POWRÓT
08.07.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

PRÓBKI LEKÓW NA RECEPTĘ NIE DLA FARMACEUTÓW

Tak uważa Główny Inspektorat Farmaceutyczny. I choć jego stanowisko nie wynika wprost z przepisów, to jest zbieżne z niedawnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE 11 czerwca 2020 r. orzekł (sygn. akt C-786/18), że farmaceuci nie mogą otrzymywać bezpłatnych próbek leków na receptę – jedynie lekarze mają takie uprawnienie.

PIERWSZE PÓŁROCZE E-RECEPTY

Dziś mija pół roku od wprowadzenia obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej (wszedł w życie 8 stycznia br.).

MZ: KŁOPOT Z SIECIĄ, NIE Z SYSTEMEM

Nie można mówić o wycieku informacji z Systemu e-Zdrowia (P1), lecz o podejrzeniu wykorzystania danych niezgodnie z prawem przez konkretną aptekę i spółkę prowadzącą sieć placówek aptecznych. I to właśnie te podmioty mogły nadużyć zaufania pacjentów, a nie państwowy rejestr jako taki. Stwierdził tak wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w piśmie przesłanym rzecznikowi praw obywatelskich.

OBIECANKI SZCZEPIONKI

Dlaczego Polska, wbrew zapewnieniom prezydenta i rządu, nie zdobędzie szybko szczepionki na Covid.

NIKT NIE ROZWALI KALENDARZA SZCZEPIEŃ

Były wiceminister zdrowia o kontrowersyjnych słowach prezydenta na temat obowiązkowych szczepień.

RZĄD STANÓW ZJEDNOCZONYCH.

Rząd Stanów Zjednoczonych przekaże 1,6 mld USD firmie farmaceutycznej Novavax, która pracuje nad stworzeniem szczepionki na Covid-19.

Komunikaty

Komunikat NFZ-DEF

Koszty całkowitego budżetu na refundację w okresie styczeń – maj 2020 r.

Inne

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 101/2020/DI

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 101/2020/DI zmieniające zarządzenie w sprawie ustalenia jednolitego pliku sprawozdawczego w postaci szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML.

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 102/2020/DEF

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 102/2020/DEF w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o finansowanie informatyzacji świadczeń opieki zdrowotnej – pilotaż EDM.

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 103/2020/GPF

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 103/2020/GPF w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania planu przywracania pełnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ograniczonej w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Informacja NIL

Stanowisko podjęte przez PNRL w dniu 7 lipca 2020 r.