Zadzwoń:
(22) 490 31 41
Zarejestruj się
Newsy
Prawo
Artykuły
Partnerzy
Szkolenia
Newslettery
Kontakt
Konsultacje
Import i dystrybucja leków
artykuly
news
prawo
Refundacja Leków
artykuly
news
prawo
Reklama Leków
artykuly
news
prawo
Leki Roślinne
artykuly
news
prawo
Leki Homeopatyczne
artykuly
news
prawo
Suplementy Diety
artykuly
news
prawo
Import Równoległy
artykuly
news
prawo
Pharmacovigilance
artykuly
news
prawo
Wyroby Medyczne
artykuly
news
prawo
Rejestracja leków
artykuly
news
prawo
Badania kliniczne
artykuly
news
prawo
Wytwarzanie
artykuly
news
prawo
News
Prawo.pl: odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego nie nastąpi automatycznie
To, że rząd może nie przedłużyć nakazu noszenia maseczek w placówkach służby zdrowia i w aptekach nie oznacza, że po 31 marca b.r. w Polsce zakończy się stan zagrożenia epidemicznego – przypomina serwis Prawo.pl.
Prezydent podpisał ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi
Więcej na naukawpolsce.pl
Śmiertelny grzyb rozprzestrzenia się bez kontroli. To nie “The Last of Us” a rzeczywistość
Więcej na focus.pl
Informacja AOTMiT
Posiedzenie Rady Przejrzystości 13/2023 w dniu 27.03.2023 r. – Aktualizacja
DZ. URZ. Min. Zdr. 2023.22
Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 marca 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek
DZ. URZ. Min. Zdr. 2023.23
Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 marca 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw monitorowania i prognozowania przebiegu epidemii COVID-19 w Rzeczypospolitej Polskie
DZ. URZ. Min. Zdr. 2023.24
Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 marca 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw koordynowanej opieki nad pacjentami z rozpoznaną otyłością
DZIENNIK USTAW 2023 R. POZ. 545
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 1 marca 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu i procedur przygotowania analizy weryfikacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz wysokości opłaty za tę analizę
Informacja AOTMiT
Posiedzenie Rady do spraw Taryfikacji 7/2023 w dniu 30.03.2023 r.
SZKOLENIE: Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online organizowanym przez Kancelarię Kondrat i Partnerzy „Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków” w dniu 29 marca 2023 r. (środa) w godz. 10:00…
News
JEST SZANSA NA BEZPŁATNE LEKI DLA SENIORÓW 70+
Resort zdrowia rozważa obniżenie granicy wieku dla pacjentów uprawnionych do bezpłatnych lekarstw.
SKUTECZNA TERAPIA BÓLU W RZS POWINNA BYĆ „SZYTA NA MIARĘ”
„Skuteczna i bezpieczna farmakoterapia bólu polega przede wszystkim na świadomym doborze leków, odpowiadających indywidualnym potrzebom danego pacjenta” — wyjaśnia farmakolog kliniczny dr hab. n. med. Jarosław Woroń.
DIAGNOSTYKA MOLEKULARNA STANDARDEM W TERAPII CHORYCH NA RAKA PŁUCA
Już u co 3. chorego na zaawansowanego niepłaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego raka płuca istnieje możliwość zastosowania wysoce skutecznych leków ukierunkowanych molekularnie. Warunek jest jeden: pacjent musi mieć wykonane badania molekularne na wczesnym etapie ścieżki diagnostycznej. Podkreśla to w rozmowie onkolog kliniczny dr hab. n. med. Adam Płużański.
Bakteryjne „szwadrony samobójców” zaprojektowane w celu walki z nowotworami
Więcej na dzienniknaukowy.pl
Podsumowanie sezonu epidemiologicznego 2022/2023 – aż 114 zgonów z powodu grypy i jej powikłań
Więcej na kierunekfarmacja.pl
ZŁOŻONE DOLEGLIWOŚCI PACJENTA TRZEBA LECZYĆ KOMPLEKSOWO
Życie w ciągłym stresie i biegu, kłopoty zawodowe i rodzinne nierzadko doprowadzają do występowania u ludzi złożonych problemów zdrowotnych. Do gabinetów lekarzy rodzinnych zgłaszają się pacjenci ze współistniejącymi dolegliwościami, jak np. zespół jelita nadwrażliwego, depresja i zaburzenia lękowe. Czy takimi chorymi może kompleksowo zająć się lekarz POZ?
