POWRÓT
24.07.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

PO SZCZEPIONKĘ W EFEKTYWNEJ KONKURENCJI

Czy w poszukiwaniu i zastosowaniu szczepionki przeciw koronawirusowi świat wykorzysta najlepszy model ekonomicznej organizacji przemysłowej, jakim jest konkurencja efektywna? Model ten łączy elementy konkurencji i współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami (koopetycję) z korzyściami regulacyjnego i finansowego wsparcia państwowego oraz presją miliardów ludzi czekających na szczepionkę, z których już ponad pół miliona wniosło w te poszukiwania największy wkład – własne życie.

MAMY NADZIEJĘ, A NIE SZCZEPIONKĘ

Prace nad preparatem chroniącym przed koronawirusem idą szybko i pozwalają na optymizm, ale na razie wróżymy z fusów uważa prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii.

INNOWACYJNE DZIECKO POLPHARMY

Spółka, w którą Jerzy Starak zainwestował miliardy, wkrótce wprowadzi na rynek pierwsze leki i zapowiada poszukiwanie kolejnych.

VAT W POLSCE MOŻE CERTYFIKAT REZYDENCJI PRZESĄDZIĆ JEDNA OSOBA

Sprawa dotyczyła maltańskiej spółki z branży farmaceutycznej. U polskiego fiskusa chciała się upewnić, jak jej plany ekspansji na polski rynek mogą przełożyć się na VAT. Konkretnie, czy jej aktywność w Polsce wystarczy do uznania, że ma u nas stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

10 GŁÓWNYCH GRZECHÓW PACJENTÓW

Międzynarodowy Dzień Samoleczenia ma przypominać, jak ważne jest zaangażowanie społeczeństwa we własne zdrowie. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia samo-leczenie to stosowanie lekarstw przez pacjenta w leczeniu chorób lub objawów rozpoznanych samodzielnie.

WSPÓLNIE POKONAMY COVID-19

Ostatnie dni przyniosły dwie bardzo dobre wiadomości. Po pierwsze, że jesteśmy coraz bliżej szczepionki przeciw COVID-19. Po drugie, że prawdopodobnie w przyszłym miesiącu rozpocznie się produkcja leku na tę chorobę. W dodatku będzie ją produkować lubelska firma farmaceutyczna. Bardzo obiecująco wyglądają wyniki pierwszej i drugiej fazy badań klinicznych nad szczepionką stworzoną w Oxfordzie przez zespół pod kierunkiem prof. Sarah Gilbert.

 

Inne

Informacja GIF

Informacja dla wytwórców i importerów dot. inspekcji zdalnych przeprowadzanych w okresie epidemii.

Informacja NIA

USTAWA O ZAWODZIE FARMACEUTY. PIERWSZE POSIEDZENIE PODKOMISJI NADZWYCZAJNEJ.

Informacja GIF

Aktualizacja wytycznych KE/EMA dot. wymogów regulacyjnych w okresie pandemi COVID-19.

Informacja MZ

Serwis o badaniach klinicznych.