POWRÓT
10.07.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

OSZUŚCI DZIĘKI PANDEMII KORONAWIRUSA MAJĄ ŻNIWA. UWAŻAJMY NA FAŁSZYWE LEKI NA COVID-19 OFEROWANE W INTERNECIE

Mimo iż z epidemią mamy do czynienia od kilku miesięcy nie istnieją jeszcze żadne szczepionki ani leki na COVID-19. Wszystkie preparaty są dopiero w fazie badań i nie są dostępne w legalnym obrocie.

WYŚCIG Z PRĘDKOŚCIĄ WARP NA MOUNT COVID

W ubiegłym wieku mocarstwa konkurowały w przestrzeni kosmicznej. W 2020 r. rywalizacja przeniosła się do sfery zdrowia publicznego.

CUKRZYCY MOGĄ ZOSTAĆ BEZ LEKU, O KTÓRY WALCZYLI OD LAT

Długodziałające insuliny pozwalają kłaść się spać bez lęku, że można się nie obudzić. Ponadto są wygodne w użyciu, można je stosować o dowolnej porze i tylko raz na dobę, co ma znaczenie szczególnie dla osób starszych.

OZONOTERAPIA

Setki pacjentów co roku jest poddawanych amputacji kończyn. Doprowadzić do tego może miażdżyca, która powoduje krytyczne niedokrwienie lub zapalenie zakrzepowe zarostowe naczyń, które jest powikłaniem cukrzycy. Jak się przed tym uchronić? Pomoże ozonoterapia.

WOIA: Nadzór nad obrotem środkami kontrolowanymi

Szczególnym rodzajem leków są produkty zawierające środki odurzające, substancje psychotropowe i prekursory. Do ich obrotu detalicznego uprawnione są apteki na podstawie art. 41 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. System prawny nie wymaga od aptek posiadania żadnego dodatkowego zezwolenia na dystrybucję tych preparatów, określa jednak szczegółowe warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby zapewnić należyte bezpieczeństwo.

Aplidin, remdesivir czy deksametazon? Jak idą poszukiwania leku na Covid-19

Więcej na polityka.pl.

Inne

  1. URZ. Min. Zdr. 2020.49

Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2020 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw opieki farmaceutycznej.

  1. URZ. Min. Zdr. 2020.48

Obwieszczenie Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 8 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.