Informacja URPL
Informacja Prezesa Urzędu z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie podpisania w dniu 15.03.2023 r. porozumienia pomiędzy HERA a ECDC oraz EMA dotyczącego wzmocnienia współpracy w zakresie gotowości i reagowania na sytuacje kryzysowe w obszarze ochrony zdrowia.
Projekt rozporządzenia MZ
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie Krajowego Rejestru Nowotworów
SZKOLENIE: Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online organizowanym przez Kancelarię Kondrat i Partnerzy „Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków” w dniu 29 marca 2023 r. (środa) w godz. 10:00…
News
CZY UTRUDNIONA DOSTĘPNOŚĆ LEKÓW GOTOWYCH TO SZANSA DLA LEKÓW RECEPTUROWYCH?
Jak lek przygotowywany w aptece może wpłynąć na długość terapii? O tym i o innych problemach związanych z medycyną personalizowaną rozmawiamy z Magdaleną Bogucką, prezes zarządu zakładu Farmaceutycznego Amara.
BEZ PRAWIDŁOWEJ ETYKIETY SUROWIEC NIE TRAFI DO APTEK
Brak informacji na etykiecie o dopuszczalnych sposobach zastosowania surowca farmaceutycznego do produkcji leków w aptekach uniemożliwia dopuszczenie go do obrotu, w przypadku gdy stwierdzono szkodliwe działanie tego czynnika przyjmowanego np. doustnie zamiast zewnętrznie.
WCIĄŻ SĄ PROBLEMEM ZABURZENIA NEUROLOGICZNE ZWIĄZANE Z COVID-19
„W przypadku tzw. neuro-COVID nie bez znaczenia są wcześniej przebyte lub trwające przewlekłe schorzenia układu nerwowego. Bardzo często w przebiegu infekcji SAR5-CoV-2 dochodzi do nasilenia ich objawów lub kolejnego rzutu choroby. Obserwowaliśmy to i nadal obserwujemy m.in. w przypadku chorych na miastenię rzekomoporaźną, polineuropatie zapalne, różnego rodzaju zespoły bólowe czy padaczkę” tłumaczy prof. Konrad Rejdak.
INSTYTUTY TO NIE SĄ „ZWYKŁE” SZPITALE
„Resort zdrowia oczekuje od Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji (NIGRiR) wdrożenia działań restrukturyzacyjnych, z czego mam nadzieję się wywiązać” – zadeklarował w rozmowie dr n. med. Marek Tombarkiewicz, dyrektor NIGRIiR. zaznaczył jednak, że w kontekście finansów instytutów warto rozważyć powrót do referencyjności z jednoczesnym zróżnicowaniem taryf poprzez wprowadzenie współczynników korygujących.
UTRWALA SIĘ MIEJSCE W SYSTEMIE OCHRONY
W 2021 r. rząd przyjął Plan dla Chorób Rzadkich. Zawiera on 37 zadań, które miały zostać zrealizowane w latach 2021-2023. Ze względu na fakt, że dopiero 26 maja 2022 r. została powołana Rada ds. Chorób Rzadkich pod przewodnictwem prof. Anny Latos-Bieleńskiej, harmonogram prac przedłużono do końca 2024 r. Zdaniem ekspertów, do tego czasu uda się go ukończyć.
