POWRÓT
25.05.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

WYŚCIG PO SZCZEPIONKĘ

Już ponad sto zespołów na świecie prowadzi prace nad szczepionką na COVID-19. Ma powstać w tym roku. Nie jest tylko pewne, czy uczeni wiedzą już wystarczająco dużo na temat koronawirusa, by ją stworzyć.

NIE WIADOMO, KTO ZAPŁACI ZA WADLIWY SPRZĘT

Premier zlecił trzem spółkom zakupy środków ochrony i testów za ponad 800 mln zł. Firmy mogą nie dostać pełnego zwrotu pieniędzy.

NOWOCZESNE LECZENIE NIEDROBNOKOMÓRKOWEGO RAKA PŁUCA – POSTĘP I BRAKI LEKOWE

Na nowotwór płuca rocznie umiera ponad 20 tys. Polaków. By odmienić ten stan, szansą dla pacjentów jest nowoczesne leczenie.

BIOMED-LUBLIN I PARTNERZY MAJĄ 5 MLN ZŁ NA LEK NA KORONAWIRUSA

Biotechnologie Lubelski producent szczepionek udostępni swoją technologię do prac nad lekiem na koronawirusa. Niekomercyjne badania mogą posłużyć do stworzenia unikalnej substancji.

DROŻDŻE PIWOWARSKIE W WALCE Z PANDEMIĄ

To może być przełom w walce z korona-wirusem. Naukowcy wygenerowali pełnej długości klon nowego genomu SARS-CoV-2 przy użyciu sztucznych chromosomów w drożdżach piwowarskich. Odtworzenie wirusa pomoże w walce z pandemią. W ten sposób naukowcy będą mogli m.in. dokładnie poznać jego budowę, metody zakażenia oraz replikacji.

POTRZEBNE SĄ ZMIANY W POLITYCE LECZENIA CHORYCH NA ALERGICZNY NIEŻYT NOSA I ASTMĘ

Wczesne wdrożenie SLIT (immunoterapia alergenowa podjęzykowa) zapobiega rozwojowi astmy u chorych na ANN, co znacznie zmniejszy koszty niezbędne do wieloletniego leczenia astmy, w tym koszty związane z zaostrzeniami tej choroby i hospitalizacjami.

CAŁY ŚWIAT SZUKA LEKU I SZCZEPIONKI NA COVID-19

W tej walce połączyły siły giganty farmaceutyczne, włączyły się do niej start-upy, sięgnięto po komputery najnowszej generacji i… domowe sposoby walki z zarazą.

PEX PharmaSequence podsumowuje rynek apteczny – kwiecień 2020

Cykliczny raport rynkowy PEX.

Inne

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 71/2020/DSOZ

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 71/2020/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.