POWRÓT
19.08.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

LEKARSTWO Z LUBLINA MOŻE ZNACZĄCO ZMNIEJSZYĆ ŚMIERTELNOŚĆ COVID-19

Dowodów na skuteczność leczenia osoczem jest więcej niż kiedykolwiek przedtem. Zamierzamy też wykorzystać produkowany przez Biomed polski lek na Covid-19 do profilaktyki – zapowiada Grzegorz Czelej, senator RP.

DRUGI RZUT SZCZEPIONEK W GOTOWOŚCI

W tej chwili na najbardziej zaawansowanym etapie badań klinicznych (czyli z udziałem tysięcy ochotników) znajduje się siedem szczepionek. To zwiększa szanse, że któraś z nich okaże się skuteczna i pozwoli położyć kres pandemii. W idealnym scenariuszu do użytku trafi jednak więcej preparatów. Mamy nadzieję, że w efekcie będziemy dysponowali nie jedną, ale kilkoma skutecznymi szczepionkami, które pozwolą uchronić ludzi przed infekcją mówił na początku sierpnia Tedros Adhanom, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

SZCZEPIONKOWA ZIMNA WOJNA

Sputnik V to nazwa rosyjskiej szczepionki przeciw Covid-19 nieprzypadkowo nawiązująca do pamiętnego zwycięstwa ZSRR nad USA w październiku 1957 r.

NEGOWANIE PANDEMII OBRAŻA PAMIĘĆ OFIAR

Teorie spiskowe [dotyczące koronawirusa – przyp. red.] przypominają fantastykę, która jest wyjątkowo kiepskiej jakości. I dodatkowo jest groźna dla ludzi. Promowanie takiej negacji bezpośrednio uderza w pamięć zmarłych pacjentów oraz lekarzy, którzy walczyli o życie innych, jednak stracili swoje – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

WAŻNE SĄ FAKTYCZNE INTENCJE PODMIOTU REALIZUJĄCEGO PRZEKAZ

Kolportowanie kalendarzyków oraz umieszczenie na przyczepie samochodu tablicy reklamowej nowo otwartej apteki nie naruszyło ustawowego zakazu.

SKOKOWY WZROST OBROTÓW AKCJAMI NAJGORĘTSZYCH SPÓŁEK CZASU PANDEMII

Pandemia nie tylko wyniosła notowania niektórych spółek na wyżyny, a innych zdołowała, ale też przyniosła spore przetasowania pod względem najbardziej popularnych firm na GPW. Mierzona obrotami popularność wzrosła głównie w przypadku firm, wobec których pojawiły się nadzieje na zrobienie biznesu na zarazie, spadła zaś lub była stabilna (mimo solidnego wzrostu obrotów na całym rynku) w przypadku niektórych banków czy firm energetycznych.

RUSZA PRODUKCJA POLSKIEGO LEKU NA KORONAWIRUSA

Wiosną producent szczepionek z Lublina – Biomed – zapowiedział rozpoczęcie prac nad immunoglobuliną. Teraz weszły one w decydującą fazę.

Rozporządzenia

DZIENNIK USTAW 2020 R. POZ. 1408

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów.

Inne

DZIENNIK USTAW 2020 R. POZ. 1410

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu oraz sposobu przekazywania danych dotyczących osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i płatników składek, osób pobierających zasiłki przyznane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, osób ubiegających się o przyznanie emerytury lub renty oraz pracowników korzystających z urlopu bezpłatnego.