POWRÓT
16.10.2020 r.

News

OD CHOROBY DO SZCZEPIONKI

Epidemia SARS-CoV-2 w wyraźny sposób udowodniła, jak ważną rolę w obszarze zdrowia publicznego zajmują szczepienia ochronne. Firmy farmaceutyczne prześcigają się w badaniach nad stworzeniem bezpiecznej i skutecznej szczepionki, która byłaby ochroną przed wirusem SARS-CoV-2. Aby to nastąpiło, niezbędny jest cały proces, który składa się z wielu etapów. Obecnie ponad 165 szczepionek jest w trakcie badań. Poniżej przybliżamy, jak wygląda proces produkcji szczepionki.

BLITZKRIEG Z COVID-19

Gęsto zaludnione, 83-milionowe Niemcy, z armią 21 mln emerytów, stanowią idealny cel dla koronawirusa. A jednak to właśnie ten kraj świetnie radzi sobie z pandemią. Dlaczego?

POŁOWA POWIATÓW CZERWONĄ STREFĄ!

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach wprowadzonych w żółtych i czerwonych strefach. Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w czwartek listę powiatów i miast, które trafiły do tzw. strefy czerwonej, czyli objętej największymi restrykcjami.

CO TRZECI MŁODY POLAK UWAŻA. ŻE PANDEMIA TO ŚCIEMA. ZAMIERZAJĄ PROTESTOWAĆ PRZECIW RESTRYKCJOM

W przededniu wprowadzenia przez rząd kolejnych restrykcji w walce z pandemią aż jedna trzecia młodych Polaków – a 17 proc. ogółu – wyraża przekonanie, że nie ma żadnej pandemii, a „całe to zamieszanie” to „wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych” służący „odbieraniu wolności” lub/i „zbijaniu kasy”.

JAK LECZYMY RESPIRATOREM COVID-19

Leczenie niewydolności oddechowej za pomocą respiratora to skomplikowana metoda terapii. Za każdym razem naszym celem jest sukces – powrót pacjenta do zdrowia. Ale nie zawsze wygrywamy – wyjaśnia dr Wojciech Serednicki, anestezjolog.

PYTANIA O KORONAWIRUSA

Ile osób, na które powinna być nałożona kwarantanna, porusza się po ulicach, sklepach, jeździ komunikacją miejską i normalnie pracuje? I dlaczego władza tego nie wie? A może wie, ale nie mówi?

WCIĄŻ JEST WIELE NIEWIADOMYCH

Nadal nie wiemy, jak koronawirus wywołuje tak nieprawidłową reakcję organizmu, który w jej efekcie sam siebie niszczy.

INTENSYWNY ROZWÓJ TECHNOLOGII

Boruta-Zachem Spore dofinansowanie, a kurs z korektą.

W OCZEKIWANIU NA SZCZEPIONKI

Unia kontraktuje setki milionów dawek szczepionki na koronawirusa. A państwom członkowskim radzi przygotować się na ich dystrybucję.

SZANSA NA PROJEKT

Biotechnologiczna spółka podpisała z niemiecką firmą IcanoMAB list intencyjny. Dotyczy on potencjalnej współpracy, w ramach której firmy będą kooperować w zakresie prowadzenia prac rozwojowych nad potencjalnym lekiem dla pacjentów z koronawirusem.

 

Prawo

Komunikat MZ

Komunikat w sprawie wystawiania recept dla kobiet w ciąży i populacji 75+

Informacja NIA

Apel i stanowiska podjęte przez PNRL w dniu 15 października 2020 r.

 

Szkolenia

II Forum „Pharma PL@net 360ᵒ”

W tym roku, wyjątkowo, spotkanie odbędzie się w formule 100% online w dniach 4-5 listopada. Mottem przewodnim tegorocznej edycji jest Adapt your business to unstable conditions. Be agile. Be prepared.…