Zadzwoń:
(22) 490 31 41
Zarejestruj się
Newsy
Prawo
Artykuły
Partnerzy
Szkolenia
Newslettery
Kontakt
Konsultacje
POWRÓT
22.03.2023 r.
News
CZY UTRUDNIONA DOSTĘPNOŚĆ LEKÓW GOTOWYCH TO SZANSA DLA LEKÓW RECEPTUROWYCH?
Jak lek przygotowywany w aptece może wpłynąć na długość terapii? O tym i o innych problemach związanych z medycyną personalizowaną rozmawiamy z Magdaleną Bogucką, prezes zarządu zakładu Farmaceutycznego Amara.
BEZ PRAWIDŁOWEJ ETYKIETY SUROWIEC NIE TRAFI DO APTEK
Brak informacji na etykiecie o dopuszczalnych sposobach zastosowania surowca farmaceutycznego do produkcji leków w aptekach uniemożliwia dopuszczenie go do obrotu, w przypadku gdy stwierdzono szkodliwe działanie tego czynnika przyjmowanego np. doustnie zamiast zewnętrznie.
WCIĄŻ SĄ PROBLEMEM ZABURZENIA NEUROLOGICZNE ZWIĄZANE Z COVID-19
„W przypadku tzw. neuro-COVID nie bez znaczenia są wcześniej przebyte lub trwające przewlekłe schorzenia układu nerwowego. Bardzo często w przebiegu infekcji SAR5-CoV-2 dochodzi do nasilenia ich objawów lub kolejnego rzutu choroby. Obserwowaliśmy to i nadal obserwujemy m.in. w przypadku chorych na miastenię rzekomoporaźną, polineuropatie zapalne, różnego rodzaju zespoły bólowe czy padaczkę” tłumaczy prof. Konrad Rejdak.
INSTYTUTY TO NIE SĄ „ZWYKŁE” SZPITALE
„Resort zdrowia oczekuje od Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji (NIGRiR) wdrożenia działań restrukturyzacyjnych, z czego mam nadzieję się wywiązać” – zadeklarował w rozmowie dr n. med. Marek Tombarkiewicz, dyrektor NIGRIiR. zaznaczył jednak, że w kontekście finansów instytutów warto rozważyć powrót do referencyjności z jednoczesnym zróżnicowaniem taryf poprzez wprowadzenie współczynników korygujących.
UTRWALA SIĘ MIEJSCE W SYSTEMIE OCHRONY
W 2021 r. rząd przyjął Plan dla Chorób Rzadkich. Zawiera on 37 zadań, które miały zostać zrealizowane w latach 2021-2023. Ze względu na fakt, że dopiero 26 maja 2022 r. została powołana Rada ds. Chorób Rzadkich pod przewodnictwem prof. Anny Latos-Bieleńskiej, harmonogram prac przedłużono do końca 2024 r. Zdaniem ekspertów, do tego czasu uda się go ukończyć.
W tym sezonie epidemiologicznym mamy 19 proc. mniej szczepień przeciwko grypie
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego do 15 marca br. zaraportowano niemal 4,6 miliona przypadków zachorowań, ponad 27 tys. hospitalizacji i 114 zgonów wywołanych wirusem grypy. Te informacje potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) – sezon epidemiologiczny 2022/2023 to jeden z najcięższych od ponad 10 lat
PACJENT ONKOLOGICZNY W CENTRUM SYSTEMU
Mamy do czynienia z rewolucyjną zmianą ukierunkowaną na pacjenta – tak o Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma w tym roku objąć cały kraj, mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Z kolei prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, dodaje: Krajowa Sieć Onkologiczna jest niezbędna, bez niej nie ruszymy dalej w onkologii.
Informacja AOTMiT
Komunikat w sprawie posiedzenia Rady ds. Taryfikacji w dniu 16 marca 2023 r.
Informacja URPL
Caprelsa (wandetanib), 100 mg, 300 mg, tabletki powlekane: ograniczenie wskazania do stosowania – aktualizacja
Komunikat MZ
Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych
Informacja URPL
119 posiedzenie Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków
SZKOLENIE: Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online organizowanym przez Kancelarię Kondrat i Partnerzy „Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków” w dniu 29 marca 2023 r. (środa) w godz. 10:00…
Copyright
Pharma.info.pl 2005-2024
|
Polityka prywatności
Projekt i realizacja:
RoyalArt.pl