POWRÓT
17.09.2020 r.

News

SZCZEPIONKI POD OCHRONĄ

Na rynek trafiło dopiero pierwsze 400 tys. szczepionek przeciwko grypie. Reszta, partiami, ma być dostarczana aż do grudnia. Pierwsza część rozeszła się na pniu, a klienci pytali o szczepionki już w sierpniu – to ewenement, bo Polska jest na końcu listy państw, jeśli chodzi o tzw. wyszczepialność (ok. 4, 2 proc. w ubiegłym sezonie). Niespotykane zainteresowanie to efekt pandemii i apeli lekarzy, by szczepić się przeciw grypie, bo pomoże to zwalczyć koronawirusa.

PODROBIONE I SFAŁSZOWANE

Nie jest prawdą, że z fałszywymi lekami możemy się zetknąć tylko na bazarze lub w Internecie. To problem globalny. Dotyczy także aptek i szpitali. Niestety, zjawisko to nasila się z każdym rokiem, ponieważ to bardzo zyskowny biznes.

NSA O ZAKAZIE REKLAMY APTEK

Informowanie o godzinach pracy i lokalizacji apteki, i to niezależnie od formy przekazu, nie stanowi zakazanej prawem farmaceutycznym reklamy wynika z pisemnego uzasadnienia do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

POLSKA CHEMIA CHCE BYĆ STRATEGICZNĄ BRANŻĄ

Rola przemysłu chemicznego w polskiej gospodarce jest tak duża, że sektor ten powinien zostać uznany za strategiczny dla kraju – zaapelował Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC), podczas Kongresu Polska Chemia. Zgodził się z nim Janusz Bogdański, dyrektor wykonawczy ds. rozwoju i technologii PKN Orlen. – Chemia jest kręgosłupem gospodarczym, zasila wiele sektorów materiałami bazowymi. Przemysł motoryzacyjny, budowlany czy farmaceutyczny są ściśle powiązane z chemią. Pandemia pokazała, jak ważny jest silny przemysł chemiczny dla utrzymania łańcuchów dostaw – stwierdził Bogdański.

SUKCES BEZ POKRYCIA

Podczas gdy świat metodycznie podchodzi do badań nad szczepionką, Rosja odtrąbiła sukces i w swoim stylu nazwała szczepionkę Sputnik V, jak gdyby dla potwierdzenia dominacji (w swoim mniemaniu) technologicznej nad resztą „zachodniego świata”.

TRUDNO ŻĄDAĆ WYŻSZEJ SKŁADKI ZDROWOTNEJ OD NIEZADOWOLONEGO SPOŁECZEŃSTWA

Rafał Janiszewski: Gwarantem poprawy sytuacji w ochronie zdrowia może być tylko budżet, bo do niego mamy zaufanie. Ale nie ma w nim nieograniczonej puli pieniędzy. Trzeba więc ograniczyć wzrost wydatków poprzez centralne zarządzanie potrzebami.

RYVU RUSZA Z DRUGĄ FAZĄ BADAŃ

Lek spółki zaczęto podawać pacjentom w drugiej fazie badań klinicznych. To pierwszy taki przypadek w polskiej branży.

BORUTA-ZACHEM ZMIENIA OBLICZE

Na początku tego roku akcje Boruty-Zachemu nie cieszyły się specjalnym wzięciem inwestorów i można je było bez problemu kupić po 20 groszy. W szczycie covidovej hossy kurs przekraczał 1 zł, bo gracze uznali, że spółka zarobi na środkach dezynfekujących i spekulowali o perspektywach biotechnologicznego ramienia firmy. Gdyby miał się zrealizować cel zarządu dotyczący wartości rynkowej, za nieco ponad dwa lata kurs musiałby przekroczyć 11 zł. W planie rozwoju założono bowiem osiągnięcie kapitalizacji w wysokości 1 mld USD (3,7 mld zł). Obecnie jest to około 300 mln zł.

FIRMA MOŻE SIĘ BRONIĆ PRZED CZARNYM PR

Za pomówienia w internecie odpowiada przede wszystkim autor postu – mówi adwokat Krzysztof Czyżewski. Zwolnienia grupowe, problemy z produkcją leku na Covid-19 oraz groźba upadłości lubelskiej firmy Biomed zostały opisane, najwyraźniej złośliwie, przez internautę podającego się za pracownika spółki. Po tym wpisie firma zapowiedziała doniesienie do prokuratury. Co grozi za podawanie takich plotek?

RYNEK APTECZNY PO 15 DNIACH WRZEŚNIA 2020

Cykliczny raport rynkowy PEX o sytuacji w najważniejszych segmentach rynkowych

 

Prawo

DZIENNIK USTAW 2020 R. POZ. 1586

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych

Import równoległy w sierpniu 2020 r

Wykaz produktów leczniczych, które uzyskały pozwolenie na import równoległy w sierpniu 2020 r

Wykaz Produktów Leczniczych- sierpień 2020 r.

Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w sierpniu 2020 r.

 

Szkolenia

WEBINARIUM: Zasady wprowadzenia na rynek wyrobów medycznych i środków ochrony indywidualnej niezbędnych w trakcie epidemii COVID-19

Kancelaria Kondrat i Partnerzy zaprasza na bezpłatne webinarium w dniu 30 września o godz. 11.00 w trakcie którego wyjaśnimy, jakie są wymogi prawne wprowadzenia na rynek środków ochrony indywidualnej, a…

II Forum „Pharma PL@net 360ᵒ”

W tym roku, wyjątkowo, spotkanie odbędzie się w formule 100% online w dniach 4-5 listopada. Mottem przewodnim tegorocznej edycji jest Adapt your business to unstable conditions. Be agile. Be prepared.…

Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM 2020 „Nowe wyzwania, szanse i zagrożenia dla branży farmaceutycznej”

Europejskie Centrum Biznesu oraz Partnerzy Merytoryczni mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w 36. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, który odbędzie się 22 września 2020 r. w formule online.…