News
Ilość newsów: 32236
2025-06-12
Profilaktyka oraz leczenie na wczesnym etapie są dobrym sposobem na walkę z rakiem piersi. Brakuje jednak efektywnych systemowych działań. Problemem jest też przeciwdziałanie nawrotom choroby nowotworowej. Pojawiły się leki nowej generacji, cykliby, wspierające proces leczenia. Nie są jednak jeszcze w pełni dostępne w Polsce
Zobacz więcej >
2025-06-12
RSV to jeden z najczęstszych i najbardziej zaraźliwych wirusów atakujących drogi oddechowe, szczególnie niebezpieczny dla seniorów po 60. roku życia. Tymczasem, jak wynika z badania [1] przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Wygraj z RSV. Zaszczep się”, aż 50% osób w grupie wiekowej 65+ nigdy nie słyszało o RSV, a 38% nie ma szczegółowej wiedzy na temat przebiegu infekcji. Jednocześnie niemal jedna trzecia badanych ocenia swój stan zdrowia jako zły, podczas gdy choroby przewlekłe dodatkowo zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia.
Zobacz więcej >
2025-06-12
Nowoczesna medycyna nieustannie przekracza kolejne granice, udoskonalając terapie i pomagając kolejnym pacjentom. Bez zmian pozostają jednak codzienne potrzeby chorego człowieka – poza skutecznym leczeniem niezbędne mu są uwaga, nadzieja, pocieszenie, ukojenie lęku i wsparcie; życzliwa rozmowa, na którą zabiegany personel medyczny nie zawsze ma czas i siły. Najszybciej zdrowieje ten, kto nie jest sam.
Zobacz więcej >
2025-06-11
Sekretarz ds. zdrowia i usług społecznych Robert F. Kennedy Jr. poinformował w poniedziałek, że zwalnia wszystkich członków rządowej komisji szczepionkowej, zarzucając im, że chodzą na pasku przemysłu farmaceutycznego.
Zobacz więcej >
2025-06-11
Ułatwienia na linii fiskus podatnicy i łatwiejszy dostęp do informacji o lekach to niektóre z najnowszych propozycji inicjatywy "SprawdzaMY". Zespół ma zawiesić prace do jesieni.
Zobacz więcej >
2025-06-11
Ból nie powinien być wyrokiem. A jednak w Polsce pacjenci umierają w cierpieniu, mimo że medycyna zna sposoby, by im ulżyć. Co więc zawodzi?
Zobacz więcej >
2025-06-11
Czy wiesz, że wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych, jest wynikiem niewłaściwego stosowania leków? Niezależnie od tego, czy chodzi o zaniedbanie terapii, czy jej nieświadome odstawianie, skutki mogą okazać się poważne – od bólu zębów, aż po powikłania zagrażające życiu. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne są ściśle powiązane z lekami, które zażywają.
Zobacz więcej >
2025-06-11
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy 4 czerwca opublikował najnowszą edycję raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2025”, który kompleksowo i wielowymiarowo przedstawia aktualny obraz zdrowia publicznego w kraju. Raport kontynuuje tradycję rozpoczętą w 1977 roku i stanowi ważny element realizacji misji Instytutu - dostarczania rzetelnych, opartych na danych podstaw do kształtowania polityki zdrowotnej. Nowa edycja aktualizuje przekrojowe analizy dotyczące stanu zdrowia Polaków, zawiera nowe rozdziały tematyczne, odnoszące się do bieżących wyzwań zdrowotnych, poszerza zakres badania subiektywnej oceny stanu zdrowia i zaspokojenia potrzeb zdrowotnych dorosłych, uwzględnia wpływ epidemii COVID-19 na zdrowie populacji.
Zobacz więcej >
2025-06-11
Wedle wyliczeń ekspertów już co 12. mieszkaniec Polski żyje z cukrzycą, a ok. milion Polaków ma niezdiagnozowaną chorobę lub stan przedcukrzycowy. W Unii Europejskiej z cukrzycą żyje ponad 32 miliony dorosłych i 170 tys. dzieci. Chorych przybywa, szczególnie wśród dzieci i młodych dorosłych, u których wykrywana jest cukrzyca typu 1. Okazją do przypomnienia wyzwań, przeglądu nowości diabetologicznych i oczekiwań refundacyjnych był zakończony w minioną sobotę Ogólnopolski Dzień Diabetyka, organizowany od lat przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD).
Zobacz więcej >
2025-06-10
Nowe przepisy mają zwiększyć dostępność leków i wzmocnić konkurencyjność unijnego przemysłu farmaceutycznego
Zobacz więcej >
2025-06-09
Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej (SED) złożyło w Ministerstwie Zdrowia projekt inicjatywy pod nazwą Centrum Edukacji Diabetologicznej®. Jej celem jest przeprowadzenie pogłębionego badania na grupie tysiąca pacjentów w stanie przedcukrzycowym i opracowanie na podstawie jego wyników założeń do narodowego programu edukacyjnego poświęconego tej chorobie.