W tym sezonie epidemiologicznym mamy 19 proc. mniej szczepień przeciwko grypie
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego do 15 marca br. zaraportowano niemal 4,6 miliona przypadków zachorowań, ponad 27 tys. hospitalizacji i 114 zgonów wywołanych wirusem grypy. Te informacje potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) – sezon epidemiologiczny 2022/2023 to jeden z najcięższych od ponad 10 lat
PACJENT ONKOLOGICZNY W CENTRUM SYSTEMU
Mamy do czynienia z rewolucyjną zmianą ukierunkowaną na pacjenta – tak o Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma w tym roku objąć cały kraj, mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Z kolei prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, dodaje: Krajowa Sieć Onkologiczna jest niezbędna, bez niej nie ruszymy dalej w onkologii.
Informacja AOTMiT
Komunikat w sprawie posiedzenia Rady ds. Taryfikacji w dniu 16 marca 2023 r.
Informacja URPL
Caprelsa (wandetanib), 100 mg, 300 mg, tabletki powlekane: ograniczenie wskazania do stosowania – aktualizacja
Komunikat MZ
Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych
Informacja URPL
119 posiedzenie Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków
SZKOLENIE: Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online organizowanym przez Kancelarię Kondrat i Partnerzy „Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków” w dniu 29 marca 2023 r. (środa) w godz. 10:00…
News
Kongres Wyzwań Medycznych: szczepienia to najbardziej efektywny sposób zapobiegania chorobom
Od 1 czerwca szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12-13 lat mają być refundowane. Wirus jest główną przyczyną raka szyjki macicy. Polska to obecnie ostatni kraj UE, który nie zapewnia bezpłatnego dostępu do tych szczepień. „Refundacja to dobra inwestycja w zdrowie” – podkreślają eksperci, biorący udział w Kongresie Wyzwań Zdrowotnych.
Z ziemi włoskiej do Polfy wyruszają nowoczesne linie produkcyjne leków
Pierwsza z dwóch linii do produkcji wysokospecjalistycznych leków, o łącznej mocy wytwórczej do nawet 6 milionów fiolek i ampułko-strzykawek rocznie, pomyślnie przeszła wszystkie odbiory techniczne i testy u włoskiego producenta — koncernu IMA. Teraz trafi ona do Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, będącego największą w historii inwestycją Polfy Tarchomin S.A.
POLSKA MEDYCYNA SZUKA ŚWIATOWYCH PARTNERÓW
Sprzedaż urządzenia diagnostycznego przez Scope Fluidics za 100 mln USD pobudziła apetyt firm z branży. Z usług jego doradcy skorzystała kolejna giełdowa spółka Medinice.
PACJENT JEST SZCZEGÓLNIE WYCZULONY NA ZNAK TOWAROWY
Jeśli znak towarowy dotyczy produktu wpływającego na zdrowie, odbiorcy wykazują wysoki poziom uwagi i są mniej skłonni do pomyłek wynika z wyroku Sądu UE.
REKORDZIŚCI WYSTAWIALI RECEPTY CO PIĘĆ MINUT
Rzecznik praw pacjenta idzie do prokuratury w sprawie zdalnej recepty bez badania.
URTESTE ZBIERA PIENIĄDZE Z RYNKU NA NOWE PROJEKTY
Biotechnologiczna spółka celuje w pozyskanie z oferty publicznej do 52 mln zł, ale w obecnych warunkach rynkowych nie będzie to łatwe zadanie.
Doktoranci z Politechniki Warszawskiej stworzyli szybki test na wirusa Lassa
Więcej na naukawpolsce.pl
Nowy oręż w walce z HIV. Te komórki potrafią zdziałać cuda – pierwsza pacjentka już wyleczona
Więcej na focus.pl
Informacja AOTMiT
Posiedzenie Rady Przejrzystości 13/2023 w dniu 27.03.2023 r.
SZKOLENIE: Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online organizowanym przez Kancelarię Kondrat i Partnerzy „Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków” w dniu 29 marca 2023 r. (środa) w godz. 10:00…
News
Bez wniosku o nowe orzeczenia o niepełnosprawności. Jest podpis prezydenta
Prezydent podpisał w środę, 15 marca br., nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, z której ostatecznie wykreślono przepis, który byłby istotny dla osób niepełnosprawnych, którym w czasie pandemii automatycznie wydłużono ważność orzeczeń o niepełnosprawności. Wprowadzono go na etapie prac w Sejmie, a uchylono poprawką senacką. Ostatecznie posłowie przychylili się, by go z regulacji wykreślić.
