POWRÓT
05.10.2020 r.

News

NASZ LEK TO PRZEŁOM DLA CUKRZYKÓW

Jaki jest główny projekt, nad którym pracuje spółka? Opracowaliśmy innowacyjną metodę terapii komórkowej przeznaczonej dla pacjentów ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1. U tych chorych często liczba limfocytów T regulatorowych jest zbyt mała lub nie docierają one do trzustki w odpowiednim momencie. Może prowadzić to do sytuacji, w której własne komórki układu odpornościowego niszczą komórki trzustki produkujące insulinę. W opatentowanej metodzie TREG pobiera się własne komórki chorego, namnaża się je w laboratorium i ponownie podaje pacjentowi. Zwiększając liczbę komórek Tregs w organizmie, osoby ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 mają szansę na chociażby częściowe zachowanie funkcji trzustki.

REKLAMA W CZASIE EPIDEMII. CZEGO ZABRANIA PRAWO?

Koronawirus jest wykorzystywany przez firmy w różny sposób. W internecie wciąż nie brakuje ofert przedsiębiorców sprzedających maseczki, rękawiczki czy płyny dezynfekujące. Część firm idzie dalej i stawia na reklamy odwołujące się do stanu epidemii czy nawet do samego wirusa, licząc na zwiększenie sprzedaży. Czy każda promocja jest zgodna z prawem?

BRAKUJE SPECYFIKU DLA CHORYCH NA COVID-19

Kończy się przeciwwirusowy lek remdesivir. Powód: rosnąca liczba pacjentów. Resort zdrowia przekonuje, że od listopada będzie lepiej. Szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów z COVID-19 alarmują, że mają ostatnie sztuki remdesiviru, w związku z tym nie oferują terapii tym lekiem nowo przyjmowanym pacjentom. A chorych wymagających podania leku przybywa. Dostawy były dotąd realizowane w cyklu miesięcznym. Na lipiec i sierpień leku wystarczyło. Dostawa wrześniowa wyczerpała się przed końcem miesiąca.

BYŁY GŁÓWNY INSPEKTOR ZATRZYMANY

Jeżeli katowiccy śledczy mają rację, macki mafii lekowej sięgały znacznie dalej, niż ktokolwiek sądził. Zbigniew N., były główny inspektor farmaceutyczny, został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Postawiono mu już zarzuty (grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności), a sąd podjął decyzję o zastosowaniu tymczasowego aresztowania.

ZDEMASKOWANY DOKTOR WAKEFIELD

Dużo zła sprawił nocny program BBC, do którego Andrew Wakefielda zaproszono jako eksperta, żeby opowiedział o szkodliwości szczepionek. To roznieciło jego apetyt, bo w jeden wieczór stał się sławny.

RÓŻNORODNOŚĆ BADAŃ PRZEPISEM NA SUKCES

Notowana na Nasdaq spółka biotechnologiczna obecny rok jak dotychczas może zaliczyć do bardzo udanych. Dzięki ugruntowanej pozycji w branży systematycznie zwiększa swoje przychody, a podjęcie wyzwania, jakim jest leczenie Covid-19, podbiło notowania amerykańskiej firmy. Przychody założonego w 1988 r. przedsiębiorstwa wzrosły w I półroczu względem analogicznego okresu w 2019 r. o 24 proc., do niemal 2 mld dolarów, podobnie jak zysk netto, który oscylował na poziomie 850 mln dolarów.

WIRUSA NIE DA SIĘ PRZEGONIĆ SŁOWAMI

Zmieniła się retoryka polityków w sprawie niebezpiecznego patogenu z Wuhanu. Teraz już nikt nie powtarza, że „epidemia koronawirusa jest w odwrocie”.

 

Prawo

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 151/2020/DEF

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 151/2020/DEF w sprawie warunków udzielania i rozliczania dofinansowania informatyzacji świadczeniodawców – integracja TOPSOR z HIS

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 154/2020/DSOZ

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 154/2020/DSOZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu rządowego – Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych

Informacja Prezesa URPL

Informacja Prezesa Urzędu z dnia 5 października 2020 r. w sprawie raportu z wrześniowego posiedzenia grupy koordynacyjnej CMDh (15-16 września 2020)

Komunikat AOTMiT

Komunikat w sprawie posiedzenia Rady ds. Taryfikacji w dniu 30 września 2020 r.

Informacja AOTMiT

AOTMiT vs. COVID-19 – strategia działań i status prac

Informacja AOTMiT

Polskie zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne – COVID-19 – Przegląd doniesień naukowych dla tocilizumabu (wersja angielska)

 

Szkolenia

WEBINARIUM “Reklama wyrobów medycznych w świetle projektu nowej ustawy o wyrobach medycznych”

Kancelaria Kondrat i Partnerzy zaprasza 14.10.2020 r. o godz. 11.00 na bezpłatne webinarium pt. „Reklama wyrobów medycznych w świetle projektu nowej ustawy o wyrobach medycznych”, w trakcie którego prowadząca Roksana…

II Forum „Pharma PL@net 360ᵒ”

W tym roku, wyjątkowo, spotkanie odbędzie się w formule 100% online w dniach 4-5 listopada. Mottem przewodnim tegorocznej edycji jest Adapt your business to unstable conditions. Be agile. Be prepared.…