Zadzwoń:
(22) 490 31 41
Zarejestruj się
Newsy
Prawo
Artykuły
Partnerzy
Szkolenia
Newslettery
Kontakt
Konsultacje
POWRÓT
10.02.2023 r.
News
NOWE LABORATORIUM DO BADAŃ CHORÓB CYWILIZACYJNYCH
Choroby cywilizacyjne to zespół dolegliwości związanych z intensywną urbanizacją, postępującym uprzemysłowieniem i degradacją środowiska. Wśród nich znajdują się: otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, ale także nowotwory złośliwe, czy też alergie. W walce z chorobami cywilizacyjnymi ważna jest profilaktyka, ale również rozwój badań laboratoryjnych. We wrześniu 2022 roku na terenie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi otwarto Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych – MOLecoLAB. Przy wsparciu Funduszy Europejskich powstał zespół laboratoriów, gdzie będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe.
MAŁY, GRUBY PROBLEM
Amerykańskie autorytety w dziedzinie pediatrii dały zielone światło na przepisywanie leków na otyłość pacjentom od 12. roku życia. Wśród rodziców zawrzało, a środowisko medyczne jest podzielone. Wielu przekonuje, że długofalowych skutków podawania dzieciom preparatów na odchudzanie wciąż nie znamy.
MLEKO SIĘ ROZLAŁO
„Nie zgadzamy się na praktyki stosowane przez NFZ, który traktuje jak malwersantów lekarzy mających na względzie przede wszystkim dobro chorego dziecka” pisze w stanowisku Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻD). – Lekarze nie mogą płacić za ratowanie życia! Konieczne są pilne zmiany w zasadach określania poziomu refundacji dla pacjenta – wtóruje mu Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ).
Produkcja leków w Polsce coraz mniej opłacalna
Od 2019 r. w Polsce koszty wytwarzania farmaceutyków wzrosły o 28%, a średnia cena koszyka najczęściej stosowanych leków refundowanych spadła o 4%. Zdaniem ekonomistów, spowoduje to ograniczenie krajowej produkcji i zmniejszy jej udział w polskim rynku, co pogłębi ryzyko braków leków w aptekach.
Większe kwalifikacje pielęgniarek i położnych = poprawa bezpieczeństwa polskich pacjentów – to temat cyklu konferencji okręgowych izb pielęgniarek i położnych
Prowadzony przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych projekt „Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych” zakłada przeszkolenie 35 000 osób na bezpłatnych kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych. Projekt trwa do końca 2023 roku, a kursy sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Wartość projektu to 112 mln zł.
Zarządzenie Prezesa NFZ
Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 30/2023/DSOZ z dnia 09 lutego 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie.
DZIENNIK USTAW 2023 R. POZ. 271
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2023 r. w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych
DZIENNIK USTAW 2023 R. POZ. 270
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 27 stycznia 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19
Copyright
Pharma.info.pl 2005-2024
|
Polityka prywatności
Projekt i realizacja:
RoyalArt.pl