News
Ilość newsów: 31428
2024-09-27
Ponad trzy tysiące uczestników, liczne stanowiska do bezpłatnych badań medycznych, ciekawe prelekcje, spotkania z lekarzami i gwiazdami sportu. Tak wyglądała druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, którą zorganizowała Fundacja „Z sercem do pacjenta”. „Jednym z kluczowych elementów w systemie opieki zdrowotnej jest edukacja pacjentów. Edukacja buduje świadomość, jak istotna jest profilaktyka wtórna i regularne konsultacje medyczne” - stwierdził Adam Szlachta, prezes American Heart of Poland.
Zobacz więcej >
2024-09-27
Ataksja Friedreicha (FA) jest rzadką, postępującą chorobą neurodegeneracyjną o podłożu genetycznym, która nieuchronnie prowadzi do utraty niezależności ruchowej. Jest dostępna terapia, która spowalnia postęp choroby. „Mam nadzieję, że lek będzie dostępny w ramach terapii lekowej” - mówił Wojciech Konieczny z Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji „O każdy dzień walczą z nieuleczalną chorobą. Czym jest ataksja Friedreicha?”.
Zobacz więcej >
2024-09-27
24 września Fundacja „Z sercem do Pacjenta” po raz drugi zorganizowała Centralny Klub Pacjenta w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Spotkaniu towarzyszyły panele z udziałem przedstawicieli ministerstwa ds. polityki senioralnej, władz lokalnych, NFZ, ekspertów ochrony zdrowia, dyrektorów zarządzających placówkami medycznymi w publicznym systemie ochrony zdrowia, przedstawicieli środowiska akademickiego oraz reprezentantów pacjentów. Uczestnicy dyskutowali o dobrych praktykach w publicznym systemie opieki zdrowotnej, rozwiązaniach dotyczących rozpowszechniania profilaktyki oraz o wyzwaniach w zakresie edukacji zdrowotnej.
Zobacz więcej >
2024-09-26
Nadzór epidemiologiczny jest jednym z głównych źródeł informacji na temat zachorowań na choroby zakaźne podlegające zgłoszeniu i rejestracji, w tym inwazyjne choroby bakteryjne - podkreślają uczestnicy konferencji „Diagnoza funkcjonowania nadzoru epidemiologicznego w Polsce w obszarze Inwazyjnych Chorób Bakteryjnych (IChB). Rekomendacje zmian systemowych i organizacyjnych”.
Zobacz więcej >
2024-09-26
Rozpoznawalny inwestor w spółce zależnej będzie stanowić istotne wsparcie dla grupy w jej globalnej ekspansji i przyspieszeniu rozwoju badań klinicznych.
Zobacz więcej >
2024-09-26
Urządzenie inPROBE, które pozwala rozpoznawać rodzaj nowotworu piersi, na początku roku rozpocznie drugą część badania klinicznego.
Zobacz więcej >
2024-09-26
W Polsce w 2023 roku programami lekowymi objęto ok. 50 tys. osób z chorobami neurologicznymi. To około 25 proc. wszystkich pacjentów leczonych w programach lekowych. Jednak pomimo pewnych zmian, których dokonano dzięki wysiłkom ekspertów Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, polska neurologia stoi u progu poważnego kryzysu. Co zrobić, by go uniknąć? Diagnoza i rekomendacje w najnowszym raporcie „Neurologia w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju”.
Zobacz więcej >
2024-09-25
Przy orzekaniu w sprawie odszkodowania za wykonanie środka tymczasowego sąd nie będzie brał pod uwagę winy wnioskodawcy
Zobacz więcej >
2024-09-25
Spółka jest na dobrej drodze, by już niedługo rozpocząć badania kliniczne w dwóch najbardziej zaawansowanych projektach onkologicznych.
Zobacz więcej >
2024-09-25
80 proc. substancji czynnych wykorzystywanych przy produkcji najbardziej powszechnych leków, np. na choroby układu krążenia, Unia importuje przede wszystkim z Chin i z Indii. Przecież to siedzenie na tykającej bombie zegarowej - mówi DGP Sebastian Szymanek, prezes ZF Polpharma SA
Zobacz więcej >
2024-09-24
Choć polskie prawo zabrania sprzedaży leków na receptą za pośrednictwem aptek internetowych, a sprzedaż pozostałych leków oraz wyrobów medycznych podlega ścisłym regulacjom, to w ostatnich latach eaptek wciąż przybywa. Doprowadzenia apteki internetowej konieczne jest uzyskanie tradycyjnego pozwolenia na prowadzenie działalności aptecznej. Na jego podstawie farmaceuta może zdalnie sprzedawać leki bez recepty oraz inne produkty farmaceutyczne.
Zobacz więcej >
2024-09-24
Choć teoretycznie TI uchylił restrykcyjne prawo, zwane Apteką dla aptekarza 2.0, to w praktyce jego orzeczenie zawisło w próżni. Samorząd aptekarski nie zamierza respektować nieopublikowanego wyroku, a prawnicy sugerują podjęcie działań przez resort zdrowia
Zobacz więcej >
2024-09-24
Od przestrzegania zaleceń lekarskich zależy nie tylko dłuższe życie każdego chorego, ale też znaczne oszczędności finansowe. Muszą zrozumieć to lekarze, pacjenci i decydenci.
Zobacz więcej >
2024-09-24
Zmiana struktury organizacyjnej sieci szpitali to jedynie pierwszy etap reformy zapewnia Ministerstwo Zdrowia i dodaje, że instrumenty wsparcia finansowego zostaną określone odrębnie dla podmiotów leczniczych podejmujących działania naprawcze i konsolidacyjne. Związek Powiatów Polskich nie wycofuje swoich uwag. Chodzi o zmiany w sieci szpitali. Resort zdrowia chce mln. odejść od kwalifikowania świadczeniodawców do jednego z sześciu poziomów zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.
