Zadzwoń:
(22) 490 31 41
Zarejestruj się
Newsy
Prawo
Artykuły
Partnerzy
Szkolenia
Newslettery
Kontakt
Konsultacje
POWRÓT
23.02.2023 r.
News
NAJPIERW OSZACUJMY POTEM ZMIENIAJMY
„Minister zdrowia zarzuca nam, że nie uwzględniamy rosnącego w polskiej populacji zapotrzebowania na opiekę medyczną. Chyba warto, by sobie uzmysłowił, że proste zwiększenie liczby studentów nie rozwiąże tego problemu. Czy pacjenci chcą być leczeni przez lekarzy, którzy przez nieprzemyślane decyzje ministerstwa, nie mieli możliwości uzyskać odpowiednich kompetencji?” — podkreśla powagę sytuacji Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów.
NOWA REFUNDACJA W PADACZCE LEKOOPORNEJ
„Istnieje znaczny, sięgający 20-30 proc., odsetek pacjentów, którzy wykazują lek-oporność, czyli brak odpowiedzi na co najmniej dwie kolejne interwencje terapeutyczne. W Polsce jest to ok. 100 tys. osób, a więc bardzo duża grupa chorych” — mówi prof. Konrad Rejdak.
RUSZYŁA REJESTRACJA NA VIII KONGRES WYZWAŃ ZDROWOTNYCH (HEALTH CHALLENGES CONGRESS? HCC)
Katowice 17.01.2023 r. — Kluczowe wyzwania stojące przed polityką zdrowotną państwa, innowacyjne terapie i rozwiązania w medycynie — Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach już po raz ósmy stanie się miejscem debaty przedstawicieli różnych środowisk związanych z ochroną zdrowia. W terminie 9-10 marca 2023 roku odbędzie się tu VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress — HCC). Właśnie uruchomiono rejestrację na wydarzenie.
ZAMIESZANIE WOKÓŁ NOWYCH PROGRAMÓW SPECJALIZACYJNYCH
2 lutego na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) zostało opublikowanych 45 zaktualizowanych programów specjalizacji medycznych dla lekarzy, którzy rozpoczną szkolenie wiosną 2023 roku. Od razu kilka z nich wywołało duże zastrzeżenia nie tylko środowisk lekarskich, ale także… zespołów, które opracowywały nowe wytyczne. Dotyczy to programów m.in. z anestezjologii i intensywnej terapii, onkologii klinicznej czy chorób płuc. Kontrowersje budzi przede wszystkim skrócenie czasu trwania specjalizacji, ale nie tylko.
JAK ZREDUKOWAĆ RYZYKO ROZWOJU OTĘPIENIA
„Ponad wszelką wątpliwość można powiedzieć, że podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-C, triglicerydów i Lp(a) oraz obniżone stężenie HDL-C zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych” — stwierdza jeden z naszych rozmówców. O badaniach udowadniających wpływ zaburzeń lipidowych na ryzyko rozwoju otępienia oraz możliwościach redukowania tego zagrożenia poprzez leczenie hipolipemizujące opowiadają prof. Krzysztof J. Filipiak i Stanisław Surma.
WARTO PAMIĘTAĆ O SPECYFICE LECZENIA NADCIŚNIENIA U MŁODYCH KOBIET
Od 2,5 do nawet 7 proc. młodych kobiet ma nadciśnienie tętnicze. „Nie jest więc ono rzadkim problemem w tej populacji. Wymaga jednak odpowiedniej diagnostyki i przemyślanych decyzji terapeutycznych, uwzględniających m.in. okres pro kreacji” – podkreśla dr hab. n. med. Agnieszka Olszanecka, prof. UJ, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, kardiologii i hipertensjologii w I Klinice Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego UJ CM w Krakowie.
Udar mózgu nie będzie już “wyrokiem”. Elektrody jak spaghetti pozwolą na rzeczy niemożliwe
Więcej na focus.pl
PEX OBWIESZCZENIE MZ MARZEC 2023
OBWIESZCZENIE MINISTRA ZDROWIA MARZEC 2023
DZ. URZ. Min. Zdr. 2023.15
Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 lutego 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw organizacji opieki zdrowotnej dla osób starszych
Copyright
Pharma.info.pl 2005-2025
|
Polityka prywatności
Projekt i realizacja:
RoyalArt.pl