LECZMY PRZYCZYNY, A NIE SKUTKI
Zamiast poprawiać warunki, w których żyją ludzie, modyfikujemy im mózgi, żeby w tych warunkach w ogóle byli w stanie wytrzymać -rozmowa z dr. Radosławem Stupakiem, psychologiem.
SYSTEM NA SKRAJU ZAPAŚCI
Nie wyobrażam sobie, by w takiej Francji czy Skandynawii, lekarz tak wąskiej, rzadkiej specjalizacji, jak moja, musiał dyżurować w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. A ja przez ostatnie lata musiałem, bo zwyczajnie nie było komu brać dyżurów. JEST TROCHĘ PONAD 1000 REUMATOLOGÓW AKTYWNIE WYKONUJĄCYCH ZAWÓD W BLISKO 40-MILIONOWYM KRAJU I CI LEKARZE MUSZĄ PRACOWAĆ W SOR – mówi DR BARTOSZ FIAŁEK.
Zabrze/ Drugi na świecie przeszczep płuc u pacjenta z zespołem Mounier-Kuhna
Więcej na naukawpolsce.pl
Wykaz Produktów Leczniczych – luty 2023r.
Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w lutym 2023r.
Import równoległy w lutym 2023 r.
Wykaz produktów leczniczych, które uzyskały pozwolenie na import równoległy w lutym 2023 r.
DZIENNIK USTAW 2023 R. POZ. 510
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień
DZIENNIK USTAW 2023 R. POZ. 507
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 1 marca 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu przejść granicznych właściwych dla przeprowadzania granicznej kontroli sanitarnej
Informacja NIL
Stanowisko Rady Organizacji Pacjentów przy MZ w sprawie kształcenia zgodne z postulatami Naczelnej Rady Lekarskiej
SZKOLENIE: Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online organizowanym przez Kancelarię Kondrat i Partnerzy „Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków” w dniu 29 marca 2023 r. (środa) w godz. 10:00…
News
SZPITAL BARDZIEJ EKO
Opakowania po lekarskich fartuchach, strzykawkach i lekach w kroplówkach. Opieka nad jednym pacjentem to trzy kilogramy śmieci dziennie. Gdyby były biodegradowalne, zniknęłyby w kompoście.
NAUKOWCY ROZKRĘCAJĄ MEDYCZNY BIZNES
Start-up Orthoget zapowiada tańsze i bardziej komfortowe wydłużanie nóg. Z pomocą inwestorów chce dokończyć prace i ruszyć z europejską ekspansją.
SZTUCZNA INTELIGENCJA WSPOMOŻE POLSKICH LEKARZY
Rząd chce udostępnić cyfrowe narzędzia, które przeanalizują stan zdrowia pacjenta.
PORA ZACZĄĆ ODSTAWIAĆ LEKI
Lekarze zbyt niefrasobliwie przepisują antydepresanty, środki przeciwlękowe i przeciwbólowe alarmują agencje ds. leków i zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Dlaczego lek jest w formie tabletki, kapsułki czy płynu – film w ramach cyklu edukacyjnego UMB
Więcej na naukawpolsce.pl
BOT DORADZI DOKTOROWI
Sztuczna inteligencja przeanalizuje wyniki badań pacjenta i podpowie lekarzom, jak go leczyć.
Informacja AOTMiT
Posiedzenie Rady Przejrzystości 12/2023 w dniu 20.03.2023 r.
DZIENNIK USTAW 2023 R. POZ. 502
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii
Rynek apteczny po 15 dniach marca
PEX PharmaSequence podsumowuje rynek apteczny po 15 dniach marca
SZKOLENIE: Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online organizowanym przez Kancelarię Kondrat i Partnerzy „Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków” w dniu 29 marca 2023 r. (środa) w godz. 10:00…
News
Dwukrotny wzrost zakażeń kleszczowego zapalenia mózgu
W zeszłym roku na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce ponad 400 osób. To rekordowe dane na które wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Jak przekonują eksperci przenoszony przez kleszcze wirus KZM może występować obecnie na terenie całej Polski praktycznie przez cały rok.
