POWRÓT
21.08.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

STOP PLANDEMII!

Dwudziestotysięczny marsz przeciwko plandemii przeszedł ulicami Warszawy, pobijając liczbą uczestnikow frekwencję protestu STOP NOP z 6 czerwca. Byli zagraniczni goście, posłowie, a w organizację wydarzenia włączyło się wiele organizacji.

PIERWSZY POLSKI LEK NA COVID-19

Firma Biomed Lublin SA jako pierwsza rozpoczyna produkcję leku na COVID-19. – Za pół roku ma być on dostępny na rynku – deklaruje zarząd firmy.

ZMARŁ, NIE DOCZEKAŁ LEKU

Jesteśmy zrozpaczeni, i wściekli. Kiedy urzędnicy zrozumieją, że chorzy na raka nie mogą czekać na leczenie? mówią poznańscy lekarze o śmierci 48-letniego pacjenta z agresywnym chłoniakiem, który nie doczekał refundacji leku .

E-RECEPTA JEST ŚLEPA?

Elektroniczne recepty okazały się świetnym narzędziem dla pacjentów i lekarzy. To bezwzględny sukces. Jednak państwo nie korzysta z tej ogromnej elektronicznej bazy danych do wychwytywania patologii w systemie. Dlaczego? pisze Łukasz Zboralski w najnowszym wydaniu tygodnika „Do Rzeczy”.

GDY PACJENT SAM ODSTAWIA LEKI

W jaki sposób my, pacjenci, podchodzimy do zaleceń lekarzy dotyczących przyjmowania leków? Nadspodziewanie liberalnie. Statystycznie, w leczeniu chorób przewlekłych, systematycznie stosuje się do zaleceń lekarza tylko co drugi pacjent. Częściej omijane są leki na stężenie cholesterolu niż na choroby sercowo-naczyniowe. A to dlatego, że cholesterol nie boli i jeśli pacjent nie przyjmie tabletki, to – w początkowym okresie – nie czuje żadnego dyskomfortu. Ale okazuje się, że nawet przebyty zawał serca nie wszystkich motywuje do systematycznego przyjmowania leków.

Wrocław/ PWr podpisała umowę o komercjalizacji wyników badań dot. diagnostyki i leczenia COVID-19

Więcej na naukawpolsce.pap.pl.

 

Prawo

Informacja NIA

WZORY KOMUNIKATÓW ELEKTRONICZNYCH WYMIANY DANYCH POMIĘDZY APTEKAMI A NFZ (WERSJA 2.8).

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 127/2020/DEF

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 127/2020/DEF zmieniające zarządzenie w sprawie wprowadzenia Instrukcji przeprowadzania rozliczeń międzyoddziałowych z tytułu migracji ubezpieczonych w roku 2015 i latach następnych

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 128/2020/DEF

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 128/2020/DEF zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o finansowanie informatyzacji świadczeń opieki zdrowotnej pilotaż EDM.