Zadzwoń:
(22) 490 31 41
Zarejestruj się
Newsy
Prawo
Artykuły
Partnerzy
Szkolenia
Newslettery
Kontakt
Konsultacje
POWRÓT
20.10.2022 r.
News
JEST WIELE POWODÓW DO SZERSZEGO STOSOWANIA LAI
Zasadność wprowadzania leków przeciwpsychotycznych w iniekcjach o przedłużonym uwalnianiu (LAI) do schematu farmakoterapii nie budzi już obecnie wątpliwości. Praktyka potwierdziła płynące z ich zastosowania korzyści dla pacjentów. Cały czas jednak psychiatrzy mają wiele pytań dotyczących zasad prawidłowego wykorzystywania tej kategorii laków.
SPONTANICZNE ROZWARSTWIENIE TĘTNICY WIEŃCOWEJ CZĘSTSZE NIŻ KIEDYŚ SĄDZONO
„SCAD dotyczy ok. 4 proc. wszystkich zawałów, a w przypadku kobiet poniżej 60. r.ż. odpowiada nawet za jedną trzecią ostrych zespołów wieńcowych. Nie jest to więc problem marginalny” — zaznacza dr hab. n. med. Mariusz Tomaniak w rozmowie o tej chorobie, jej przyczynach, diagnozowaniu i metodach leczenia.
USTAWA O WYROBACH MEDYCZNYCH DODAŁA PRACY FARMACEUTOM
Znowelizowana Ustawa o wyrobach medycznych, która weszła w życie 26 maja w ślad za rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych (MDR) oraz wyrobów do diagnostyki in vitro (IVDR) wprowadza wiele istotnych zmian dla farmaceutów aptecznych, szpitalnych i hurtowników. „Największym wyzwaniem jest walidacja wyrobów medycznych” — wskazuje adwokat Oskar Luty z kancelarii Fairfield.
NIE MA KORZYŚCI Z WIECZORNEGO PRZYJMOWANIA LEKÓW HIPOTENSYJNYCH
Opublikowane kilka lat temu przez grupę hiszpańskich naukowców wyniki badania HYGIA wskazywały, że podawanie leków hipotensyjnych wieczorem wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka sercowo-naczyniowego. Uzyskane korzyści były tak duże, iż zaczęły budzić wątpliwość, czemu dano wyraz w licznych komentarzach do wyników badania. Z tego powodu z ogromną niecierpliwością oczekiwano ogłoszenia wyników brytyjskiego badania TIME podczas tegorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie.
PRZEGLĄDU LEKOWEGO DOKONA EKSPERT OD FARMAKOTERAPII
Jednym z nowych obszarów aktywności farmaceutów mają stać się przeglądy lekowe, co stawia tę grupę bardzo blisko podstawowej opieki zdrowotnej. Jaki jest cel pilotażu, na co wskazują pierwsze wyniki i gdzie przebiega linia podziału pomiędzy aktywnością farmaceuty i lekarza rodzinnego, wyjaśniła geriatra dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, prof. UMP, koordynator ministerialnego programu pilotażowego przeglądów lekowych.
POTWIERDZONA SKUTECZNOŚĆ NIRAPARYBU U CHORYCH NA RAKA JAJNIKA
Program lekowy B.50 dotyczący leczenia zaawansowanego raka jajnika umożliwia stosowanie u chorych w ramach terapii podtrzymującej niraparybu — leku z grupy inhibitorów PARP
USA/ Odkrycie polskiej badaczki pomoże w wykrywaniu chorób serca
Więcej na naukawpolsce.pl.
Dotacje na badania nad rakiem trzustki dla Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
Więcej na naukawpolsce.pl.
Informacja URPL
Informacja Prezesa Urzędu z dnia 20 października 2022 r. ws. rekomendacji Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA dot. dopuszczenia do obrotu drugiej adaptowanej szczepionki dwuwalentnej Spikevax przeciw podwariantom BA.4-5.
Informacja URPL
Informacja Prezesa Urzędu z dnia 20 października 2022 r. na temat rekomendacji Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA dot. stosowania szczepionek przeciw COVID-19 Comirnaty oraz Spikevax w grupie dzieci w wieku od 6 miesięcy.
Copyright
Pharma.info.pl 2005-2025
|
Polityka prywatności
Projekt i realizacja:
RoyalArt.pl