Zobacz więcej >
2025-06-09
Gorączka chikungunya - choroba wirusowa przenoszona przez komary Aedes - jeszcze kilka lat temu była egzotyczną ciekawostką. Dziś, wraz z rozszerzaniem się zasięgu wektorów i wprowadzeniem pierwszej szczepionki, stała się tematem istotnym, zwłaszcza dla osób podróżujących. O sednie zagrożenia i o tym, dlaczego szczepienia są inwestycją na całe życie, rozmawiamy z prof. dr hab. Ernestem Kucharem, kierownikiem Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej >
2025-06-06
Na rynku ciągle ich przybywa. Niektóre pomagają, inne wręcz szkodzą. Czasem jednak suplementacja jest wskazana
Zobacz więcej >
2025-06-06
Co czwarty szpital powiatowy ma więcej długów niż majątku - wynika z analizy Związku Powiatów Polskich. Większość nie spłaca na bieżąco swoich zobowiązań. - Nie sposób przyjąć, że wszystkie są źle zarządzane - mówi współautorka analizy.
Zobacz więcej >
2025-06-06
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął, czy regulacje dyrektywy lękowej (2001/83/WE) w zakresie ograniczeń reklamowych mają zastosowanie do akcji promocyjnych, w tym do stosowania gratyfikacji za zakup leków na receptę.
Zobacz więcej >
2025-06-06
Powinniśmy jasno zdefiniować, które branże traktujemy jako strategiczne i w których mamy jeszcze realną szansę, żeby stać się innowacyjną gospodarką. Branża farmaceutyczna jest jedną z nich - mówi Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca Pharma Poland.
Zobacz więcej >
2025-06-06
Grupa Polpharma, wiodąca europejska firma farmaceutyczna, jest jednym z członków Medicines for Europe, którzy podpisali list otwarty skierowany do premierów i ministrów zdrowia wszystkich 27 państw członkowskich UE. List wzywa do podjęcia pilnych działań politycznych w celu przyjęcia ukierunkowanego planu działania farmaceutycznego, który zapewni pacjentom dostęp do leków i wesprze konkurencyjny, zrównoważony przemysł farmaceutyczny w Europie.
Zobacz więcej >
2025-06-06
Wprowadzenie refundacji pomp insulinowych dla osób z cukrzycą typu 1, które ukończyły 26 lat, pozwoli tym pacjentom normalnie żyć, pracować i płacić podatki, zamiast tracić zdrowie, samodzielność i godność - uważają szefowe dwóch największych organizacji pacjentów z cukrzycą. Wraz z podopiecznymi czekają na pozytywną decyzję o refundacji.
Zobacz więcej >
2025-06-04
System ochrony zdrowia to układ naczyń połączonych. Nie wystarczy wprowadzić opiekę koordynowaną w części POZ i oczekiwać, że naprawimy w ten sposób cały system – mówi Krzysztof Zdobylak, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. transformacji i strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia.
Zobacz więcej >
2025-06-03
W przypadku chorób dermatologicznych oraz reumatologicznych w 11 szpitalach nowi pacjenci nie są włączani do programów, a w 19 odbywa się to częściowo. Podobne problemy obserwuje się we wszystkich programach lekowych. Eksperci biorący udział w debacie "Programy lekowe czy zniesienie limitów poprawi sytuację pacjentów?" zastanawiali się, jak zmienić tę sytuację.
Zobacz więcej >
2025-06-03
Branża aptekarska ostrzega, że przygotowane przez resort zdrowia przepisy zniechęcą do przygotowywania preparatów na zamówienie. Taki ma być skutek sztywnej marży hurtowej na surowce do ich wyrobienia
Zobacz więcej >
2025-06-03
Otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, to złożona, przewlekła choroba, która - jak każda inna - wymaga dokładnej diagnozy, podjęcia kompleksowej terapii oraz współpracy z lekarzem i innymi specjalistami. Niestety, pomimo rosnącej świadomości społecznej, wielu dorosłych pacjentów wciąż nie wie, gdzie szukać pomocy. Brakuje spójnych informacji o tym, jak wygląda proces diagnostyczny i jakie są dostępne opcje terapeutyczne. To właśnie pierwszy krok - rozmowa z lekarzem - może pomóc choremu osiągnąć cele terapeutyczne, poprawiające jego jakość życia. Leczenie choroby otyłościowej powinno być prowadzone pod nadzorem odpowiednich specjalistów - lekarza, ale też np. dietetyka i psychologa - którzy będą regularnie monitorować postępy pacjenta i dostosowują terapię do jego indywidualnych potrzeb.
Zobacz więcej >
2025-06-03
Konferencja „Prevention through Self-Care”: rola leków OTC i samoleczenia w ochronie zdrowia.
Zobacz więcej >
2025-06-02
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. GRAŻYNĄ KAMIŃSKĄ-WINCIOREK, kierownikiem Zespołu ds. Raka i Czerniaka Skóry w Narodowym Instytucie Onkologii - PIB w Gliwicach
Zobacz więcej >
2025-06-02
Dlaczego ceny leków rosną? Bo mogą. Ponieważ powszechnie zaakceptowaliśmy slogan, że zdrowie kosztuje. Firmy farmaceutyczne nie kalkulują więc cen na podstawie kosztów wytworzenia, lecz w oparciu o szacunki, jaki wydatek wytrzymają pacjenci.
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

20.05
2025
SĄDY PODZIELONE W SPRAWIE XARELTO
07.05
2025
Witamina D – nowe wytyczne dotyczące suplementacji diety
26.03
2025
Nowy zabójczy narkotyk. GIS wydał ostrzeżenie
07.02
2025
Ponad 35-krotny wzrost zachorowań. GIS ostrzega, edukuje i proponuje rozwiązania
07.02
2025
GSK wspiera rozwój swoich pracowników