POWRÓT
20.04.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

TAJEMNICZY BRAZYLIJSKI LEK

Brazylijski minister nauki Marcos Pontes poinformował, że w laboratorium immunologicznym Instytutu Serca Uniwersytetu Medycznego w Sao Paulo powstał nowy, niezwykle skuteczny lek na koronawirusa.

PRZESTĘPCZY PROCEDER „NA KORONAWIRUSA”

Sprzedawanie fałszywych testów na obecność wirusa przez internet, produkcja i handel niespełniającymi jakichkolwiek standardów medycznych maseczkami, a nawet sprzedaż chlorochiny (czasem prawdziwej, czasem fałszowanej), mającej pomagać w walce z COVID-19, za pośrednictwem internetowych komunikatorów. To tylko niektóre sposoby zarabiania przez zorganizowane grupy przestępcze na epidemii. Ujawnił to właśnie Europol w swoim najnowszym raporcie.

OD LIPCA BEZPŁATNE LEKI DLA CIĘŻARNYCH

65 zł na dziewięć miesięcy – to średnia kwota przypadająca na jedną pacjentkę z programu „Ciąża Plus”, w ramach którego finansowane będą leki dla kobiet w ciąży. Tak wynika z przyjętej na ostatnim posiedzeniu Sejmu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

PARALIŻ

Mają powstać placówki medyczne, które będą opiekować się wyłącznie VIP-ami. Takie rozwiązanie w czasie pandemii uważam za skandaliczne – mówi prof. Cezary Szczylik, onkolog.

KORONAWIRUS SPADŁ PRZESTĘPCOM Z NIEBA

W marcu, w ramach olbrzymiej operacji „Rangea”, Interpol przechwycił 37 tys. podrobionych wyrobów medycznych. Głównie maseczki ochronne dla dzieci (niektóre z wizerunkami postaci z Disneya) i dorosłych ze sfałszowanymi certyfikatami, rzekomo wykrywające koronawirusa testy oraz środki dezynfekujące. Dokonano 121 aresztowań, rozbito 37 grup przestępczych, przechwycono 4,4 mln sztuk potencjalnie szkodliwych leków o wartości 13 mln euro.

PEX PharmaSequence podsumowuje rynek apteczny – marzec 2020

Cykliczny raport rynkowy PEX.

W 100 proc. chroni przed wirusem grypy. Polacy zrobili maseczkę idealną na pandemię

Więcej na natemat.pl.

Ratownicy medyczni w dobie koronawirusa: widzimy same kije, marchewek brak

Więcej na rynekzdrowia.pl.

WHO: Nie wszyscy wyleczeni są odporni na infekcję Covid-19

Więcej na polityka.pl.

Komunikaty

Komunikat AOTMiT

Informacja Prezesa Urzędu z dnia 20 kwietnia 2020 r. w sprawie umożliwienia przekazywania zgłoszeń niepożądanych działań produktów leczniczych za pośrednictwem Systemu Monitorowania Zagrożeń (SMZ).

Projekty

Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept.

Inne

Informacja Ministra Zdrowia

Informacja Ministra Zdrowia w sprawie podmiotów odpowiedzialnych, wezwanych do złożenia wniosków o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku w określonym wskazaniu.