POWRÓT
16.06.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

DRUGA FALA NA HORYZONCIE

Chińczycy nie obronili stolicy przed wirusem, jest on na fali wznoszącej w połowie Ameryki. A z Europy nigdy nie zniknął.

IMPORT DOCELOWY LEKÓW W ELEKTRONICZNYM SYSTEMIE

Wniosek o sprowadzenie z zagranicy niedostępnego w Polsce leku będzie można składać elektronicznie. Zmieni się też system monitorowania kształcenia pracowników medycznych.

OSTATNIE PRÓBY SZCZEPIONKI NA COVID-19

Spółka farmaceutyczna Moderna twierdzi, że jest bliżej stworzenia szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Ostatnie badania kliniczne mają odbyć się pod koniec lipca tego roku.

KUPUJĄ MILIONY SZCZEPIONEK BEZ TESTÓW

Cztery unijne państwa wspólnie złożyły zamówienie na 300-400 mln dawek szczepionki na koronawirusa, mimo iż badania kliniczne nad nią wciąż trwają.

AMERYKANIE DOSTAJĄ RACHUNKI ZA LECZENIE KORONAWIRUSA

Wraz z pandemią w USA wróciła debata o uniwersalnej opiece zdrowotnej.

POLSKA TECHNOLOGIA VR/AR IDZIE W ŚWIAT

Do 8 lipca potrwa kampania crowdfundingowa rodzimego startupu Holo4Labs, specjalizującego się w rozwiązaniach tzw. Mixed Reality.

TRUTKA NA SZCZURY I PASTA DO PODŁOGI W MEDYKAMENTACH

To niejedyne substancje, jakie można znaleźć w sfałszowanych farmaceutykach i suplementach diety. Z wideo opublikowanego przez Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie wynika, że w podróbkach stwierdza się też np. cement i gips. Łukasz Waligórski, farmaceuta i redaktor naczelny portalu Mgr.farm, mówi, że w podrobionych lekach bywają związki niedozwolone w UE ze względu na swoją wysoką toksyczność, która w większych stężeniach może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.

Decyzje GIF

Decyzja wycofania z obrotu z dn. 15.06.2020 NJP.5453.17.2020.DO

Nazwa: Furosemidum Polfarmex, Moc: 40 mg, Postać: tabletki, Podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A.

Decyzja wycofania z obrotu z dn. 15.06.2020 NJP.5453.17.2020.DO

Nazwa: Nasen, Moc: 10 mg, Postać: tabletki powlekane, Podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A.

Lista leków dopuszczonych do obrotu

Wykaz Produktów Leczniczych – maj 2020 r.

Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w maju 2020r.

Rozporządzenia

DZIENNIK USTAW 2020 R. POZ. 1046

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2020 r. w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

Inne

Zarządzenia Prezesa NFZ Nr 85/2020/DSOZ

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 85/2020/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń – leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką.