POWRÓT
07.08.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

WICEMINISTER ZDROWIA: FUNDUSZ MEDYCZNY NIE ZABIERZE Z NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia ma swój plan finansowy i budżet, a Fundusz Medyczny swój – zapewniają przedstawiciele rządu.

NASZ PROTOTYP SZCZEPIONKI NA FINISZU

Zgłaszają się do nas ochotnicy, który chcą się zaszczepić na koronawirusa. Ale żeby zacząć badanie kliniczne, potrzebujemy wciąż 15- 20 mln zł. To naprawdę niewiele. Rząd amerykański na badania nad szczepionką przekazał trzy dni temu 1,4 mld dolarów. Polski rząd na nasze prośby o pomoc na razie nie reaguje.

LEK NA COVID-19 JEST W NATURZE

W Polsce biznes jest mało zainteresowany osiągnięciami naukowców. Sami szukają oni partnerów, którzy wdrożyliby do produkcji i sprzedaży efekty ich badań – uważa dr hab. Tomasz Sarnowski z Polskiej Akademii Nauk.

WIRTUALNA RECEPTA, REALNY KOMFORT

Na początku lipca minęło pół roku od wprowadzenia w Polsce obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej. Ministerstwo Zdrowia podało, że od momentu uruchomienia systemu lekarze wystawili już ponad 275 mln e-recept dla 25 min pacjentów.

PAWEŁ GRZESIOWSKI: DRUGIE FALE PANDEMII SĄ GROŹNIEJSZE OD PIERWSZYCH

Prawdziwa druga fala COVID-19 nadejdzie może za rok, może za dwa, jak wirus zmutuje albo nie będzie szczepionki. Historia pandemii wielokrotnie pokazuje, że drugie fale są groźniejsze od pierwszych. Dlatego musimy być bardzo czujni, bo to nowy wirus i niewiele wiemy o jego zmienności – mówi dr Paweł Grzesiowski, immunolog, pediatra, doktor nauk medycznych.

TESTOWY BÓL GŁOWY NA NEWCONNECT

Dwie spółki z NewConnect poinformowały o rozpoczęciu internetowej sprzedaży testów na przeciwciała koronawirusa. Mogą łamać prawo.

MODEL REFUNDACYJNY TRZEBA SKORYGOWAĆ O ELEMENT BEZPIECZEŃSTWA LEKOWEGO KRAJU

Pandemia COVID-19 jak w soczewce skupiła problemy gospodarek państw całego Świata. Stała się również katalizatorem dyskusji dotyczącej branż, które powinny zajmować znaczące miejsce na gospodarczej mapie Polski.

TERAPIA PODSKÓRNA BEZPIECZNIEJSZA W DOBIE PANDEMII COVID-19

W programie lekowym dla chorych na chłoniaki nieziarnicze dostępne są dwa preparaty – w formie wlewów oraz wstrzyknięć podskórnych. ? możliwości wyboru leczenia, które w sytuacji pandemii zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w warunkach szpitalnych oraz redukuje nakład pracy personelu medycznego, rozmawiamy z hematolog prof. dr hab. n. med. Iwoną Hus.

DZIĘKI CHEMIOIMMUNOTERAPII WIĘCEJ CHORYCH NA RAKA PŁUCA UZYSKUJE EFEKT LECZENIA

Korzyści z leczenia skojarzonego, stanowiącego połączenie chemio oraz immunoterapii, odnoszą także chorzy, u których stosowanie immunoterapii dotychczas nie było skuteczne. O wynikach badania KEYNOTE-189 i szansie, jaką może być wprowadzenie chemioimmunoterapii do programu lekowego dla chorych na niedrobnokomórkowego, niepłaskonabłonkowego raka płuca, rozmawiamy z prof. Sergluszem Nawrockim.

 

Decyzje GIF

Decyzja wycofania z obrotu z dn. 06.08.2020 NJP.5453.27.2020.DO

Nazwa: Gliceryna, Moc: 85%, Postać: surowiec farmaceutyczny, Podmiot odpowiedzialny: Zakład Farmaceutyczny AMARA sp. z o.o.

 

Inne

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 123/2020/DSOZ

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 123/2020/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie programu pilotażowego z zakresu leczenia szpitalnego – świadczenia kompleksowe KOSM.