Kongres Wyzwań Zdrowotnych: szpiczak wymaga specjalnego traktowania refundacyjnego
Szpiczak plazmocytowy to nadal choroba nieuleczalna i nawrotowa, w leczeniu której niezbędny jest stały dostęp do wachlarza najnowocześniejszych terapii. Tylko w ten sposób można uzyskać maksymalne wydłużenie życia pacjentów – podkreślali eksperci podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
POTENCJAŁ W PROJEKTACH POLTREGU
Biofarmaceutyczna spółka zyskała mocniejszą pozycję przed rozmowami z potencjalnymi partnerami.
Agencja Badań Medycznych rozpoczęła nabór wniosków na stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej
Więcej na naukawpolsce.pl
Prof. Pyrć: Ryzyko epidemii ptasiej grypy u ludzi jest niskie, warto jednak przemyśleć scenariusze i zweryfikować szlak dostaw szczepionek i leków
Więcej na naukawpolsce.pl
DZIENNIK USTAW 2023 R. POZ. 487
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept
SZKOLENIE: Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online organizowanym przez Kancelarię Kondrat i Partnerzy „Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków” w dniu 29 marca 2023 r. (środa) w godz. 10:00…
News
SELVITA, CZYLI POCHWAŁA KONSEKWENCJI
Usługowa spółka biotechnologiczna bardzo szybko rośnie, a rynek wiąże duże nadzieje z kolejnymi akwizycjami. Wysoko ceni również kompetencje zarządu.
Zespół ds. diagnostyki i leczenia endometriozy stworzy system profilaktyki
Endometrioza dotyka jedną na 10 kobiet, a niestety diagnoza trwa średnio około 9 lat. Nowo powstały przy ministrze zdrowia zespół doradczy zamierza ustandaryzować protokół postępowania podczas diagnostyki i leczenia endometriozy, tak aby każda pacjentka miała możliwość przejścia przez optymalną ścieżkę leczenia.
RYVU POKAZUJE POTENCJAŁ BIOTECHNOLOGII
Szukająca nowych leków spółka wraz z siostrzaną Selvitą zdominowała ranking GSR, triumfując w większości kategorii. Dowodem rynkowej wiary był sukces ubiegłorocznej emisji akcji.
Kongres Wyzwań Zdrowotnych o onkologii
W opiece nad pacjentami onkologicznymi, chodzi o to, by nie gubić ich po drodze. Standard leczenia nie może zależeć od kodu pocztowego. Krajowa Sieć Onkologiczna to krok w dobrym kierunku – wskazywali uczestnicy panelu poświęconemu zagadnieniu onkologii – jego organizacji i dostępności do leczenia.
Kraków/ Otwarto Centrum Badań Mózgu UJ
Więcej na naukawpolsce.pl
Miniaturowy robot może usprawnić małoinwazyjną chirurgię. Urządzenie jest inspirowane organizmem gekona i ruchami gąsienic
Więcej na kierunekfarmacja.pl
Komunikat MZ
Komunikat w sprawie wykazu państw, które nie realizują recept transgranicznych wystawianych w postaci elektronicznej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz w sprawie zestawienia danych niezbędnych do identyfikacji pacjenta realizującego receptę transgraniczną w postaci elektronicznej
Projekt rozporządzenia MZ
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień
SZKOLENIE: Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online organizowanym przez Kancelarię Kondrat i Partnerzy „Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków” w dniu 29 marca 2023 r. (środa) w godz. 10:00…
News
INWESTOWANIE JAK WIZYTA U LEKARZA
Niejednokrotnie już spotkałem się z sytuacją, gdy ktoś, dowiedziawszy się, że pracuję na rynku kapitałowym, zadawał mi krótkie pytanie w stylu: „W co warto teraz inwestować?”.