Zobacz więcej >
2024-09-24
Lek Ozempic miał początkowo leczyć cukrzycę jest też stosowany przez osoby, które muszą schudnąć. Okazuje sią, że może także spowolnić proces starzenia i przynieść "daleko idące korzyści" wykraczające poza dotychczasowe wyobrażenia sugerują naukowcy.
Zobacz więcej >
2024-09-23
Trzeba wykorzystać dostępne dane i technologie, aby zapewnić pacjentowi szybszy dostęp do usług medycznych mówi Monique Clua Braun, Country President Novartis Poland.
Zobacz więcej >
2024-09-23
ROZMOWA Z ELŻBIETĄ KATARZYNĄ BIERNACKĄ, pełnomocnikiem ZG PTK ds. badań genetycznych w kardiologii.
Zobacz więcej >
2024-09-23
Rozmowy w sprawie sprzedaży projektów innowacyjnych się toczą, ale twardych deklaracji brak. W segmencie generycznym osłabł eksport, ale w kraju do sprzedaży wszedł nowy generyk.
Zobacz więcej >
2024-09-23
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. AGNIESZKĄ PARADOWSKĄ GORYCKĄ, kierownikiem Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie
Zobacz więcej >
2024-09-23
1 października po raz ostatni w tym roku zmieniona zostanie lista leków refundowanych. Tym razem dołączą do niej 52 nowe terapie, w tym 12 w zakresie chorób rzadkich i 13 onkologicznych. Na liście znalazło się też 21 nowych terapii w programach lekowych. Jak podkreślił wiceminister zdrowia Marek Kłos, "mamy rosnący trend w dostępie do nowych terapii". Tylko w tym roku objęto refundacją 135 nowych wskazań. Chodzi mln. o 36 terapii onkologicznych oraz 36 stosowanych w chorobach rzadkich.
Zobacz więcej >
2024-09-23
Metrum Cryoflex, specjalizujące się mln. w produkcji urządzeń do krioterapii, podwoiło przychody i nadal szybko rośnie. W przyszłości może trafić na giełdę
Zobacz więcej >
2024-09-20
Więcej na nik.gov.pl
Zobacz więcej >
2024-09-20
Rozmowy w sprawie sprzedaży projektów innowacyjnych się toczą, ale twardych deklaracji brak. W segmencie generycznym osłabł eksport, ale w kraju do sprzedaży wszedł nowy generyk.
Zobacz więcej >
2024-09-19
Zmiana przepisów regulujących rynek apteczny poselską wrzutką legislacyjną jest niedopuszczalna.
Zobacz więcej >
2024-09-19
Fizjoterapeuta skieruje na badania i wystawi receptę? O to zabiegają przedstawiciele tego zawodu. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianą ich uprawnień.
Zobacz więcej >
2024-09-19
Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy ograniczające możliwość przejmowania kontroli nad aptekami O ich słuszność spierali się przedsiębiorcy i samorząd aptekarski.
Zobacz więcej >
2024-09-18
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, odpowiadający za prawie 1/4 wszystkich zachorowań na nowotwory w tej populacji. Nadal we wczesnym stadium zaawansowania wykrywanych jest zbyt mało przypadków, ok 25%, stąd waga profilaktyki, głównie wtórnej, czyli badań skryningowych. Pomimo rozszerzenia zakresu wiekowego uprawnionych do uczestnictwa w bezpłatnych programie badań przesiewowych (mammografia), coraz mniej kobiet wykonuje te badania. „Aktualnie jesteśmy w bardzo specyficznym momencie, kiedy opublikowano kluczowe zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne, jako obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia. Co ważne w kontekście leczenia raka piersi, nadal dzieje się bardzo dużo, zarówno w farmakoterapii, jak i chirurgii, gdzie przeważają techniki minimalnie inwazyjne, a leczenie jest indywidualizowane, najczęściej skojarzone, przy współpracy interdyscyplinarnej wielu specjalistów” - wskazywali eksperci podczas debaty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z cyklu „Onkologia - Wspólna Sprawa”.
Zobacz więcej >
2024-09-18
Rozszerzenie kompetencji farmaceutów i włączenie ich do zespołów terapeutycznych, ściślejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu – takie reformy systemu opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach z USA, z powodzeniem wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. Impulsem do działania są oczywiste trendy demograficzne: do 2035 roku odsetek osób w wieku 60+ i 65+ ma wzrosnąć do niemal 27 proc.
Zobacz więcej >
2024-09-18
MDMA, składnik tabletek Ecstasy, może pomagać w terapii poważnych problemów psychicznych. A jednak pozostaje na liście substancji zakazanych.
Zobacz więcej >
2024-09-18
Biotechnologiczna spółka jest coraz bliżej komercjalizacji swoich flagowych produktów. Docelowo ma szansę na płatności sięgające 300 mln USD.
Zobacz więcej >
2024-09-17
Szpitale z 10 województw wykrwawiają się finansowo, czekając na zapłatę za nadwykonania w II kw., choć za dwa tygodnie kończy się następny. Pacjenci zaczynają się obawiać o leczenie
Zobacz więcej >
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

20.08
2024
GIGANT WSPÓŁCZUJE, ALE ODSZKODOWANIA NIE PŁACI
27.05
2024
15 NAJWIĘKSZYCH SPRZEDAWCÓW LEKÓW
20.05
2024
KOMUNIKAT NIE CHRONI PRZED KARAMI
16.05
2024
LEKI KRYTYCZNE JEDNAK BEZ WSPARCIA
13.05
2024
ASTRAZENECA WYCOFUJE KONTROWERSYJNĄ SZCZEPIONKĘ