POWRÓT
07.09.2020 r.

Prawo

PREPARAT JUŻ W PRODUKCJI, ALE WCIĄŻ GO BADAMY

W kolejce po szczepionkę na COVID-19 państwa ustawiły się już w marcu. Po testach uzyskamy dostęp do rynków – mówi DGP Tal Zaks, dyrektor ds. medycznych firmy Moderna.

PRZESZCZEPY BAKTERII Z JELIT POMOGĄ CHORYM NA COVID-19?

60 kostek lodu z bakteriami jelitowymi od zdrowych dawców: takie leczenie zaproponują pacjentom zagrożonym ciężkim przebiegiem C0VID-19 naukowcy z WUM.

W PLANIE NFZ NIE ZABRAKNIE ŚRODKÓW MIMO WŁĄCZENIA DO BUDŻETU NOWYCH POZYCJI

Zastrzeżenia do projektu w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia mają nie tylko organizacje branżowe, lecz również Ministerstwo Rozwoju. Zgodnie twierdzą, że wprowadzane w nim zmiany nie mają charakteru technicznego – jak uważa resort finansów, który je przygotował. Opublikowany pod koniec lipca projekt dotyczy m.in. finansowania bezpłatnych leków dla seniorów i kobiet w ciąży.

JEDNA SZCZEPIONKA PRZECIWKO GRYPIE DZIENNIE – TAKIE LIMITY SPRZEDAŻY WYZNACZAJĄ HURTOWNIE FARMACEUTOM

Jedna szczepionka przeciwko grypie dziennie takie limity sprzedaży wyznaczają hurtownie farmaceutom.Sezon grypowy jeszcze się nie rozpoczął, a w aptekach trudno kupić szczepionkę przeciwko grypie rozchodzą się one w kilkanaście minut, klienci zapisują się na listy. To sytuacja niespotykana.

GRUPA PRZESTĘPCZA SPRZEDAWAŁA REFUNDOWANE LEKI POZA GRANICE POLSKI

Policjanci CBŚP zatrzymali czterech podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która działała m.in. w Małopolsce. Grupa miała pozyskiwać refundowane leki na podstawie nienależnych recept, a następnie sprzedawać je na rynku wtórnym w kraju oraz poza jego granicami.

W EUROPEJSKIEJ CZOŁÓWCE

Około 70 proc. chorych w Polsce, w tym wszystkie dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA), zostały objęte refundowanym, nowoczesnym leczeniem.

ZDROWIE I GOSPODARKA TO NACZYNIA POŁĄCZONE

Za sprawą COVID-19 związki ochrony zdrowia z gospodarką stały się widoczne jak nigdy wcześniej. Pandemia zweryfikowała wiele strategii i schematów działania. Dotyczy to zarówno finansowania systemu opieki medycznej, funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za monitorowania zdrowia społeczeństwa, jak i bezpieczeństwa lekowego kraju.

Pierwsza ogólnoświatowa prognoza dotycząca COVID-19: Instytut IHME przewiduje, że do 1 stycznia można ocalić trzy czwarte miliona istnień ludzkich

„Śmiercionośny grudzień” – na półkuli północnej nadchodząca zima przyniesie niemal 30000 zgonów dziennie.

 

Prawo

Informacja GIS

Raport „Stan sanitarny kraju w roku 2019”

 

Szkolenia

Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM 2020 „Nowe wyzwania, szanse i zagrożenia dla branży farmaceutycznej”

Europejskie Centrum Biznesu oraz Partnerzy Merytoryczni mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w 36. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, który odbędzie się 22 września 2020 r. w formule online.…