Kongres Wyzwań Zdrowotnych: niemal 4 miliony leczących się prywatnie Polaków korzysta również z NFZ
Powinniśmy być dumni ze stworzenia w Polsce systemu opartego na zasadzie subsydiarności, w którym przedsiębiorcy i obywatele wspólnie dążą do poprawy efektywności systemu opieki zdrowotnej — brzmi konkluzja z debaty ekspertów zorganizowanej podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Zdaniem uczestniczącego w niej przedstawiciela Medicover, poprawa jakości całej służby zdrowia zależy od współpracy wszystkich tworzących ją świadczeniodawców.
Nowa terapia raka piersi w pierwszej kolejności do refundacji według onkologów klinicznych
Polscy onkolodzy kliniczni wybrali w drodze głosowania dziesięć substancji czynnych, które powinny jak najszybciej uzyskać refundację. Pierwsze miejsce na liście TOP 10 ONKO 2023 – podobnie jak rok temu – zajęła terapia przeznaczona dla chorych na raka piersi.
Kongres Wyzwań Zdrowotnych: zapalenie zatok z polipami nosa jest niesłusznie bagatelizowane
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa dotyka około 4 proc. populacji. Jest niesłusznie bagatelizowane, zarówno przez lekarzy, jak i samych pacjentów. W wielu przypadkach leczenie wymaga interwencji chirurgicznych. Nowe leki uderzające prosto w procesy zapalne stojące za tym schorzeniem dają nadzieję na skuteczne jego wyleczenie – dowodzili uczestnicy VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbywał się w Katowicach.
Planowane zmiany we wzorze zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne
Dnia 9 marca 2023 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy.
DZ. URZ. Min. Zdr. 2023.21
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Projekt rozporządzenia MZ
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej
SZKOLENIE: Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online organizowanym przez Kancelarię Kondrat i Partnerzy „Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków” w dniu 29 marca 2023 r. (środa) w godz. 10:00…
News
RADYKALNE ZMIANY W SPRZEDAŻY SUPLEMENTÓW
Specjalne ostrzeżenia, wydzielone miejsca prezentacji takie wymagania chce rząd postawić aptekarzom i sklepikarzom handlującym produktami postrzeganymi przez klientów jako leki.
XANAX W 5 MINUT? RACZEJ SIĘ NIE UDA
Telemedycyna okazała się zbawieniem w czasie pandemii COVID-19. Zachęca do niej Ministerstwo Zdrowia. Ale niektórzy lekarze alarmują, że wypaczenie tej idei może mieć dramatyczne skutki i ułatwi dostęp do leków narkotycznych.
LEKARZE ŚCIGANI ZA RECEPTY
To mleko jest na liście leków refundowanych, ale lekarze boją się je przepisywać, bo NFZ wielu nękał karami. Ministerstwo obiecało amnestię, ale w sytuacji rodziców chorych dzieci zmienia to niewiele.
Agencja Badań Medycznych: 200 mln zł dla naukowców na badania head-to-head
Więcej na naukawpolsce.pl
Pandemia COVID-19 nie została odwołana
COVID-19 nie zniknął, choć nie zbiera już tak śmiertelnego żniwa jak wcześniej – mówili eksperci w przeddzień 3. rocznicy ogłoszenia przez WHO stanu pandemii. Przypominali, że nadal bronią przed tym patogenem są szczepienia, mycie rąk i dystans, tym bardziej, że leczenie ciężkiego przebiegu choroby pozostaje dużym wyzwaniem klinicznym.
Projekt rozporządzenia MZ
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego
SZKOLENIE: Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online organizowanym przez Kancelarię Kondrat i Partnerzy „Aktualne problemy obrotu detalicznego i hurtowego leków” w dniu 29 marca 2023 r. (środa) w godz. 10:00…
Copyright
Pharma.info.pl 2005-2023
|
Polityka prywatności
Projekt i realizacja:
RoyalArt.pl