POWRÓT
13.05.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

CZAS I LEK TO PIENIĄDZE

Światowa gospodarka ponosi ogromne straty związane z pandemią koronawirusa. Tylko w USA kwotę tę szacuje się na 18 mld dolarów. Nic więc dziwnego, że innowacje mające zakończyć ten kryzys są dzisiaj na wagę złota. Na razie największym wygranym staje się firma Gilead, twórca leku remdesivir, której akcje od początku roku wzrosły o 30 proc.

USA: CHINY CHCĄ WYKRAŚĆ SZCZEPIONKĘ

Waszyngton zamierza wydać ostrzeżenie przed hakerami powiązanymi z Pekinem, którzy usiłują wykraść wyniki badań z instytutów pracujących nad szczepionką na koronawirusa – doniosły amerykańskie media. FBI i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego mają też wskazać na zagrożenie ze strony chińskich studentów i badaczy przebywających w USA. „Obserwowano takie osoby, jak próbowały odszukać i zdobyć własność intelektualną oraz dane z zakresu zdrowia publicznego” – głosi projekt alertu.

PANDEMIA COVID-19 TO WYZWANIE, KTÓREMU MUSIMY SPROSTAĆ

O tym jak pandemia wpływa na funkcjonowanie największej sieci oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, o globalnej recesji, o błyskawicznym przekształceniu trzech oddziałów Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w oddziały zakaźne o profilu kardiologicznym i o zdalnym monitorowaniu serca i walce z koronawirusem opowiada szef AHP.

TESTY LEKÓW NA KORONAWIRUSA

W jednoimiennym Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu zaczęły się wczoraj badania kliniczne leków, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Objęto nimi 804 pacjentów, a sama terapia potrwa 14 dni.

„Efekty są spektakularne”. Szpital MSWiA o leczeniu Covid-19 Tocilizumabem

Więcej na twojezdrowie.rmf24.pl.

Spór wokół maseczek narasta. Komisarz obarczył odpowiedzialnością za braki… apteki

Więcej na rynekaptek.pl.

Podumowanie sezonu grypowego – 2019/2020

Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym (1.09.2019-30.04.2020) z powodu grypy i jej powikłań zmarło w Polsce 64 osób. W tym sezonie grypowym odnotowano 3 769 480 zachorowań, a hospitalizacji wymagało 16 684 osób.   

Rozporządzenia

Dz. U. 2020 R. POZ. 847

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.

Inne

Informacja MZ

Liczba wykonanych testów.