POWRÓT
06.10.2020 r.

News

RESORT INTENSYFIKUJE DZIAŁANIA

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia planuje zwiększyć nie tylko liczbę łóżek, ale też lepiej wykorzystać kadrę medyczną.

SZCZEPIONKA NA COVID-19 DLA WYBRANYCH

Rządowy plan zakłada początkowo zaszczepienie ok. 9–10 mln Polaków. W praktyce, jak się dowiedział DGP, pierwsza umowa na zakup szczepionek będzie obejmować ok. 20 mln dawek, ponieważ większość preparatów, nad którymi trwają prace, wymaga powtórzenia iniekcji. Resort zdrowia nie komentuje tych danych, podkreśla jedynie, że nie przewiduje obligatoryjności szczepienia.

CZĘŚĆ DAROWIZN NADAL Z ZEROWĄ STAWKĄ VAT

Nieodpłatne przekazanie środków do dezynfekcji masek, kombinezonów, przyłbic i niektórych wyrobów medycznych związanych ze zwalczaniem Covid-19 nadal korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

SZCZEPIONKI BĘDĄ REGLAMENTOWANE

Preparat przeciw koronawirusowi ma być początkowo przeznaczony tylko dla wybranych grup. Wakcyna nie będzie obowiązkowa, a jej pierwsze partie mają trafić do Polski już w grudniu br. Jak się dowiedział DGP, są pierwsze decyzje odnośnie do tego, kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności. Szczepionka najpierw ma trafić do osób z grup największego ryzyka: pracowników służby zdrowia, seniorów po 65. roku życia oraz cierpiących z powodu chorób współistniejących, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, niewydolność układu krążenia, choroba wieńcowa, cukrzyca. Wytyczne mają być podobne do tych, które obowiązują przy szczepieniach na grypę.

13,1 MLD USD

3,1 mld USD. Za taką kwotę koncern farmaceutyczny Bristol Myers Squibb przejmie firmę MyoKardia.

ALARM W SZPITALACH

W całym kraju zaczyna brakować remdesiviru – leku, który skuteczniej od innych chroni pacjentów z koronawirusem przed ryzykiem ciężkich powikłań.

URZĘDNIK ZAMKNIE APTEKĘ, KIEDY BĘDZIE CHCIAŁ

Szykują się zmiany w systemie dystrybucji leków. W Sejmie procedowany jest właśnie projekt Ustawy o zawodzie farmaceuty (UoZF), który wśród pacjentów oraz właścicieli i pracowników aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych budzi niepokój.

TRUMP W GORSZYM STANIE, NIŻ ZAPEWNIA BIAŁY DOM?

Biały Dom ujawnił, że prezydent Trump od soboty dostaje remdesivir oraz sterydowy lek przeciwzapalny – deksametazon. Eksperci twierdzą, że ten ostatni lek z niejasnych powodów podano za wcześnie albo prezydent USA ma już poważne objawy COVID-19. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) leki sterydowe – takie jak deksametazon – powinno się podawać pacjentom z ciężkim, powikłanym, zagrażającym życiu zapaleniem płuc COVID-19.

 

Prawo

Komunikat DGL

Komunikat dotyczący średniego kosztu rozliczenia wybranych substancji czynnych stosowanych w programach lekowych i chemioterapii za okres od stycznia 2018 r. do lipca 2020 r.

2020.URZ. Min. Zdr. 2020.81

Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2020 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania strategii protonoterapii w Polsce

 

Szkolenia

WEBINARIUM “Reklama wyrobów medycznych w świetle projektu nowej ustawy o wyrobach medycznych”

Kancelaria Kondrat i Partnerzy zaprasza 14.10.2020 r. o godz. 11.00 na bezpłatne webinarium pt. „Reklama wyrobów medycznych w świetle projektu nowej ustawy o wyrobach medycznych”, w trakcie którego prowadząca Roksana…

II Forum „Pharma PL@net 360ᵒ”

W tym roku, wyjątkowo, spotkanie odbędzie się w formule 100% online w dniach 4-5 listopada. Mottem przewodnim tegorocznej edycji jest Adapt your business to unstable conditions. Be agile. Be prepared.…