POWRÓT
28.09.2020 r.

News

ZABIJA COVID-19!

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Polska już za parę miesięcy będzie pierwszym krajem na świecie posiadającym skuteczny lek „neutralizujący koronawirusa” – zapowiada Biomed-Lublin.

TERAPIA Z KONIECZNOŚCI, ALE NIE LEK

Spółka twierdzi, że ma skuteczny lek na COVID-19. Naukowcy studzą optymizm – jest tylko preparat, a urzędnicy wskazują – w optymistycznym wariancie dostępny dla pacjentów za rok.

W SZPITALU DOSZŁO DO NIELEGALNEGO EKSPERYMENTU NA PACJENTACH?

Pacjentów uniwersyteckiej kliniki w Poznaniu poddawano nielegalnym eksperymentom i ryzykownym zabiegom? Po naszych tekstach sprawdza to poznańska prokuratura. Wszczęła śledztwo w sprawie zgonów „co najmniej 23 pacjentów” w Szpitalu Przemienienia Pańskiego.

WODA W FARMACJI I BIOTECHNOLOGII

Woda jest jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych w szeroko rozumianych branżach farmaceutycznej i biotechnologicznej. Oprócz tego, że stosowana jest jako surowiec, wykorzystywana jest podczas procesów czyszczenia oraz podczas sterylizacji (jako para) lub jako składnik roztworów dezynfekcyjnych. Równie ważnym „konsumentem” wody są instalacje HVAC utrzymujące wilgotność w pomieszczeniach czystych. Z powodu dużego znaczenia wody wybór instalacji zapewniającej jej jakość stanowi jeden z kluczowych parametrów rozpatrywanych podczas projektowania lub modernizowania zakładu.

ZACZYNAŁ W PRL-U OD PRYWATNEJ APTEKI. DZIŚ TO TUZ NA RYNKU LEKÓW

W czasach PRL-u nie można było nawet mieć prywatnej apteki, a o produkcji leków nie było co marzyć. Taką produkcją zajmowały się w Polsce wyłącznie państwowe firmy, centralnie zarządzane, skupione w Zjednoczeniu Przemysłu Farmaceutycznego „Polfa”. Jedynym dystrybutorem leków i właścicielem aptek była Centrala Cefarm. Ale w 1988 r. w skład rządu, ciągle jeszcze komunistycznego, wszedł Mieczysław Wilczek i wprowadził ustawę o działalności gospodarczej, która dawała dużo większą swobodę, między innymi dla prywatnej produkcji. Dla mnie ta ustawa Wilczka była szansą.

SZCZEPIONKI – TOWAR POSZUKIWANY

Chętni na szczepionkę przeciw grypie szturmują apteki. Ale preparatów brakuje, bo dla firm biomedycznych to niszowy biznes, a rząd – mimo pandemii koronawirusa – zaspał z zamówieniami.

NIK o organizacji, dostępności i jakości diagnostyki patomorfologicznej

Diagnostyka patomorfologiczna jest tym ważniejsza, iż nowotwory złośliwe stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny polskiego społeczeństwa. Liczba zachorowań w Polsce, w ciągu ostatnich trzech dekad, wzrosła ponad dwukrotnie. Nowotwory złośliwe stanowią drugą najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce, powodując w 2017 r. ponad 26 proc. zgonów mężczyzn i 23 proc. kobiet.

Prawo

Informacja NIA

Stanowisko podjęte przez PNRL w dniu 25 września 2020 r.

Informacja NIA

Prezes NRL apeluje o zwolnienie zdających PES z części ustnej

Szkolenia

WEBINARIUM: Zasady wprowadzenia na rynek wyrobów medycznych i środków ochrony indywidualnej niezbędnych w trakcie epidemii COVID-19

Kancelaria Kondrat i Partnerzy zaprasza na bezpłatne webinarium w dniu 30 września o godz. 11.00 w trakcie którego wyjaśnimy, jakie są wymogi prawne wprowadzenia na rynek środków ochrony indywidualnej, a…

II Forum „Pharma PL@net 360ᵒ”

W tym roku, wyjątkowo, spotkanie odbędzie się w formule 100% online w dniach 4-5 listopada. Mottem przewodnim tegorocznej edycji jest Adapt your business to unstable conditions. Be agile. Be prepared.…