POWRÓT
25.06.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

POTRZEBUJEMY EUROPEJSKIEJ WERSJI FUNDACJI GATESA

Ostatni kryzys pokazał, że potrzebujemy instytucji, niezależnej politycznie, która będzie reagowała, kiedy coś pójdzie źle. Epidemie będą się powtarzały – uważa prof. Krzysztof Pyrć.

FAŁSZYWE LEKI NA KORONAWIRUSA Z TRUTKĄ NA SZCZURY I CEMENTEM

Wśród najczęściej fałszowanych produktów od lat znajdują się sterydy, psychotropy, antybiotyki, leki kardiologiczne, onkologiczne, przeciwbólowe, odchudzające i na potencję.

Raport Płac 2020 – ile wynoszą zarobki w aptekach?

Jak w 2020 roku prezentują się wynagrodzenia farmaceutów i techników farmaceutycznych w aptekach? W których województwach zarabia się najlepiej? Jaki typ apteki gwarantuje najwyższe pensje? Jakiego typu ośrodki cechują najbardziej atrakcyjne zarobki? Serwis praca.farmacja.pl przygotował „Raport Płac 2020”, opracowanie badania przeprowadzonego wśród pracowników aptek.

COVID-19 może infekować ośrodek mózgu odpowiadający za oddychanie – donoszą naukowcy z IICB

Zespół naukowców z Indian Institute of Chemical Biology (IICB) zbadał neuroinwazyjny potencjał COVID-19 wskazując na możliwość bezpośredniego uszkadzania przez wirus ośrodka oddechowego pnia mózgu. Ta teoria wyjaśniałaby przyczynę nagłej i dramatycznie przebiegającej niewydolności oddechowej u chorych na koronawirusa.

PANDEMIA OTWORZYŁA NAM NOWE DROGI ROZWOJU

Na całym świecie trwa gorączkowe poszukiwanie lekarstw dla chorych na Covid-19. Miał w nim wziąć udział także Biomed-Lublin we współpracy z jednym ze szpitali w Lublinie, Instytutem Hematologii i Transfuzjologii oraz Agencją Badań Medycznych. Jakie są losy tego projektu?

ZA PÓŁ ROKU BĘDZIE POLSKI LEK NA COVID

W środę kurs Biomedu-Lublin wzrósł o 26 proc., do 7,32 zł. Pod koniec marca wynosił 1 zł. Prezes Marcin Piróg w Parkiet TV powiedział, że do końca lipca Biomed-Lublin powinien otrzymać tyle osocza ozdrowieńców, aby rozpocząć produkcję leku na Covid-19.

Raport GUS „Ambulatoryjna opieka zdrowotna w 2019 roku”

W końcu 2019 r. w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej działalność prowadziło 21,8 tys. przychodni oraz 4,4 tys. praktyk lekarskich i stomatologicznych świadczących usługi w ramach środków publicznych. W ciągu roku udzielono 291,5 mln porad lekarskich i 34,3 mln porad stomatologicznych.

KAMPANIA DALEKO OD ZDROWIA

W środku pandemii kandydaci na prezydenta nie poświęcają zbyt wiele uwagi kulejącemu systemowi ochrony zdrowia.

Projekty

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zgłaszania wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych u ludzi.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu prowadzenia rejestru chorób zakaźnych oraz okresu przechowywania danych zawartych w tym rejestrze.