POWRÓT
15.06.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

FIRMY ZNAD WISŁY MOGĄ SKORZYSTAĆ NA EUROPEIZACJI

Unijny projekt zwiększenia produkcji leków w Europie to ogromna szansa dla Polski – uważa branża. Zwraca też jednak uwagę na wzrost kosztów. Ponad 8 mld dol. mogłaby zyskać rocznie polska gospodarka, gdyby dostawy z Chin zastąpiła produkcja z Europy Środkowo-Wschodniej – szacuje Polski Instytut Ekonomiczny.

FARMACEUTA NIE DOSTANIE LEKU NA RECEPTĘ

Przedsiębiorstwa farmaceutyczne nie mogą dokonywać bezpłatnej dystrybucji wśród farmaceutów próbek produktów leczniczych wydawanych jedynie na receptę. Nic za to nie stoi na przeszkodzie, by rozdawać próbki leków wydawanych bez recepty. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości UE.

CZAS NA SYSTEMOWE WSPARCIE DLA PRODUKCJI LEKÓW

Cena nie powinna być jedynym miernikiem. Liczy się przede wszystkim jakość leku i bezpieczeństwo pacjenta. Nie do końca wiemy, jak potoczą się losy pandemii w Polsce i na świecie. Już teraz jednak powinniśmy wyciągać z niej wnioski. Pozostaje mieć nadzieję, że wszyscy – w tym szczególnie politycy – zrozumieją, że bezpieczeństwo Polski i jej obywateli to przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne – w tym bezpieczeństwo związane ze stałym dostępem do potrzebnych nam leków.

CZEKANIE NA OSOCZE

Biomed Lublin Grupa nie może ruszyć z wytwarzaniem leku. Mija trzeci tydzień, odkąd ogłoszono, że Biomed Lublin będzie brał udział w projekcie dotyczącym produkcji leku na koronawirusa, bazującego na osoczu ozdrowieńców. Informacja wywołała euforię, ale do tej pory nic się nie dzieje. Powód?

LECZENIE OPŁACA SIĘ NIE TYLKO CHORYM

Polscy pacjenci mają prawo do najlepszego leczenia, a naszą misją jest im to leczenie zapewnić – mówi Artur Zapart, dyrektor handlowy i market access Astellas Pharma Polska.

GILEAD SCIENCES – BIZNES KIEROWANY ROZUMEM I SERCEM

Gilead Sciences to innowacyjna firma biotechnologiczna, która w ciągu przeszło 30 lat istnienia opracowała i udostępniła pacjentom na całym świecie kilkadziesiąt przełomowych terapii, rewolucjonizując w ten sposób m.in. leczenie osób żyjących z HIV, wirusowym zapaleniem wątroby czy nowotworami hematoonkologicznymi.

MĘCZEŃSTWO BRACI SZUMOWSKICH

Tylko głupi by się nie schylił po środki unijne.

Inne

  1. URZ. Min. Zdr. 2020.43

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 12 czerwca 2020 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.