POWRÓT
04.08.2020 r.

W dniu dzisiejszym…

News

MAŁE APTEKI PRZEGRYWAJĄ Z URZĘDNIKAMI

Dzięki współpracy z przychodniami apteki mogły trzymać na stanie dużo szerszy asortyment leków. Teraz, po zmianie przepisów, współpraca jest niemożliwa.

FIRMA Z ŁODZI OCHRONI SKÓRĘ I RAFY KORALOWE

UVera, startup, który opracował nowatorski sposób ochrony ludzkiej skóry przed promieniowaniem UV, zdobył właśnie ponad 10 mln zł unijnego grantu.

MOŻE NAM ZABRAKNĄĆ SZCZEPIONEK NA GRYPĘ

Rząd rozważa poszerzenie 50-proc. refundacji ceny szczepionki o lekarzy, nauczycieli i osoby powyżej 60 roku życia. Obecnie przysługuje ona jedynie 65-latkom i przewlekle chorym.

CZEKAJĄC NA SZCZEPIONKĘ

Jak ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia, liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 podwaja się obecnie co sześć tygodni. Tylko w lipcu i tylko w USA koronawirus zakaził 1,87 mln osób. Ogółem liczba potwierdzonych zachorowań przekroczyła już 18 mln; liczba zgonów lada moment sięgnie 700 tys. Jednym z głównych powodów jest to, że w ostatnich tygodniach zdecydowanie poluźniliśmy zasady ochrony i profilaktyki zakażeń, których dokładnie przestrzegano w marcu czy kwietniu.

GROŹNA EKSPANSJA SIECI

Farmaceuci prowadzący indywidualne apteki skarżą się na uprzywilejowaną pozycję na rynku sieci aptek.

MIGRENA TO STRATY DLA PKB

Ok. 8 mld zł rocznie gospodarka traci przez to, że chorzy na migrenę, zamiast pełnić role społeczne, zawodowe i rodzinne, zmagają się z bólem – mówi prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Zbadano związek między COVID-19 a toksoplazmozą

Więcej na naukawpolsce.pap.pl.

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (sierpień 2020)?

Więcej na gdziepolek.pl.