POWRÓT
09.06.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

EPIDEMIA TO NIE CZAS NA KARANIE APTEKARZY ZA NIEDOCIĄGNIĘCIA

Naczelna Izba Aptekarska zaapelowała do ministra zdrowia, by przesunąć datę wejścia w życie przepisu wprowadzającego kary w przypadku błędów w zakresie weryfikacji autentyczności leków. – Nowo dodany art. 127cb ust. 4 ma wejść w życie 1 lipca 2020 r. Prosimy o to, aby wszedł w życie rok później, 1 lipca 2021 r. – informuje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. A dlaczego tak?

OPŁATA CUKROWA MA POZYTYWNIE ZMIENIĆ NAWYKI KONSUMENTÓW

Temat zdrowego odżywiania, a w tym kontekście także zmniejszenia konsumpcji cukru i walki z cukrzycą, dotyczy nas wszystkich. Jest to szczególnie ważne w ostatnim okresie mniejszej aktywności fizycznej.

WYŚCIG PO SZCZEPIONKĘ NA COVID-19

Skuteczna i bezpieczna szczepionka może definitywnie zakończyć pandemię koronawirusa na świecie. Liczyć na nią możemy jednak najwcześniej w drugiej połowie 2021 roku. Dzieje się tak, choć prace hojnie wspierają fundacje i rządy.

PANDEMIA UCZYNIŁA NAS SILNIEJSZYMI

Naszym priorytetem musi być zdrowie publiczne. Komisja Europejska przedstawiła zalecenia, ale każde państwo członkowskie musi spojrzeć na swoją indywidualną sytuację epidemiologiczną, potencjał służby zdrowia, możliwości testowania, śledzenia kontaktów.

WIĘKSZY DOSTĘP DO LECZENIA W SMA

W kwietniowym The Lancet Neurology opublikowano pierwsze, niemieckie, wyniki leczenia osób dorosłych z SMA nusinersenem. To informacja, na którą wszyscy czekaliśmy. Badania kliniczne były prowadzone w populacji dziecięcej. Mechanizm działania leku od początku wskazywał na to, że możemy oczekiwać skuteczności bez względu na wiek pacjenta w momencie rozpoczynania leczenia.

Łatwiejsze projektowanie leków przeciw COVID-19 m.in. dzięki Polakowi

Więcej na naukawpolsce.pap.pl.

Avifavir rosyjski pocisk na COVID-19

Więcej na mgr.farm.

Chirurdzy z GUMed przeprowadzili pierwszy na świecie zabieg chemioterapii wewnątrzotrzewnowej u niemowlęcia

Więcej na politykazdrowotna.com.

Komunikaty

Komunikat AOTMiT

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY Z NIO-PIB.