POWRÓT
16.04.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

JAK OTWIERAĆ UNIĘ? KE: POWOLI!

Testy na wielką skalę, i to przez wiele miesięcy to według Brukseli warunek wstępny dla łagodzenia obostrzeń epidemicznych.

BOJĘ SIĘ. TO JEST TANIEC NA BRZYTWIE

To jest taniec na brzytwie. Z jednej strony mamy COVID i zachorowania, ludzie umierają z powodu zapalenia płuc i niewydolności oddechowej. Z drugiej strony wiem, że całkowite zatrzymanie kraju w takim bezruchu sprawi, że pacjenci będą umierali na choroby onkologiczne, kardiologiczne i choroby rzadkie. Z trzeciej strony wiem, że jeżeli mamy finansować ochronę zdrowia na dobrym poziomie, to na dobrym poziomie musi być gospodarka. Nie da się oddzielić jednego od drugiego. To wszystko są wybory pomiędzy ogniem a wodą. A pośrednim wyborem jest taniec na brzytwie.

OSOCZE POLSKICH OZDROWIEŃCÓW NA KORONAWIRUSA

Polacy mają szansę wdrożyć terapię osoczem jako jedni z pierwszych na świecie, obok Włochów, Hiszpanów, Japończyków i Amerykanów. Leczenie mogłoby być stosowane jeszcze w tym miesiącu. Warunkiem jest uruchomienie produkcji.

KORONAWIRUS I TRUCICIELE NASZYCH STUDNI ORAZ DUSZ

Obwinianie tych, którzy modlą się inaczej niż my, o sprawstwo epidemii, nie jest reakcją na ich zachowanie mające w ogólnej skali znaczenie drugorzędne, ale często wypływa z wcześniejszej do nich nienawiści.

Leki, które zniknęły z aptek: kwiecień 2020

Więcej na gdziepolek.pl.

Namiot barierowy obniży ryzyko zakażenia koronawirusem. Wynalazek naukowców z WUM kosztuje niecałe 200 zł

Więcej na pulsmedycyny.pl.

 

Rozporządzenia

Dz. U. 2020 R. POZ. 673

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 

Inne

Informacja KOWAL

PRZYWRACANIE STATUSU LEKU W PLMVS.

Informacja URPL

Informacja URPL z dnia 15.04.2020 r. w sprawie opublikowania przez Komisję Europejską wytycznej (Q&A): COVID-19: Guidance on more regulatory flexibility for medicines.

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 58/2020/DGL

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 58/2020/DGL zmieniające zarządzenie w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty.

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 59/2020/DSOZ

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 59/2020/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Informacja EMA

Najważniejsze informacje na temat leków stosowanych u ludzi – kwiecień 2020 r.