POWRÓT
05.08.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

OPADŁY MASKI

Rząd zapewniał, że już po pandemii… Tymczasem liczba zakażeń bije rekordy. A przed nami jesień i powrót tradycyjnej grypy. Jesteśmy gotowi na spotkanie z tymi dwiema chorobami? Otóż nie.

GŁÓWNY RYNEK CZEKA NA SPÓŁKI Z MAŁEGO PARKIETU

Dla części spółek NewConnect staje się coraz ciaśniejszy, więc szykują transfer na duży parkiet. Prospekty emisyjne do KNF w ostatnim czasie złożyły takie spółki, jak Medapp, Pure Biologics oraz Medinice. Każda z nich jest pewna, że emisja akcji i pozyskany kapitał będą milowymi krokami w ich rozwoju.

PIENIĄDZE SIĘ ZNAJDĄ, PROSZĘ NAM ZAUFAĆ

Obiecany przez Andrzeja Dudę Fundusz Medyczny, który miał finansować leki dla najciężej chorych, wywołał burzę. Kontrowersje wzbudzają głównie pieniądze, w tym słówko „do” określające, że budżet na ten cel to „do 4 mld zł rocznie”.

APEL DO WICEMINISTRA FINANSÓW

W związku z projektem rozporządzenia ministra finansów trzy organizacje branży farmaceutycznej: ZPIFF Infarma, PZPPF ? Krajowi Producenci Leków i Izba Gospodarcza Farmacja Polska, wystosowały do wiceministra finansów Sebastiana Skuzy pismo, w którym zwracają uwagę na istotne zagrożenia dla pacjentów, wynikające z przesunięcia kosztów programu leków 75 Plus oraz darmowych leków.

37 TYS. ZIKO ZA JEDEN WYWIAD

Udzielenie przez założyciela sieci aptek wywiadu prasowego, w którym wychwala swój biznes, może być uznane za niedozwoloną reklamę aptek. A tym samym podlegać karze. Uznał tak śląski wojewódzki inspektor farmaceutyczny i nałożył karę w wysokości 37 tys. zł na sieć aptek Ziko.

SZCZEPIONKOWY PELETON PRZYSPIESZA

Chiny i Rosja, udostępniając opracowane przez siebie preparaty ludziom przed zakończeniem wszystkich niezbędnych badań, grają w niebezpieczną grę.

MUSIMY Z TYM ŻYĆ

Sir profesor Leszek Borysiewicz, wirusolog, o skuteczności szczepionek i przebiegu epidemii.

ŁATWIEJ O LEK OSTATNIEJ SZANSY

Pacjent walczący o życie szybciej sprowadzi z zagranicy terapię, która nie jest dopuszczona do stosowania w Polsce – przewiduje projekt noweli ustawy covidowej.

PACJENT, ZAMIAST IŚĆ DO PRZYCHODNI, MÓGŁBY SAM SPRAWDZIĆ CZY MA GRYPĘ

– W tym roku każdy będzie brał grypę za COVID-19 – mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Oznacza to szturm na przychodnie i szpitale, co w czasie epidemii może skutkować szybszym rozprzestrzenianiem się wirusa.

 

Inne

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 118/2020/DEF

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 118/2020/DEF w sprawie realizacji projektu grantowego „Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19”.

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 119/2020/DK

Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 119/2020/DK zmieniające zarządzenie w sprawie kontroli prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.