla profesjonalistów. Dlatego trzeba pamiętać o ich oznaczeniu poprzez zamieszczenie odpowiednich ostrzeżeń i informacji.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

27.05
2024
15 NAJWIĘKSZYCH SPRZEDAWCÓW LEKÓW
20.05
2024
KOMUNIKAT NIE CHRONI PRZED KARAMI
13.05
2024
ASTRAZENECA WYCOFUJE KONTROWERSYJNĄ SZCZEPIONKĘ
05.02
2024
RESORT ZDROWIA SZUKA KRETA
15.01
2024
Dr Grzesiowski: COVID-19 degeneruje ludzki gatunek, jest groźniejszy niż sądziliśmy